Zgoda na świat

Prószyński i S-ka
2001-12-01
1999-01-01
poezja twardowski

"Zgoda na świat" jest jednym z najlepszych tomików księdza Jana od biedronki, jakie miałam przyjemność przeczytać.
Autor dotyka ważnych problemów, takich jak samotność, zagubienie, tęsknota, brak wiary, poszukiwanie swojego miejsca w świecie, Przyjaźń, bóg, śmierć, kłamstwo, grzech i sumienie.
Jego poezja jest pełna wrażliwości, delikatna, subtelna, czuła, oryginalna w myśleniu i opisie.

Najbardziej zachwyca mnie w poezji Jana Twardowskiego... niekłamany zachwyt nad przyrodą, światem, kosmosem.

Jego poezja jest pełna wrażliwości, delikatna, subtelna, czuła, oryginalna w...

Książka towarzyszy mi od ponad 15 lat. Wszystko zaczęło się w podstawówce kiedy to była moja nagrodą za konkurs recytatorski. I tak stanęła na półce... Po czasie jej wiersze pojawiały się w moim moim życiu jednak dopiero dziś "pochłonęłam ją w całości". Nie potrafię czytać wierszy, nie potrafię o nich pisać mimo to wiersze Twardowskiego w moim sercu są tymi najpiękniejszymi. Pełne miłości wiary i nadziei. Polecam.

ta książka towarzyszy mi od czasów studenckich- to już przeszło 10 lat, gdy zaczynam się gubić w życiu, wtedy sięgam właśnie po nią.

Na półkach: , , , , , , ,

"Zgoda na świat" jest jednym z lepszych tomików Księdza Jana Jakie miałem przyjemność przeczytać.
Autor w swojej poezji dotyka ważnych problemów. Smuci się razem z nami z naszej samotności, braku wiary. Z fałszywego osądzania siebie, świata i Boga. Jego poezja jest pełna wrażliwości, czuła.
Jak zwykle dużo w niej paradoksów, zdań pozornie nieskładnych, zaprzeczających sobie nawzajem, a jednak logicznych i prawdziwych. Ksiądz Jan od biedronki uwielbia przyrodę. Jej piękno jest dla niego odbiciem mądrości Stworzyciela.
Moja ocena to 8/10. Gorąco polecam, nie zawiodłem się.

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą"*

Powyższy zdanie to cytat urwany z wiersza, który chyba każdy z nas zna z czasów szkoły, nawet często nie pamiętając nazwiska samego autora, już nie mówiąc o tym kim był. Autor, a właściwie poeta, co nie często się zdarza, to zarazem ksiądz,Jan Twardowski. Człowiek, który bardzo mocno czuje otaczającą go rzeczywistość, dostrzega detale niewidoczne dla innych, pisze o ludziach i ich problemach, kocha przyrodę i często się doń odnosi, i przede wszystkich jest bardzo oddany Bogu, co mocno odczuwamy czytając poszczególne jego wiersze.

Poezję księdza Twardowskiego czyta się lekko i przyjemnie - momentami odczuwa się rozluźnienie - i zdecydowanie jest to poezja ładna. Daleko mi do bycia przekonywającym, bo nie czytam liryki na co dzień i nie analizuję wers po wersie, ale wydaje mi się być lepszą od Herberta i bardziej mi ona odpowiada. I także chętnie zapoznam się z resztą twórczości tego nieżyjącego już poety.

* Jan Twardowski, Zgoda na świat, Prószyński i S-ka, 1999, s. 47

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą"*