Nadciągają Ślązacy. Czy istnieje narodowość śląska?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7383-112-6
Śląsk, Ślązacy
A--

Książka jest odpowiedzią na niski poziom debaty publicznej na temat Śląska i Ślązaków oraz wiedzy o tym regionie kraju. Jest to praca, która oświetla wywołany przez Ruch Autonomii Śląska i gorąco dyskutowany problem "narodowości śląskiej", związany z próbą rejestracji Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Autorzy - znani i uznani specjaliści różnych dziedzin nauki - przystępnie prezentują stan wiedzy na temat tożsamości Ślązaków, obalając wiele mitów, stereotypów i zwykłych kłamstw.
W tomie znalazły się także wypowiedzi osób bezpośrednio zaangażowanych w ruch regionalny na Śląsku. Prezentowane teksty odznaczają się różnorodnością. Czytelnik może dzięki temu zapoznać się z przeciwstawnymi poglądami, perspektywami poznawczymi i społecznymi.
Książka adresowana jest do wszystkich tych, którzy Śląskiem się interesują. Warto polecić ją także zainteresowanym przemianami współczesnej tożsamości Polaków.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl