Don Camillo i dzisiejsza młodzież

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX, Palabra
Don Camillo e i gioviani d'oggi
83-85482-27-X
don camillo, guareschi
Jadwiga Zając

To następny tom opowiadań, którego bohaterami są proboszcz i wójt z małego, niewielkiego miasteczka na Nizinie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bed | 2014-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2014

Cykl książek o don Camillo czytałam dawno temu, ale miło jest do nich wrócić. Pamiętam, że to były naprawdę optymistyczne tomiki. Fabuła jest niezbyt skomplikowana: don Camillo toczy wojnę podjazdową z Peppone - wójtem małej włoskiej gminy. W chwilach zwątpienia proboszcz zwraca się do Chrystusa a wójt do organizacji partyjnej, bo jest komunistą. Oboje mogą liczyć na odpowiedź i zawsze do jakiegoś rozwiązania dochodzi. :)
Jest to lekka, humorystyczna książeczka. Jeżeli komuś wpadnie w rękę to może spróbować czy taki sposób widzenia świata mu odpowiada i ewentualnie zabrać się za resztę cyklu.

| 2012-10-16
Przeczytana: 2009 rok

Książka ta stanowi kontynuację przygód wiejskiego proboszcza z doliny Padu, który dzięki nie tuzinkowemu podejściu do życiowych problemów swoich parafian jest lubiany i ceniony.
Tak jak i poprzednio , również w tej książeczce znajdujemy postać wójta Peppona, który wraz z swoimi "towarzyszami" stara się urozmaicić życie poczciwego a tylko ciut drażliwego Don Camilla. Lecz tym razem to nie "rozgrywki" między nimi będą stanowiły główną oś narracji (chociaż ich też nie zabraknie), a ówczesna młodzież, która da się we znaki wszystkim mieszkańcom miasteczka.
Autor w sposób humorystyczny przedstawia "walkę" mieszkańców z "nieposkromioną" młodzieżą.
Podobnie jak poprzednia część historii o naszym duchownym również i tę gorąco polecam każdemu kto pragnie przeczytać coś co wywoła u niego niepohamowane salwy śmiechu.
10/10
Pozdrawiam wszystkich moli książkowych i nie tylko
K.L

marKiza | 2014-04-01

Don Camillo tak cudownie przyjaźni się z samym Bogiem, że trudno przejść obok rubasznego księdza obojętnie.. Podoba mi się, że mimo szacunku zawsze ma swoje zdanie i pozwala sobie czasami "dołożyć Jezusowi".. (mój ulubiony cytat z tej akurat książki:
- w końcu ty też Jezu należałeś do długowłosych.
- Nie musisz mi wypominać mojej bojówkarskiej przeszłości!) Tego typu dialogi oraz "pedagogiczne podejście do dzisiejszej młodzieży" czynią Camilla osobą godną szacunku ale również niezwykle sympatyczną. A Trucizna i Caterpilar jedynie ubarwiają mały światek nadpadańskiej doliny, w której ludzie żyją sobie zgodnie z rytmem wielkiej rzeki...

Matacz | 2012-02-04
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Kolejna świetna książka Guareschiego. Tym razem trochę podstarzały już Don Camillo musi dać sobie radę nie tylko z Pepponem, ale również z jego zbuntowanym synem Trucizną, oraz z własną, nieokrzesaną siostrzenicą Cat. Wynikają z tego same zabawne historie. Dodatkowo w tej części przygód sympatycznego proboszcza z małej Nizinnej wioski pojawia się Don Chichi, który więcej wadzi niż pomaga i z którym główny bohater również musi sobie dać radę.
Podsumowując kolejna dobra lektura zapewniająca wspaniałą rozrywkę. Myślę, że oceny tej książki mówią same za siebie. Ja również ją gorąco polecam!

Uwielbiam tę serię :) Pełna humoru, w dowcipny sposób przedstawia odwieczne rozterki życia w odpowiedniej skali. W tej części Don Camillo musi zmierzyć się z odwieczną zmorą ludzkiej egzystencji - młodzieżą. A w dodatku Chrystus nie popiera tradycyjnych metod radzenia sobie z tym utrapieniem! Ksiądz musi więc pokombinować... Nie można przejść obojętnie obok tej książki, która nie potrzebuje powagi, by na długo zapadać w pamięć.

| 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Satyra, Humor

Lekkie, dowcipne, odstresowujące ;-)

anca23 | 2016-11-26
Przeczytana: 28 listopada 2016