Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata

Tłumaczenie: Jerzy Korpanty
Wydawnictwo: Świat Książki
The Illustrated encyclopedia of myth and legends
83-7129-264-3
mitologia, mity, wierzenia
skumperlak

Liczba dzieł na temat mitologii pozaeuropejskich, z wyjątkiem może mitologii Egiptu i Indii, jest na polskim rynku wydawniczym, oględnie mówiąc, znikoma. W przypadku tej encyklopedii mamy do czynienia z niespotykanym na naszym rynku pełnym opisem mitów i legend całego świata, opatrzonym wieloma ciekawymi zdjęciami.

źródło okładki: http://www.antykwariatnws.pl/image.php?main=14809

Ryjek | 2016-07-13

Pozycja zdecydowanie zasługuję na uwagę, ponieważ autor przechodzi samego siebie i opisuje religię dominujące od Australii po Amerykę Południową, niewykluczając Oceanii i Słowian. Styl jest świetny i czyta się wręcz jednym tchem.
Dla mnie ogromnym plusem jest także masa ilustracji, które przedstawiają zarówno miejsca jak i np. posągi którym oddawano cześć, zjawiska przyrody czy płaskorzeźby.
Uważam, że w tego typu książkach powinno ich być jak najwięcej,pozwalając czytelnikowi na jakieś wyobrażenie bliskie rzeczywistości.
Książka dzieli się jakby na dwie części, w drugiej w kolejności alfabetycznej znajdują się wszystkie bóstwa, jakie tylko są. O wielu oczywiście nie miałam pojęcia, tak samo jak niewiele wiedziałam o religii Japonii a w Ilustrowanej Encyklopedii mitów i legend jest bardzo dużo informacji z tym związanych.