Biblia dziennikarstwa

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1357-9
dziennikarstwo

Zbiór artykułów najwybitniejszych polskich dziennikarzy prezentujący pracę dziennikarza. Dotyczy pracy w prasie, radiu, telewizji i internecie. Opowiada o pracy w terenie, przy stoliku i w redakcji. Opisuje gatunki dziennikarskie z praktycznego punktu widzenia. Wprowadza także historię polskiego dziennikarstwa XX wieku oraz problemy etyki dziennikarskiej. Wskazani autorzy są jedynie...

Wskazani autorzy są jedynie radaktorami zbioru, ponieważ wśrod autorów poszczególnych artykułów można znaleźć W.Jagielskiego, W.Tochmana, M.Szczygła, K.Durczoka, M.Raczkowskiego, ks.A.Bonieckiego, J.Pochanke i wielu innych (66 autorów).

Piotr | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Kiedy dowiedziałem się że ma ukazać się ta książka, poczułem w sobie dużą ekscytacje i jednocześnie silną potrzebę jej przeczytania. W książce znajdziemy teksty najbardziej liczących się dziennikarzy w naszym kraju. Dodatkowo "Biblia dziennikarstwa" jest podzielona na trzy rozdziały główne, które zawierają dziesiątki podrozdziałów. Przemawiają do nas dziennikarze podzieleni według specjalności jak śledczy, sportowi itd. Książka zawiera szereg dobrych rad dla tych, którzy zaczynają przygodę z dziennikarstwem, wprowadzając młodych adeptów tego niełatwego zawodu w jej arkana. Trudno jest napisać w paru zdaniach, o czym traktuje książka, ale sam tytuł jej nadany nie jest przesadny. Książka zawiera wiele informacji technicznych jak dobrze pisać, robić korekty tekstów, jak prawidłowo recenzować, przeprowadzić ciekawy wywiad i szereg innych, ciekawych informacji podobnych w sposób ciekawy i przystępny. Ja uważam że książkę trzeba czytać powoli. Ja sam jestem przeciwnikiem zakreślania...

Michał | 2010-12-15
Przeczytana: 10 grudnia 2010

„Biblia dziennikarstwa” to z pewnością nie jest książka z serii „Jak zostać gwiazdą mediów w 10 dni”. Nie ma w niej też gotowych przepisów na świetny tekst, super błyskotliwy felieton czy idealny reportaż. Jest jednak coś znacznie ciekawszego, coś co dla ludzi uprawiających ten zawód, chcących go uprawiać, lub po prostu zainteresowanych mediami ma ogromne znaczenie – praktyczne doświadczenie autorów. Zebrani w tomie eksperci, zajmujący się dziennikarstwem nie od dziś, doskonale wiedzą z czym się ten, nieraz gorzki i chleb je, i dzielą się ową wiedzą w sposób tyleż przystępny, co pozwalający odpowiedzieć sobie samemu – czy aby na pewno dziennikarstwo w swojej realnej postaci odpowiada wyobrażeniom i legendom.

Zwłaszcza w Polsce, gdzie dyskusja o mediach, ich teraźniejszości i przyszłości jest lub co chwilę staje się, za sprawą politycznej huśtawki wpływów, przekształceń i wzajemnych pretensji, tematem wiecznie żywym, potrzeba rzetelnego dziennikarstwa. Potrzeba syntezy, która...

Marquee | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Pozycja dla każdego, kto ma dziennikarską smykałkę i chce zgłebić tę dziedzinę.

Joanna | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 marca 2016

Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego praktyczną stroną mediów. Duża dawka inspiracji i bardzo konkretnych wskazówek, jak zacząć pisać, prowadzić wywiady, zbierać materiały.

Agnieszka Maciejewska | 2011-11-04

Bardzo przydatna książka. Napisana przestępnym językiem. Jest w niej zawarta cała wiedza potrzebna każdemu kto zajmuje się dziennikarstwem.

Dominika Pawelec | 2011-10-03
Przeczytana: 03 października 2011

Dziennikarz. Jest nim zarówno Monika Olejnik,niszcząca swoich rozmówców jak huragan, ale także redaktor ganiający po lokalnych festynach w tzw. Pcimiu Dolnym. Bez względu na rangę pracy to zawód trudny i bardzo specyficzny.
Nigdy, w nawet najbardziej fantazyjnych marzeniach nie wyobrażałam sobie, że będzie mi dane zaglądnąć do tak wielu redakcji przez dziurkę od klucza. Poznać tajniki pracy dziennikarza od kuchni, dostać naprawdę wiele cennych i wartościowych wskazówek. W dodatku z pierwszej ręki.
A wszystko to udało mi się zrealizować dzięki obecności na mojej półce opasłego tomiska "Biblii dzienikarstwa" pod redakcją Andrzeja Skworza i Andrzeja Niziołka.
Nie wiem, czy istnieją jeszcze jacyś niedowiarkowie, którzy wątpią w przydatność tej lektury.
Jeśli istnieją, mam nadzieję, że uda mi się ich przekonać do przeczytania jej, bowiem warto to uczynić.

"Biblia dziennikarstwa" to prawie osiemset stron cennej wiedzy, podzielonej kategoriami. Bez względu na to, jak specyficzną...

Darth | 2013-12-13

Kiedy zobaczyłem tą książkę po raz pierwszy i dowiedziałem się, że mam ją przeczytać, myślałem, że dostanę zawału. Książka dość pokaźnych rozmiarów, ubrana w majestatyczny tytuł i jasnobłękitną szatę wydawała się być czymś, co zakończy moja przygodę ze studiami, zanim się jeszcze zaczęła. A tymczasem...

Było w niej coś magnetycznego. Trudno mi powiedzieć co, ale mimo wszystko pokusiłem się o otworzenie okładki i rozpoczęcie czytania. I muszę przyznać, że lęk był nieuzasadniony. W jednej chwili poznawałem cztery światy : telewizji, radia, internetu i prasy, a moimi przewodnikami byli dziennikarze, którzy ,,nie z jednego pieca chleb jedli", więc znają się na rzeczy. Oprócz tego poznawałem je z trzech punktów widzenia. ZZa stolika, z siedziby redakcji oraz jako reporter pracujący w terenie. Autorzy tekstów w prosty i przejrzysty sposób dzielą się swoim doświadczeniem i opowiadają o świecie, który dla zwykłych ludzi jest niemalże nietykalny. Misyjność zawodu, jego cienie i blaski,...

Joanne | 2012-02-04
Przeczytana: styczeń 2012

Kopalnia wiedzy o dziennikarstwie w najlepszym wydaniu! Już same nazwiska współautorów książki świadczą o tym, że jest to nie byle jaki opis pracy wybitnych jednostek w swoich dziedzinach. "Biblia dziennikarstwa" nie zalicza się do lektur, które czyta się od deski do deski, bo nie każdy interesuje się zarówno dziennikarstwem ekonomicznym, jak i korespondencją wojenną. Jednak wszyscy ci, którzy czują, że dziennikarstwo to ich pasja, powinni mieć tę książkę w swoim księgozbiorze.

Trafnie dobrany tytuł książki. Podstawowa lektura dla początkujących dziennikarzy jakiejkolwiek specjalności, jakiegokolwiek medium.

lam4 | 2015-06-21

Pigułka mocy. Landrynka wiedzy. Szpik doświadczenia. Publikacja warta każdych pieniędzy.