Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata

Okładka książki Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata Arthur Cotterell
Okładka książki Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata
Arthur Cotterell Wydawnictwo: Świat Książki encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
The Illustrated encyclopedia of myth and legends
Świat Książki
1996-01-01
1996-01-01
83-7129-264-3
Jerzy Korpanty
mitologia mity wierzenia

To niewątpliwie bardzo interesujące wydawnictwo dla humanistów, osób interesujących się religiami świata oraz historią, kulturą i tradycjami. Omawia religie wszystkich kontynentów. Wyróżnia się bogatą ikonografią.
Korzystanie z informacji zawartych w encyklopedii jest łatwe i wygodne. Czytelnicy zainteresowani ogólnymi informacjami na temat panteonu bóstw w poszczególnych religiach mogą, w części opisowej, znaleźć ogólne informacje na ten temat.
Ponieważ wierzenia religijne były często związane z historią danej kultury, dużym udogodnieniem są tablice chronologiczne prezentujące najważniejsze wydarzenia historyczne, które miały wpływ na historię każdej z omawianych cywilizacji.
W drugiej części książki znajduje się alfabetyczne zestawienie głównych bóstw w mitologiach całego świata. Autor omawia ich losy i dokonania w oparciu o mity. Uzupełnia je informacjami dotyczącymi uniwersalnych pojęć mitologicznych oraz ilustruje przykładami z różnych kultur i tradycji. Zastosowanie czytelnych piktogramów pozwala łatwo przyporządkować bóstwo do właściwej religii. Ta część jest bardzo obszerna, a opisy rozbudowane. Zamieszczono w nich również informacje o występowaniu niektórych bóstw i motywów w literaturze i współczesnej kulturze masowej (filmy, komiksy).
Ostatnia część to"Mikropedia" zawierająca ponad 1000 krótkich, uporządkowanych alfabetycznie haseł reprezentujących w pigułce najważniejsze informacje o bogach, miejscach i przedmiotach kultu. "Mikropedia" będzie nieoceniona dla osób, które potrzebują szybko znaleźć konkretną informację.
Encyklopedia zawiera także indeks pojęć oraz bibliografię źródłową.
Książka została wydana bardzo pięknie, w twardej oprawie, na kredowym papierze, zawiera barwne ilustracje, kolorowe wyróżniki graficzne zastosowane w schematach, tabelach i tablicach chronologicznych.
Niestety autor bardzo marginalnie potraktował Słowian. Brak informacji o ich wierzeniach (skupił się na religii celtyckiej). Krótkie wzmianki o bóstwach słowiańskich znajdują się jedynie w "Mikropedii".
Bardzo szkoda, że tak mało i tylko tyle.

Pozycja zdecydowanie zasługuję na uwagę, ponieważ autor przechodzi samego siebie i opisuje religię dominujące od Australii po Amerykę Południową, niewykluczając Oceanii i Słowian. Styl jest świetny i czyta się wręcz jednym tchem.
Dla mnie ogromnym plusem jest także masa ilustracji, które przedstawiają zarówno miejsca jak i np. posągi którym oddawano cześć, zjawiska przyrody czy płaskorzeźby.
Uważam, że w tego typu książkach powinno ich być jak najwięcej,pozwalając czytelnikowi na jakieś wyobrażenie bliskie rzeczywistości.
Książka dzieli się jakby na dwie części, w drugiej w kolejności alfabetycznej znajdują się wszystkie bóstwa, jakie tylko są. O wielu oczywiście nie miałam pojęcia, tak samo jak niewiele wiedziałam o religii Japonii a w Ilustrowanej Encyklopedii mitów i legend jest bardzo dużo informacji z tym związanych.

• 11 Humanistyczne
  • Biblioteczka C4
  • Mitologia
  • Albumy różne - posiadam
  • Ciekawostki, fakty historyczne
  • Książki które posiadam

Dodaj cytat z książki Ilustrowana encyklopedia mitów i legend świata