978-83-06-03191-1
Wyspiański

Stanisław Wyspiański był genialnym dramatopisarzem, malarzem, scenografem i projektantem. Nie było i nie ma drugiego takiego twórcy w Polsce, który z równym powodzeniem zajmowałby się tyloma dziedzinami sztuki i który dokonałby tak wiele w tak krótkim czasie, zaledwie trzydziestu ośmiu lat. Jeśli dodamy do tego, że w ciągu swego krótkiego życia artysta musiał zmagać się z kłopotami materialnymi i ciężką chorobą, tym bardziej zdumiewają jego osiągnięcia.
Biografia Stanisława Wyspiańskiego przybliża postać niezwykłego człowieka, pokazuje go na tle epoki i środowiska, w jakim żył. Przedstawia jego rodzinę, przyjaciół, kobiety, żonę i dzieci. Opowiada o ukochanych miejscach i ludziach, a także o największej z jego miłości, dla której poświęcił zdrowie i życie – sztuce.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

Monika | 2016-03-08

O Wyspiańskim mogłabym czytać bez końca, fascynuje mnie jako twórca i człowiek. Niezależny, trudny, osobny, w największej biedzie nie ulegający żadnym wpływom. Mój Kraków, miasto najważniejsze, to w ogromnej mierze Kraków Wyspiańskiego. Chodzę jego szlakiem, odnajduję miejsca, które rysował, szukam Krakowa w jego listach. Biografia Pani Marty Tomczyk- Maryon jest ZNAKOMITA, wracam do niej często. Rzetelna, bogato udokumentowana, a czyta się jak powieść (ale też jaki to był niebanalny bohater!).

Lena | 2016-02-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Biorąc do ręki tę książkę zastanawiałam się, czy autorce udało się opisać życie Stanisława Wyspiańskiego w sposób ciekawy, obiektywny, i jednocześnie zawrzeć wszystkie istotne informacje, które czasem potrafią zamienić biografię w podręcznik do historii. Z uwagi na moje obawy książka ta długo przeleżała na półce nieprzeczytana. W końcu odważyłam się po nią siegnąć i po przeczytaniu dziesięciu stron porwała mnie. Historia życia artysty opisana została w sposób interesujący i żywy. Z jednej strony bardzo obiektywny a z drugiej strony wyczułam uwielbienie tematu. Proporcje obiektywizmu i afirmacji nie zostały jednak zachwiane. Napisana lekkim piorem, dopieszczona oraz przesycona anegdotami, co rusz namawiała mnie do dzielenia się cytatami 😀 Lektura biografii wzbogaciła moją wiedzę oraz zachęciła do ponownego przeczytania utworów Wyspiandera. Jestem pewna, iż lepiej je teraz zrozumię. Gorąco polecam wszystkim osobom, które kochają Kraków oraz sztukę.

zacofany-w-lekturze | 2011-01-25
Przeczytana: styczeń 2011

Tak, wiem aż za dobrze. Wyspiański. Chała, nudy i dłużyzny, na dodatek wierszem. Chochoły mu tańcują i w zasięgu wzroku ani jednego wampira. To nie są lektury na dzisiejsze czasy. A jednak spróbuję powalczyć, gdyż jest okazja, nawet niezbyt przeterminowana. W 2009 roku PIW wydał bowiem biografię Wyspiańskiego autorstwa Marty Tomczyk-Maryon.
Autorka zaczyna książkę od wystawienia swemu bohaterowi pomnika, wysławiając Wyspiańskiego jako najwszechstronniejszego z polskich artystów, geniusza, który „przewidywał nowe prądy i wytyczał kierunki w sztuce”, podkreślając jego europejskość, ale i silne zakorzenienie w polskości, głęboką znajomość „skomplikowanej polskiej psychiki, trudnego patriotyzmu, wszystkich wzniosłości i upadków”. Trudno się z tym nie zgodzić, nawet jeśli ma się o Wyspiańskim jedynie rozproszoną wiedzę z podręczników szkolnych. „Stanisław Wyspiański – kończy Tomczyk-Maryon swoją przedmowę – to rzadki klejnot, którym powinniśmy się szczycić”. To też bez wątpienia prawda,...

Jotkape | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Bardzo dobra biografia niesamowitego artysty. Dzięki niej lepiej go zrozumiałam i bardziej doceniłam. Przy okazji książka dobrze ukazująca przewrotność życia.

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane