Upadek. Dlaczego niektóre społeczeństwa upadły a innym się udało

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed
corrum

Milczące posągi, cmentarzyska, opuszczone świątynie... – oto pozostałości po dawnych wielkich cywilizacjach. Główną przyczyną ich upadku – jak twierdzi Jared Diamond – było niewłaściwe eksploatowanie środowiska naturalnego, a także nieumiejętność przystosowania się do zmiennych warunków. Autor zabiera nas w fascynującą historyczno-kulturową podróż, podczas której zdradza tajemnice życia...

Autor zabiera nas w fascynującą historyczno-kulturową podróż, podczas której zdradza tajemnice życia Polinezyjczyków z Wysp Wielkanocnych, amerykańskich Majów i Anasazich oraz skazanych na zagładę grenlandzkich wikingów, a jednocześnie przestrzega przed podzieleniem ich losu. Dzieje tych umarłych ludów, a także ich koniec powinny stać się lekcją dla dzisiejszego świata, który stawiając przyrodzie wciąż nowe i trudne wyzwania, staje w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej i niebawem będzie musiał walczyć o przetrwanie.

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kogo niepokoi obecna sytuacja ludzkości.

Dariusz Karbowiak | 2011-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Pouczająca książka, jak wszystkie J. Diamonda, problem w tym czy ktoś zechce zrozumieć w jakim kierunku zmierzamy. W posumowaniu autor pisze mniej więcej tak, ze za sto lat - jak będą jeszcze ludzie - też będą się dziwić jak mogliśmy doprowadzić do takiej dewastacji środowiska porównywalnej z Wyspami Wielkanocnymi. No jednak trudno jest zmienić przyzwyczajenia - jak Wikingowie na Grenlandii. Niestety w ciągu dwóch może trzech pokoleń nie uda nam się zbudować "kanu" kosmiczne aby osiedlić się na innej planecie. Ugrzęźniemy na naszej, pełnej wielkich pomników jednak bez nadziej na ratunek. Warto przeczytać, choć książka do łatwych nie należy. Może wywoła refleksję i choć trochę wyzbędziemy się swoich złych nawyków?

Aztek_Anonim | 2016-08-06

Bardzo dobra książka choć wielu uczonych nie zgadza się z niektórymi tezami autora. Najnowsze badania zdają się bowiem np wskazywać że na Wyspie Wielkanocnej nie doszło ani do wielkiej depopulacji z winy tubylców ani do aż tak ogromnej katastrofy ekologicznej jaką opisuję Diamond. Do depopulacji to tam doszło ale raczej z powodu dziewiętnastowiecznych polowań na niewolników, jakie urządzali Peruwiańczycy oraz przywleczonych chorób. Także powody wymarcia Wikingów na Grenlandii są przedmiotem ciągłych sporów naukowych.

Carmel | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Ziemia to nasz dom. Z daleka to błękitna kropka. Z niskiej orbity to geoida otoczona mgiełką atmosfery. Eksploatujemy ją intensywnie od lat, kopiąc do kilkunastu kilometrów w głąb i zmieniając skład powietrza. O tym jak nam ta aktywność wychodzi, opowiada znany geograf Jared Diamond w "Upadku".
Książka stanowi popularny, choć solidnie udokumentowany, traktat o historii kilku społeczeństw, i ich interakcji ze środowiskiem naturalnym. Każdy przykład rozpatruje autor pod kątem pięciu czynników, które uznał za kluczowe przy analizie przyczyn trwania bądź upadku. Są to: szkodzenie środowisku, zmiany klimatyczne, wrogowie, handel z sąsiadami i sposób radzenia sobie z ekologicznymi problemami.

Pierwsza cześć "Upadku" to opis kilku, z reguły izolowanych, społeczności i czynników, które doprowadziły do ich samozagłady. Przegląd zaczynamy od Wyspy Wielkanocnej, gdzie autor dokładnie zaprezentował aktualny stan wiedzy nad kondycją wyspy, sposoby gospodarowania Polinezyjczyków i analizy...

CzarnaMucha | 2011-03-30
Na półkach: Level 29, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Po przeczytaniu tej książki uświadomiłem sobie jak mało wiedziałem o tym co sie działo na naszym globie. Fantastycznie pokazana historia i, przyczyny i skutki zachowań ludzi.

Grzegorz | 2015-01-09

Ciężko czyta się tę książkę, chociaż tematyka jest niezwykle interesujące. O niektórych problemach z przeszłości dowiedziałem dopiero z tej pracy. Denerwująca jest jednak maniera autora, jak i nieco "drewniany" język. Autor przemierza z nami lądy i kontynenty. Zbłądzimy we współczesności, by potem poznać Wyspę Wielkanocną jako metaforę, trafimy na Pitcairn, poznamy historię kolonizacji Islandii (Wikingowie). Niezwykle ciekawe są losy normańskiej Grenlandii. Mam mieszane uczucia dotączące ocecny współczesnych zjawisk, jak chociażby powodów rzezi w Ruandzie czy konfliktu Dominikany i Haiti.

Pesymiści powinni koniecznie sięgnąć po rodziały poświęcone Chinom i Australii. Powtórzę za autorem pytanie: "Dlaczego niektóre społeczeństwa podejmują zgubne decyzje". W pewnej mierze znajdziemy tutaj odpowiedź.

Czy historia może nas czegoś nauczyć? Jared Diamond i jego praca są wyraźnym dowodem, że tak. "Gdyby wyspy te wydawały się wam wciąż odległe w czasie i przestrzenie, by miały związek...

Novik | 2013-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Kilka zniechęcających nieścisłości i dość namolnych powtórzeń, ale i tak: pamiętajmy o ogrodach (bo będzie z nami krucho).

Whiro | 2016-10-29

Ważna i potrzebna książka.

Ada | 2016-10-09
Małgorzata | 2015-09-09