Barcelona. Miasto, ludzie, książka, film

2011-11-01
2011-11-01
978-83-268-0645-2
przewodniki Barcelona

Okładka książki Azja 3. Opowieści podróżne Max Cegielski, Jerzy Chociłowski, Tomasz Fedor, Artur Gutowski, Iza Klementowska, Jacek Konieczny, Michał Książek, Andrzej Meller, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Azja 3. Opowie... Max Cegielski, Jerz...
Okładka książki Ameryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Elżbieta Dzikowska, Arkady Radosław Fiedler, Grażyna Jagielska, Tomasz Owsiany, Marek Pernal, Dariusz Raczko, Maciej Stasiński, Paulina Wilk
Ameryka. Opowi... Anna Alboth, Elżbie...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...

Okładka książki Nowy Jork Vladimir Fuka, Zdenek Mahler
Nowy Jork Vladimir Fuka, Zden...
Okładka książki Czy wiesz, co jesz? Poradnik konsumenta, czyli na co zwracać uwagę, robiąc codzienne zakupy Katarzyna Bosacka, Małgorzata Kozłowska- Wojciechowska
Czy wiesz, co ... Katarzyna Bosacka, ...
Okładka książki Nieznany portret Krakowa Konrad Myślik, Barbara Zbroja
Nieznany portr... Konrad Myślik, Barb...

Nie ma lepszego przewodnika po Barcelonie, świetne trasy. Autor zwraca uwagę na szczegóły często pomijane przez innych. I do tego odniesienia do kina i książek. Nic tylko lecieć do stolicy Katalonii :)

Nie lubię przewodników, myślałem - o naiwny dzięki reklamie - że ten będzie inny. Ale okazało się, że jedyną wartością tej książki jest pomysł z trasami. Słabo napisana, obeznanego z historią czytelnika nie zainteresuje, a i laika też. Zdjęcia są nawet nieźle dobrane, ale edycja marna. Wielkie rozczarowanie.

Przewodników po Barcelonie różnej maści obecnie w księgarniach dostępnych jest wiele. Spośród nich ten autorstwa Marka Pernala oceniam najwyżej. Miałam okazję przetestować go w stolicy Katalonii i okazał się bardzo pomocny.

Pierwszą i najistotniejszą jego zaletą jest uniwersalność - moim zdaniem sprawdzi się zarówno podczas pierwszej jak i każdej kolejnej podróży do Barcelony. Wszyscy, którym podczas zwiedzania włącza się tryb "szwędacza" z pewnością docenią formę spacerownika. Propozycje wycieczek ułatwiają poruszanie się po mieście w poszukiwaniu interesujących miejsc i zaułków. Dzięki przyjęciu takiej formy autorowi udało się w wyznaczonych przez siebie trasach spacerów przemycić mnóstwo informacji o uliczkach, zakątkach, budynkach czy detalach architektonicznych, o których inne przewodniki nic nie wspominają. To bardzo dobre rozwiązanie na początek przygody z Barceloną. Po pierwszym obeznaniu się z miastem warto jednak dać się po prostu ponieść wąskim i krętym uliczkom Barri Gotic czy promenadom Eixample bez spoglądania co chwilę na mapę lub w przewodnik.

Zabytki oraz wszelkie interesujące miejsca zostały oznaczone gwiazdkami, zgodnie z zasadą: im więcej gwiazdek tym bardziej obiekt jest wart zobaczenia. Marek Pernal opisał niemalże każdy atrakcyjny zakątek nawiązując zarówno do jego historii jak i historii Barcelony, podaje nie tylko suche fakty ale także wiele ciekawostek i anegdot. Autor był przez wiele lat konsulem polskim w Barcelonie i rzeczywiście przekłada się to na trafną, nieprzypadkową ocenę poszczególnych zabytków oraz odpowiedni dobór informacji na ich temat. Ten przewodnik-spacerownik oddaje klimat Barcelony o wiele lepiej niż kieszonkowe przewodniki zawierające zdawkowe często encyklopedyczne dane o interesujących obiektach.

Dzięki licznym nawiązaniom do barcelońskich bestsellerów książka ta przypadnie do gustu każdemu, kto załapał już bakcyla literatury iberyjskiej sygnowanej przez takich pisarzy jak Carlos Ruiz Zafon, Ildefonso Falcones czy Eduardo Mendoza. Ode mnie pan Pernal dostaje dużego plusa za wskazanie miejsc z "Cienia wiatru" :)

Jeśli już zdecydujesz się Czytelniku na podróż do Barcelony z niniejszym przewodnikiem, na pewno wcześniej zweryfikuj godziny otwarcia i ceny biletów. Książka powstała już kilka lat temu, więc część informacji zdążyła się zdezaktualizować... Dla przykładu jedną z niemiłych niespodzianek może się okazać płatne już wejście do Parc Guell... Koniecznie też należy zaopatrzyć się w solidny plan miasta, bo mapki ze spacerownika są jedynie poglądowe i zdecydowanie nie mogą zastąpić porządnego planu.

