Czerwona Orkiestra. Radziecka sieć szpiegowska w hitlerowskiej Europie

Wydawnictwo: Magnum
The Red Orchestra. The soviet spy network inside nazi Europe
historia
Izaa

Fascynująca opowieść o słynnej siatce szpiegowskiej radzieckiego wywiadu GRU, działającej w czasie II wojny światowej. Niemcy wiedzieli o istnieniu Czerwonej Orkiestry już w 1941 roku, jednak dopiero po dwóch latach intensywnych inwigilacji, setek akcji, przesłuchań i tortur udało im się rozbić tę jedną z najlepiej zorganizowanych i najskuteczniejszych organizacji szpiegowskich. Przyczyniła...

Niemcy wiedzieli o istnieniu Czerwonej Orkiestry już w 1941 roku, jednak dopiero po dwóch latach intensywnych inwigilacji, setek akcji, przesłuchań i tortur udało im się rozbić tę jedną z najlepiej zorganizowanych i najskuteczniejszych organizacji szpiegowskich. Przyczyniła się ona w dużej mierze do klęski wojsk niemieckich na froncie wschodnim.
Książka, napisana w tonie najlepszych powieści szpiegowskich, zawiera wyniki najnowszych badań opartych na oryginalnych materiałach źródłowych. Jest to pierwsza publikacja szczegółowo opisująca wszystkie trzy sektory szpiegowskiej siatki: we Francji, Belgii i Holandii oraz w Szwajcarii, a także w Berlinie. Przedstawia ich kluczowe postacie i operacje prowadzone tuż pod nosem Niemców.

V. E. Tarrant jest brytyjskim historykiem i znanym autorem wielu książek o II wojnie światowej m.in. "The Last Year of the Kriegsmarine: May 1944 - May 1945", "Stalingrad", "King George V Class Battleships", "V-Boat Offensive, Nineteen Fourteen to Nineteen Forty Five".

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=58

Geralt | 2012-05-01

Pozycja, którą warto przeczytać, aczkolwiek daleki jestem od określenia jej jako "fascynującej opowieści...". Przedstawione są nam dokładnie motywy działania, losy poszczególnych ważniejszych członków organizacji, "zainstalowanych" w Holandii, Belgii, Niemczech i Szwajcarii. Bardzo interesujące świadectwo ukazują listy, spisane przez skazanych na śmierć członków "Czerwonej Orkiestry", oddanych lub nie dla sprawy jaką była dla nich walka z nazizmem. Uzmysławiają czytelnikowi, iż na co dzień byli normalnymi ludźmi, mającymi swoje rodziny, problemy, marzenia. Wedle opinii autora informacje przekazywane przez, oddział Szwajcarski miały decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia losów, wojny czy tak było w istocie? Zapraszam do lektury.

GroszeQ | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, HISTORIA