Heydrich. Twarz zła

Okładka książki Heydrich. Twarz zła Mario R. Dederichs
Okładka książki Heydrich. Twarz zła
Mario R. Dederichs Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

Na półkach: , , , , , ,

Książka, którą czyta się szybko. To w końcu zbiór reportaży jakby. Ale ja osobiście jestem zawiedziony. Nic, co w niej przeczytałem, nie było mi nie znane. Dla pasjonatów - tak, ale jako jedno z wielu źródeł (bibliografia ciekawsza od samej książki). Dla nowicjuszy - tak.

Ciekawa biografia ważnej persony w aparacie przemocy III Rzeszy: krwawego namiestnika Protektoratu Czech i Moraw, Reinharda Heydricha. Autorowi nie można odmówić wartkiego stylu a la Bogusław Wołoszański, przywoływane są ciekawe wątki jak spekulacje na temat żydowskiego pochodzenia nazisty czy szczegóły z życia jego żony Liny. Książkę polecam każdemu, kto interesuje się tematyką II wojny światowej oraz historią w ogóle; dodać należy, że lekka, reportażowa narracja znacznie ułatwia odbiór tego dzieła, co niewątpliwie stanowi atut także dla tzw. ,,niedzielnych czytelników" oraz laików w kwestii poruszanej tematyki.

Heydrich był prawa ręka znanego wszystkim Heinricha Himmlera. Od zawsze znajdował się w jego cieniu. Znał jednak swoje miejsce i wykonywał co do joty rozkazy Hitlera, które Himmler mu przekazywał. W zasługach za wierną pracę został Protektorem Rzeszy i objął kontrolę nad Czechami i Morawami. Jednym z rozdziałów książki jest opis przebiegu jego błyskotliwej kariery wojskowej. W wielu przytaczanych źródłach możemy zapoznać się z jego myślami, rozkazami które otrzymywał i wydawał, a także stenogramy ważnych spotkań, w których brał udział, a zapadały na nich niezwykle ważne decyzje mające wpływ na życie milionów ludzi. Równocześnie podkreśla sukcesy esesmana na polu sportowym oraz jego zamiłowanie do zdrowego trybu życia. Heydrich traktował mordowanie ludzi i uprawianie szermierki jak podobne do siebie dyscypliny sportu.

Autor skupia się również na pochodzeniu Heydricha. Wielokrotnie przytacza historię dotyczącą żydowskich korzeni esesmana. Udowadnia jednak ostatecznie, że przez pomyłkę na rodzinę Heydricha padło podejrzenie, którego całkowicie nie udało się pozbyć do końca jego życia.

"Heydrich. Twarz zła" to ostatnia książka Dederichsa. Autor wykonał bardzo rzetelną pracę. Jego książka poza wyżej wymienioną biografią tytułowego mordercy oraz jego współpracowników wzbogacił swoistą kroniką ludobójstwa prowadzoną przez Nazistów na ujarzmionych narodach. Swoją pracę poparł ponad 20 stronami przypisów i zdjęć. Jest to co prawda książka popularnonaukowa, ale w większości oparta na suchych faktach. Autor przy wielu okazjach odchodzi od głównego tematu i rysuje czytelnikowi tło historyczne, aby łatwiej było się zorientować w sytuacji. Jest to spory plus, ponieważ opowieść o życiu Heydricha nie wydaje się kompletnie oderwana od wydarzeń z wojny - jest przeplatana zarówno z czasami I wojny światowej, dwudziestoleciem między wojennym oraz jego błyskawiczną karierą w SS.

Więcej: http://bit.ly/1EQHA92

Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie skąd bierze się zło, jak ono w człowieku"dojrzewa", czym się karmi i w końcu jak go zmienia - to książka jest dla ciebie. Autor nie daje odpowiedzi na te pytania wprost, pokazując jednak przemianę z nieśmiałego chłopca w potwora daje wskazówki gdzie należy szukać przyczyn tego przeobrażenia. Zdumiewająca jest również historia żony Heydricha... Ale o tym nic nie napiszę. To trzeba przeczytać samemu...

Był jednym z najpotężniejszych ludzi III Rzeszy (niektórzy twierdzą iż trzecią po Hitlerze i Himmlerze osobą w państwie) filarem nazistowskiego systemu i narodowo–socjalistycznej wizji Europy i świata. Dysponował ogromna władzą i rozległymi wpływami które wykorzystał do wprowadzenia w ruch machiny terroru, przemocy i ludobójstwa zapisując się krwawymi zgłoskami w historii XX wieku. Bezpośrednio odpowiedzialny i zaangażowany w zwalczanie prawdziwych i wyimaginowanych wrogów hitlerowskiego reżimu oraz tzw.”ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Opracował, tworzył i udoskonalał metody masowej eksterminacji, wcielane potem w życie na zajętych terytoriach Polski i Rosji Sowieckiej. Bezwzględny, cyniczny, pełen niepohamowanej ambicji, fanatyczny i gotowy w imię partykularnych interesów skazać na śmierć miliony niewinnych ludzi.