Na podsumowanie krótko tylko napiszę: na wyjazd do stolicy Katalonii zdecydowanie warto zabrać do plecaka właśnie ten spacerownik historyczny! :)

Przyznam szczerze, że ten wspaniały Spacerownik Historyczny po Barcelonie jak na razie przejrzałam, bowiem nie sądzę, abym po jego wnikliwym przeczytaniu mogła coś więcej powiedzieć niż teraz; tego przecież nie da się streścić jak powieść.

Plusem w mojej ocenie tej pozycji jest fakt, że napisana została przez człowieka, który przez dość długi czas przebywał w Barcelonie, gdzie był konsulem generalnym RP. Jego fascynacja historią i architekturą miasta, jego klimatem i ludźmi przełożyła się na wspaniały przewodnik po jego zabytkach, uliczkach, klubach czy pubach.

Autor opisuje nam bardzo dokładnie 18 tras wycieczkowych, których przebieg zaznaczony jest na mapce miasta. Trasy te to nie tylko informacja co możemy zobaczyć, to multum ciekawych zdjęć najwspanialszych obiektów Barcelony, z mnóstwem szczegółów architektonicznych, na które podczas zwiedzania być może nawet nie zwrócimy uwagi, to opowieści o historii poszczególnych dzielnic miasta, ich rozwoju, zmianach, to anegdoty, ciekawostki o ludziach, tajemnicze i nieznane miejsca, do których nie dotrze zwykły turysta. To wreszcie nawiązanie do literatury czy filmu, wskazanie na planie miasta tych miejsc, gdzie rozgrywa się akcja popularnych książek R. Zafona lub innych pisarzy czy twórców filmowych.

Książka jest pięknie wydana, na porządnym kredowym papierze, ma przepiękne zdjęcia, kolorowe szczegółowe mapki tras; jedynym mankamentem jest jej ciężar, ale nie sądzę, że powstrzyma to miłośników Barcelony od sięgnięcia po nią.

Był to jeden z czterech przewodników, które wypożyczyłam przed wyjazdem do Barcelony i zarazem jedyny, który zdecydowałam się zabrać ze sobą.
Chociaż początkowo zrobi on na mnie bardzo dobre wrażenie, spacerując z nim po Barcelonie szybko zmieniła zdanie. Opisy bywały mylące a fragmentaryczne mapki na których umieszczono jedynie małe fragmenty ulic nie pomagały w odnalezieniu interesujących nas miejsc.
Dodatkowo książka jest dość ciężka, co w przypadku przewodnika, który można zabrać ze sobą na urlop jest dużym minusem.
Przewodnik nie spełnił moich oczekiwań - nie polecam.

Jestem niezmiernie wdzięczna autorowi za stworzenie tego przewodnika-spacerownika. Mnóstwo ciekawych informacji, pożytecznych wskazówek i do tego te literackie i filmowe odniesienia...

Jestem Barcelo-filką, uwielbiam klimat tego miasta i jego imponującą architekturę. Za pierwszej swojej bytności dałam się ponieść nogom gdzie popadnie. I nie żałuję tego bynajmniej, ale z książką pana Parnala pod pachą udało mi się zobaczyć trochę więcej.

Minus jest jeden - wskazówki kierujące pod adresy restauracji, na które nie stać przeciętnego studenta/doktoranta nieco irytują, gdy Twój budżet wynosi przysłowiowe mniej niż zero... Chcąc znaleźć knajpki z prawdziwie hiszpańskim klimatem i jedzeniem warto poszperać w internecie lub zgubić się gdzieś z dala od turystycznych szlaków.

I znalazłam jedną nieścisłość: wybierając się na cmentarz na wzgórze Montjuïc autobusem NAJPIERW wysiada się po stronie nekropolii, a dopiero w drodze powrotnej należy przejść pod drogą szybkiego ruchu... Pomyłka niewielka, ale o zmierzchu można się troszkę zestresować, że nie wiadomo jak wrócić do miasta.

Bardzo dobry przewodnik, pełen ciekawych wskazówek i miejsc, na które w życiu sami byśmy nie trafili. Polecam, warto mieć ze sobą podczas spacerów po uliczkach Barcelony.

Nie jest to typowy przewodnik,ale to każdy może stwierdzić,po sięgnięciu po ten spacerownik historyczny.Ten przewodnik można czytać prawie jak powieść,szczególnie kiedy ktoś lubi historię oraz literaturę.Polecam tę pozycję każdemu kto ma zamiar pojechać do Barcelony.W czasie pobytu w tym mieście,a także po powrocie można zaglądać na strony spacerownika i odszukiwać ciekawe miejsca, które są pokazane na zdjęciach i opisane przy wędrowaniu po kolejnych trasach zaproponowanych przez autora.

• Barcelona
  • Hiszpania