Leksykon symboli

Knaurs Lexikon der Symbole
83-7200-147-2
kulturoznastwo, symbole
Felliciya

Leksykon symboli Hansa Biedermanna zawiera hasła obejmujące rozległe obszary kultury - od czasów prehistorycznych po współczesność, od Europy poprzez Bliski i Daleki Wschów po Afrykę i obie Ameryki - zaskakując często Czytelnika oryginalnością ujęcia i nieoczekiwanymi skojarzeniami. Autor, doskonały znawca problematyki, pisząc o Europie obraca się jednak przede wszystkim w kręgu kultury Zachodu, niewiele miejsca poświęcając Europie Środkowej i Wschodniej. Dlatego umieszczono przypisy od tłumacza i redakcji, uzupełniające hasła informacjami mogącymi zainteresować polskiego Czytelnika.

źródło opisu: Od wydawcy

Napisanie jednotomowej książki-leksykonu tematyzującej symbole w porządku alfabetycznym, jest rzeczą niebezpieczną. Po pierwsze, można bardzo łatwo ześlizgnąć się z mówienia o symbolu, do "gadania" na temat znaku. Po drugie, zwykle "leksykon" powinien stosować formę bezosobową, by przedstawiać "czyste fakty" (czymkolwiek, taki projekt "bezosobowego" i "czystego faktu", miałby być); natomiast w przypadku "Leksykonu symboli", wręcz wymagane jest, od autora, każdorazowe usprawiedliwianie się, co do wyboru drogi opisu symbolu, inaczej mówiąc obszaru metodologicznego (w tym kontekstu) z którego wypływa rozumienie.
Czy zatem Bidermannowi udaje się uniknąć owych niebezpieczeństw?
Myślę, że próba zmierzenia się z tymi trudnościami wypadła mu całkiem nieźle, a to dzięki rozpisaniu symbolu na kilka punktów wyjściowych. Po pierwsze na perspektywę tradycji, w której symbol zyskiwał powili swój pierwotny obraz. Po drugie na perspektywę kontr-tradycji, do której mógł być zaadoptowany i...

DashFaster | 2017-04-07
Przeczytana: 30 marca 2017

Książka ta jest jak encyklopedia, posiada wiele materiału i informacji, jednak porównawszy do encyklopedii różnica jest dość spora, symbole opisane w książce są napisane w sposób prosty i zrozumiały, informacje są treściwe, a książka w rzeczywistości nie męczy ani oczu ani czytelnika, Polecam ;)

Marcin Wieczorek | 2014-12-21
Katebook | 2014-06-02