Co sprawiło iż ten, ponad wszelką wątpliwość, inteligentny, błyskotliwy młody człowiek, rozmiłowany w muzyce (sam grał nieźle na skrzypcach),sporcie, fascynujący się lotnictwem wkroczył na drogę która zaprowadziła go grona największych zbrodniarzy i ludobójców w historii? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w niezwykle ciekawej biografii Mario R. Dederichsa zatytułowanej „ Heydrich. Twarz zła”.

Ta popularnonaukowa publikacja będąca połączeniem biografii, reportażu, dokumentu i książki historycznej w sześciu tematycznych i podzielonych chronologicznie rozdziałach (Oficer marynarki i naziści 1904-1942, Reinhard Heydrich sięga po władze 1933-1940, Przygotowanie do zagłady Żydów 1938-1942, Namiestnik 1941-1942, Zamach 1942, „Żelazne serce” i niepoprawni ) ukazuje życie osobiste Reinharda Heydricha oraz wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery brunatnego państwa. Nie skupia się jednak na suchym historiograficznym przedstawieniu faktów i wydarzeń dotyczących tego człowieka lecz próbuje wniknąć w jego warstwę psychiczną, emocjonalną, poznać targające nim wątpliwości, motywy którymi się kierował i sploty okoliczności które wpływały na jego decyzje i takie a nie inne wybory. Wszystko to wpisane w polityczny, społeczny, ideologiczny i militarny kontekst tamtych czasów. Książka nie kończy się w raz ze śmiercią jej niechlubnego bohatera (4 czerwiec 1942),mamy wiec możliwość zaobserwowania pokłosia tego wydarzenia zarówno w Protektoracie Czech i Moraw i Niemczech oraz poznać dalsze losy jego rodziny ( bardzo ciekawe i ukazane na przestrzeni wielu późniejszych lat) oraz niektórych z jego współpracowników i podkomendnych. Daje nam to wgląd w bardzo słabo w Polsce znane powojenne procesy denazyfikacyjne oraz opieszałe i bardzo wybiórcze sadownictwo RFN, dzięki któremu wielu nazistowskich zbrodniarzy wojennych uniknęło karzącej ręki sprawiedliwości w spokoju i dostatku dożywając swoich dni.

Mario R. Dederichs zwraca nam uwagę również na jedną ważną kwestie: śmierć Heydricha w zamachu spowodowała iż zbrodnie dokonane przez niego nie zostały osądzone w procesie norymberskim co uczyniło go dla wszelkich neofaszystowskich i skrajnie prawicowych ugrupowań na całym świecie symbolem i uosobieniem narodowo –socjalistycznych chorych idei. Przytoczone w książce niektóre z wypowiedzi członków tych organizacji są aż nadto wymowne. Okazuje się iż budzi on grozę (na szczęście na mniejszą skalę ) również po swojej śmierci.

Książkę „Heydrich.Twarz zła”naprawdę dobrze się czyta, napisana jest prostym zrozumiałym i trafiającym do czytelnika językiem, podszytym widoczną w tekście reporterską żyłka autora. Jest starannie wieloźródłowo i wieloaspektowo udokumentowana (wystarczy spojrzeć na bibliografią) wzbogacona o znajdujące się na końcu książki notki biograficzne i swoiste kalendariów ludobójstwa. Warto tez wspomnieć o bardzo dobrym wydaniu tej lektury ( ukłon w stronę wydawnictwa) porządna twarda opraw, dobra jakość papieru i druku, właściwa przejrzystość tekstu.

Lektura z całą pewnością zadowoli tych wszystkich którzy interesują się historią XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem nazistowskiej dyktatury i chcą pogłębić swoja wiedzę o ludziach i wydarzeniach tego okresu.

Dobrze napisana biografia. Pokazuje mechanizm, jak z zakompleksionego, wyśmiewanego chłopca wyrasta diabeł w ludzkiej skórze. Oczywiście to ten typ zła, który ma domek z ogródkiem, gromadkę dzieci, które kocha, żonę...
Niepojęte.

Niepojęte.

świetna książka ,wiele ciekawostek...

świetna książka ,wiele ciekawostek...

8/10

8/10

Do Autora: Nie akcja Reinhard tylko Reinhardt. Wiele błędów i tzw propagandy ,,właściwej''. Plus: Dużo cytatów.

• Biografie
  • II wojna światowa