Isabel la Católica
978-83-06-03055-6
Hiszpania, Rekonqusta,

Izabela Katolicka odziedziczyła koronę kastylijską po przedwcześnie zmarłym bracie. Wraz ze swoim mężem, Ferdynandem Aragońskim, którego polityczne zdolności stawiał wszystkim władcom za wzór Machiavelli, zbudowała unię Kastylii i Aragonii i położyła podwaliny pod przyszłą międzynarodową potęgę Hiszpanii. W tym udanym związku ton nadawała jednak Izabela: to ona była duszą rekonkwisty i wyprawy do Nowego Świata. Potrafiła zrozumieć i docenić idealistyczny zapał i niepospolite zdolności innych ludzi, dając im poparcie i otaczając swoją opieką. Tak było z epokowym zamierzeniem Krzysztofa Kolumba, wielką reformą duchowieństwa przeprowadzoną przez kardynała Cisnerosa oraz ze zwycięską kampanią Gonzalo Fernandéza de Cordoby na bitewnych polach Italii. Będąc osobą religijną, broniła Indian przed zakusami obrócenia ich w niewolników, ale miała też swój udział w powstaniu i funkcjonowaniu Świętej Inkwizycji. W zamian za zasługi dla Kościoła papież nadał Izabeli i Ferdynandowi tytuł Królów Katolickich.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Izabela Kastylijska zwana też Izabelą Katolicką uchodzi za najwybitniejszą władczynię Europy przełomu XV i XVI wieku.Władzę w Hiszpanii sprawowała wraz ze swoim mężem Ferdynandem Aragońskim. Razem udało im się zjednoczyć Hiszpanię , zdobyć Grenadę i sprawić , że Hiszpania za ich rządów uchodziła za jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy.
To królowa Izabela poparła i wspomogła Krzysztofa Kolumba w jego wyprawie morskiej , mając tym samym swój udział w odkryciu Ameryki.
Ciemną stroną sprawowanej władzy przez Izabelę i jej męża jest powołanie do życia Świętej Inkwizycji , odznaczającej się ogromnym okrucieństwem , oraz wydanie edyktu w 1492 r.o wypędzeniu Żydów z Hiszpanii.

Biografia autorstwa Manuela Fernandeza Alvareza napisana jest ciekawie ,przystępnym , prostym językiem , co sprawia , że książkę czyta się z zainteresowaniem. Polecam !!!

Dariusz Karbowiak | 2014-07-12
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Seria PIW „Biografie Sławnych Ludzi” jest jedną z przeze mnie z ulubionych. Szczególnie cenię sobie biografie napisane przez historyków, którzy pracują pochodzą z kraju przedstawianej postaci. (Nie dotyczy to wielu postaci antycznych oczywiście  ). Właśnie w przypadku „Izabeli Katolickiej” Manuela Fernándeza Álvareza.
Książkę czyta się niemal jak powieść sensacyjną, liczne dygresje i odwołania się do współczesności, a w zasadzie do porównania współczesnego myślenia z myśleniem przełomu XV i XVI wieku. Trudno być zaskoczonym biografia wielkiej postaci jaką była Izabela Kastylijska. Najważniejsze dokonania SA znane. Nie mniej jednak autor ukazuje wszelkie okolice tych wielkich wydarzeń. Wyprawa Kolumba to niczym zagranie w ciemno o wysoką stawkę.
Dla mnie jednak najciekawiej przedstawia się związek Izabeli i papieża Aleksandra VI (mojego ulubionego następcy stolicy piotrowej). Nadanie tytułu Katolickich królów, władcą Hiszpanii przez osobę, która sama katolicyzm traktowała ze...

Maryann | 2014-02-02
Przeczytana: styczeń 2014

Spodobało mi się, mimo trochę chaotycznego stylu i tego, że autor pisze trochę za bardzo w przyklęku na jedno kolano. Ubogie dzieciństwo, pełna niebezpieczeństw młodość, małżeństwo (które miało być związkiem politycznym, a wszystko na to wskazuje, że stało się związkiem z miłości)... A potem zdobycie korony, pokonanie Maurów, odkrycie Ameryki i awans z zapomnianego państewka gdzieś na peryferiach do roli jednej z europejskich potęg..... Tyle sukcesów, tyle pracy - i wszystko na próżno. Żal mi Izabeli i żal mi Ferdynanda (chyba nigdy nie przypuszczałam, że coś takiego napiszę, szczególnie jeśli chodzi o niego). Strasznie ciężko jest patrzeć, jak praca całego życia wali się w gruzy i nic nie można na to poradzić....

Koval | 2013-04-08
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Przełomy epok i chronologiczne cezury nie następują w wyniku koniunkcji planet czy zapisu w świętych księgach. Decydują o nich zazwyczaj działania wybitnych indywidualności i właśnie dlatego warto czytać biografie.
Królowa Kastylii Izabela to postać mało znana w Polsce, być może ze względu na znaczne oddalenie spraw iberyjskich od zaczynającej się właśnie na przełomie XV i XVI wieku epoki świetności Polski. Prof. Manuel Fernandez Alvarez z pasją kreśli żywot monarchini. Z pewnością nie była to postać tuzinkowa choćby dlatego, że co najmniej dwa wydarzenia wyznaczające cezurę między średniowieczem, a renesansem są ściśle związane z jej działalnością: upadek arabskiej Grenady w 1491 roku i odkrycie Nowego Świata przez Kolumba w 1492 roku.
Alvarez znakomicie opisuje realia epoki i regionu. Półwysep Iberyjski stanowił podówczas konglomerat włości możnowładców, z których każdy ciągnął w swoją stronę, grając na chwilowej koniunkturze lub słabości aktualnego władcy. Przypadek Henryka IV,...

Trithemius | 2016-07-28
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane