Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-13788-6
jusola

Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku jest niezwykłym słownikiem wymyślonym i napisanym przez jednego człowieka. Jest kontynuacją Słownika mitów i tradycji kultury. Każdy, kto korzystał z tamtego dzieła, powinien zapoznać się z jego drugą częścią. Z kart tej książki przemawia do czytelnika mijający XX wiek z całą jego złożonością - z ogromnymi osiągnięciami nauki, techniki i kultury, a zarazem z okrutnymi rewolucjami i wyniszczającymi wojnami, z szaleństwem polityków i absurdami masowej kultury. Subiektywny dobór haseł nie jest wadą, ale zaletą dzieła. Jego lektura pozwoli czytelnikom skonfrontować własne przemyślenia i wiedzę o naszym stuleciu z tym jak widzi wiek XX Władysław Kopaliński.

| 2013-01-11

Na zakończenie

Koniec wieku XX był dla wielu magiczną datą. Profetyczne ostrzeżenia o końcu świata mieszały się z całkiem realnymi obawami związanymi z tzw. pluskwą milenijną. Wzbudzająca tu i ówdzie panikę ponura wizja globalnej wioski rozsypującej się na skutek blokady komputerów nie umiejących sobie dać rady z zapisem rocznych dat w swych oprogramowaniach, podobnie jak czystki etniczne w Bośni i Kosowie kojarzyć się będzie w przyszłości z przełomem tych stuleci. Wiek XX, który tak wiele nadziei budził u swego zarania, zakończył się mocnym akordem niedoszłego buntu maszyn, wielokrotnie przewidywanego przez twórców literatury science fiction.

Minione stulecie było świadkiem największych i najokrutniejszych wojen w dziejach ludzkości, ale też spełniło marzenia wielu państw i narodów o wolności i suwerenności. Na politycznej mapie globu pojawiły się w wielkiej liczbie tzw. kraje Trzeciego Świata. Niestety, wiele innych narodów przez znaczną część XX wieku było tych podstawowych...

książek: 2056
Lukrecja | 2016-12-03