Odkrycia. Podróże kapitana Cooka

2007-01-01
2007-01-01
Janusz Szczepański
James Cook Oceania odkrywcy odkrycia geograficzne podróże antropologia

Bardzo ciekawa książka, może niekoniecznie dla tych co szukają typowo morskich opowieści. Autor jako antropolog skupia się na kontaktach z mieszkańcami odwiedzanych przez statki Cooka wysp, co moim zdaniem opisał w interesujący sposób.

Kupiłem wszystko co Rebis wydało jeśli chodzi o odkrycia geograficzne, nie wszystko przeczytałem ale opowieść o Cooku udało mi się zakończyć. Z jednej strony moje oczekiwania były ogromne i pewnie mało która książka by im sprostała, więc pisane opinii z perspektywy wyobrażeń nigdy nie uczyni jej bardziej obiektywną niż subiektywną. Schodzę więc poziom niżej, zapominam o wyobrażeniach i raz jeszcze wracam do tej książki. A jest to pozycja bardziej antropologiczne czego zresztą autor nie ukrywa we wstępie, a wydawca w zwięzłym opisie. Jest rzetelna, pisana bardzo żywym językiem, choć nie porywającym. Narracja była na tyle sprawna, że czułem się trochę jak członek załóg jego podróży. Tak, Nicholas Thomas nie opisuje jednej podróży, ale większość z nich. Oczywiście te pierwsze były najbardziej dla mnie ekscytującymi. Tak już mam z rzeczami pierwszymi. Kolejne też fascynujące ale nie miały już w sobie tego pierwiastka odkrywczego, choć też ciekawe było przyjrzeć się wyspom uprzednio odkrytym w kontekście w jaki mieszkańcy adoptowali zdobycze kulturowe zostawione przez Cooka. Książkę bardzo polecam!

Uwielbiam wszystko w tej książce, od interesującej fabuły przez ilustrację po całościową oprawę graficzną.

OCENA-5/10 PRZECIĘTNA

„ODKRYCIA. PODRÓŻE KAPITANA COOKA” to książka nie dla każdego czytelnika. Po pierwsze, dlatego że jest to relacja z punktu widzenia antropologa, bo taką osobą z wykształcenia jest autor Nicholas Thomas, więc motywem przewodnim książki jest badanie oraz obserwacja wpływu Europejczyków, na życie, kulturę, obyczaje i zachowanie ludów zamieszkujących obszary wysp Oceanu Spokojnego - Pacyfiku.

Po drugie nie jest to biografia Kapitana Cooka, bo nie wiele możemy dowiedzieć się z tej książki o jednym z najbardziej znanych podróżników morskich, nie jest to też literatura podróżniczo – przygodowa, a raczej opracowanie naukowe poparte cytatami czy polemiką z różnych źródeł, dlatego więc nie każdemu przypadnie ta pozycja do gustu.
Bardzo dużo też miejsca w książce, autor poświęcił mieszkańcom Oceanu Spokojnego, pokazując ich kulturę, obyczaje, oraz w jaki sposób reagowali na kontakt z białym człowiekiem, dokonał też porównania europejskiej wizji wydarzeń z jej polinezyjskim odpowiednikiem, bazując na autentycznych dostępnych źródłach z obu stron, nie może to jednak dziwić biorąc pod uwagę zainteresowania i wykształcenie autora.

W mojej skromnej ocenie książka dedykowana jest dla wąskiego grona czytelników, którzy fascynują się antropologią jak autor, dlatego ja mam mieszane odczucia, co do tego opracowania i pewien niedosyt, bo liczyłem na wielką i fascynującą przygodę, ciekawe opisy podróży Cooka na morzu, zmagania ze sztormami, relacje i opisy odkrywanych wysp, ta książka jednak niesie zupełnie inne przesłanie, jest bardziej naukowa niż poznawcza, dlatego nie trafiła w moje upodobania. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-5/10 PRZECIĘTNA

Przykro mi to pisać ale książka co do której miałem duże nadzieje na wspaniałą lekturę mocno mnie rozczarowała.Tym bardziej, że temat jest bardzo ciekawy ,leży w kręgu moich zainteresowań a wydawnictwo Rebis,które wydało tą pozycję przyzwyczaiło mnie do publikacji pisanych żywym , malowniczym językiem. I tym razem chciałem popłynąć razem z kapitanem Cookiem w siną dal a niestety pozostałem na redzie angielskiego portu.
Książka napisana została bardziej jako kronika podróży , beznamiętnie podaje fakty zanotowane w dzienniku okrętowym , bardzo rzadko autor mocniej roznieca to ognisko wielkiej przygody abyśmy mogli przeżyć coś szczególnego i coś więcej zapamiętać po tej lekturze.

• Marynistyka
  • Podróżnicze