poezja, twardowski
poezja
Gosia Bodnar

Inne wydania

To kolejny tomik ks. Twardowskiego emanujący, jak zwykle, wiarą w człowieka i w miłość.
Poetycka zachęta do odkrywania tej tajemnicy, ciągłego odkrywania jej na nowo. To może pomóc w próbie przezwyciężenia samotności i trwogi wobec rzeczy ostatecznych, może pomóc w akceptacji świata.

źródło opisu: gandalf.com

źródło okładki: gandalf.com

Arek | 2014-12-06
Przeczytana: 30 listopada 2014

Jan Twardowski w swojej poezji dotyka ważnych problemów. Smuci się razem z nami z naszej samotności, naszego braku wiary, z fałszywych sądów o sobie świecie i Bogu. Jego poezja jest więc po trochu czuła.
Dużo tu jednak paradoksów, zdań pozornie nieskładnych, zaprzeczających sobie nawzajem, a jednak logicznych i prawdziwych. Ksiądz Jan od biedronki uwielbia przyrodę, jest dla niego odbiciem mądrości Stworzyciela.
Moja ocena to 8/10. Polecam.

Ciacho | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą"*

Powyższy zdanie to cytat urwany z wiersza, który chyba każdy z nas zna z czasów szkoły, nawet często nie pamiętając nazwiska samego autora, już nie mówiąc o tym kim był. Autor, a właściwie poeta, co nie często się zdarza, to zarazem ksiądz,Jan Twardowski. Człowiek, który bardzo mocno czuje otaczającą go rzeczywistość, dostrzega detale niewidoczne dla innych, pisze o ludziach i ich problemach, kocha przyrodę i często się doń odnosi, i przede wszystkich jest bardzo oddany Bogu, co mocno odczuwamy czytając poszczególne jego wiersze.

Poezję księdza Twardowskiego czyta się lekko i przyjemnie - momentami odczuwa się rozluźnienie - i zdecydowanie jest to poezja ładna. Daleko mi do bycia przekonywającym, bo nie czytam liryki na co dzień i nie analizuję wers po wersie, ale wydaje mi się być lepszą od Herberta i bardziej mi ona odpowiada. I także chętnie zapoznam się z resztą twórczości tego nieżyjącego już poety.

* Jan Twardowski,...

afil | 2015-11-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

ta książka towarzyszy mi od czasów studenckich- to już przeszło 10 lat, gdy zaczynam się gubić w życiu, wtedy sięgam właśnie po nią.

kartka | 2016-10-26
Mela | 2016-03-13