Don Camillo et il suo gregge
978-83-211-1838-3
arachne

Ta książka ma trzech głównych bohaterów. Don Camillo to wiejski proboszcz z Niziny Padańskiej, człowiek o wielkim sercu i trochę przyciężkiej pięści, stosujący dość oryginalne metody ewangelizacji swoich owieczek, ż których duża część to komuniści. Prowadzi on nieustanną wojnę z wójtem Peppone, lokalnym przywódcą czerwonych, równie jak ksiądz nieustępliwym i porywczym. Nad sporami tych wrogów, którzy są jednocześnie na swój sposób przyjaciółmi, czuwa z łagodnym uśmiechem Chrystus Ukrzyżowany z głównego ołtarza miejscowego kościoła.

W drugim tomiku opowiadań o don Camillu poznajemy więcej mieszkańców „małego światka”. Giovannino Guareschi, jak zwykle trochę uśmiechnięty, trochę zadumany nad ludzkim losem, zaludnia karty książki całą galerią postaci: dorosłych i dzieci, zwierząt, ba, nawet rzeźb, które mają tu swoje historie.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/79399

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/okl/79000/79399.jpg

deana | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że jest to książka na którą nie ma miejsca obecnie. Bo i po co i gdzie? Nie jest to żaden krzykliwy bestseller, bulwersująca nowość, nie napisał jej kontrowersyjny pisarz, nie ma wampirów, demonów, seksu. Jest tylko jeden wiejski ksiądz i jego parafia, gdzieś na Nizinie Padeńskiej. Powie ktoś, że temat konfliktu proboszcza z wójtem jest oklepany. Mamy swoje ,,Ranczo" i to wystarczy, po co jeszcze książka i to napisana prawie 70 lat temu. Fakt, może i temat oklepany ale warto sięgnąć i zagłębić się w te króciutkie opowiadania.

Don Camillo nie jest stereotypowym duchownym, wybuchowy, uparty, czasem nadgorliwy w swych działaniach. Jednak jego wiara i troska o parafian są ogromne i potrafią przewyższyć wszelkie wady. Jego parafianie to też nie są spokojne owieczki - uparci, twardzi, nie dający sobie w kaszę dmuchać.

Wszystkie opowiadania napisane są z przymrużeniem oka, nie oznacza to jednak że są to śmieszne, lekkie anegdotki. Wiele porusza...

aikaternie | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron pomyślałam, że ta lektura za bardzo już trąci myszką i przyznam, że byłam rozczarowana, bo od dawna chciałam ją przeczytać. Ale pierwsze wrażenie było mylne. Zbiorek opowiadań o krewkim proboszczu don Camillo i nie-tak-bardzo-czerwonym wójcie Pepponem choć stary, to daje ogromną przyjemność. Pokochałam przygody tej dwójki za klimat, za Włochy z pierwszej połowy XX wieku, za niezrównany humor i czasem za łezkę w oku.

arachne | 2010-12-04

Wspaniały zbiór opowiadań, które czasem bawią, czasem wzruszają. Sama nie wiem, czy wolę Don Camillo i jego "metody ewangelizacji" oraz rozmowy z Chrystusem (NB bardzo piękne), czy biednego Peppone...

Brudnopis Parzych | 2016-09-30
Przeczytana: 24 września 2016

Książka zdecydowanie nadaje się dla wszystkich, którzy lubią dobrze napisane obyczajówki oraz posiadają choć szczątkową wiedzę historyczną. Ode mnie dostaje 8/10 punktów za ten mądry, wrażliwy rodzaj humoru, który tak rzadko spotyka się w dzisiejszych książkach

*http://magazyn-opinii.blogspot.com/2016/09/may-swiatek-don-camillo-i-jego-trzodka.html

KarolKa | 2013-11-07
Przeczytana: październik 2013

Książka zasługuje na wysoką ocenę! Niezwykle zabawna powieść zawierająca ponadczasowe wartości. Niby nie ma w niej nic skomplikowanego, ale w każdym rozdziale mamy "drugie dno". Coś wspaniałego..polecam!

Agene | 2013-08-17

Nie potrafię ocenić "Trzódki". Dałam 10/10, ale mam świadomość, że grubo przesadziłam. Mimo wszystko, polecam jednak lekturę każdemu - jest przyjemna, dobra, różnorodna nastrojowo. Część tekstów jest może słabsza, niektóre mogą nużyć, ale dalej warto. Wcisnę to na pewno swoim dzieciom, ale raczej jak będą trochę starsze.

Moja recenzja tutaj: http://rupieciarnia.xaa.pl/viewtopic.php?p=4849#p4849

BetiFiore | 2013-01-09

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Agnieszka | 2013-02-28

Przeczytałam całą serie - uśmialam się szczerze :)

FizzyGirl | 2012-11-22
Przeczytana: 2010 rok

Zabawne rozwiązywanie problemów między Plebanem a Władzą. Bóg jest tutaj nieocenionym doradcą :)

ewaw2105 | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014