Piąty Święty Żywioł

2001-01-01
1995-01-01
83-7150-917-0
Anna Sokołowska

Dawno nie czytałam tak głupiej książki. Skusiłam się pozytywnymi opiniami i podobno pro ekologicznym, feministycznym i ogólnie pozytywnym przekazem. Dostałam nauczkę w postaci poczucia zmarnowanego czasu i pieniędzy.

W dziele tym mamy przedstawione dwie części świata podzielone na tych dobrych i tych złych.
Ci dobrzy dbają o środowisko naturalne, mają ustrój socjalistyczny, o jakim najzagorzalszym socjalistom się nie śniło i prawie nie ma wśród nich białych ludzi. Jak się jakiś trafi, to jest to Żyd, który jest mega mądry i ogólnie wspaniały. Ci dobrzy ludzie z punktu widzenia tych mniej dobrych zachowują się w sposób co najmniej dwuznaczny, chwilami wręcz obrzydliwy. Urządzają orgie, każdy sypia z każdym, co poniektórzy mogą ich wręcz uznać za zboczeńców. Niektóre fragmenty tej książki mnie zniesmaczyły.
Ale są to ludzie kolorowi, więc wiadomo, że według autorki z powodów rasowych nie podlegają krytyce. Logika jest tu prosta jak budowa cepa: kolorowy = dobry, biały = zły.
A teraz przejdźmy do tych złych do szpiku kości białych ludzi. Otóż są oni rasistami, niszczą planetę, mordują co i kogo się da. Mają system oparty na patriarchacie i przemocy i są koszmarnie głupi. Wiadomo, biały to musi być głupi. Tych dobrych z kolei stresują nawet słowa wypowiadane po angielsku, więc robią wstawki po hiszpańsku. Język angielski, to język białych ludzi, więc jest be.

Starhawk, to pseudonim amerykańskiej autorki, więc wiadomo, że uczty intelektualnej się nie spodziewałam, ale poziom żenady tego dzieła przekroczył nawet moje skromne oczekiwania. A miałam nadzieję spędzić czas przy lekkiej i przyjemnej lekturze z wartościowym przekazem oscylującym wokół ochrony środowiska naturalnego. Zamiast tego dostałam toporną, głupią i do bólu przewidywalną fabułę okraszoną wulgaryzmami i sporą dawką rasizmu w stosunku do białych ludzi. Bohaterowie tej powieści, to jedna wielka masakra. Piszę to bez satysfakcji, bo jestem ekologiem z zamiłowania i miłośniczką zwierząt. Nie dziwię się czytelnikom, którzy nie dali rady przebrnąć przez tą powieść. Sama chwilami miałam ochotę rzucić nią o ścianę. Doczytałam ją do końca żeby móc zamieścić uczciwą opinię. Niesmak jednak pozostał.

Ci dobrzy dbają o środowisko naturalne, mają ustrój...

Bardzo naiwny podział na dobrych i złych. Tak na poziomie bajki dla dzieci, żeby nawet trzylatek miał pewność, kto powinien wygrać. To może powodować, że osoby w wieku ponadprzedszkolnym będą z góry wiedziały, kto musi zwyciężyć, kto musi uciec z więzienia, kto musi przeżyć ciężką chorobę... No, konstrukcja książki nie pozostawia wątpliwości w wielu kwestiach, a brak zaskoczenia odbiera część przyjemności czytania.

Ci dobrzy są mądrzy, proekologiczni, przyjaźnią się z całym światem (wykorzenili rasizm, szowinizm i jeszcze kilka problemów),nie znają ubóstwa, głodu ani wojen religijnych, władają magią, pomagają im duchy przodków... Czasami ich największym problemem jest to, że przyjaciel się przepracowuje. Ci źli są głupi, wierzą tylko w postęp technologiczny i jedną religię, którą próbują narzucić wszystkim, chociaż nawet elity nie przestrzegają nakazów. Wsadzają ludzi do więzień i hodują ich dla określonych cech jak rasy zwierząt, rabunkowo zużywają zasoby naturalne, mają ogromne nierówności majątkowe, więc większość przymiera głodem i nie ma wody do picia, boją się wszystkiego, co odmienne...

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/01/piaty-swiety-zywio-rzyganie-tecza.html

Książkę właściwie poleciła mi mama. Ona lubi tego typu powieści.
Mi osobiście też Piąty Święty Żywioł bardzo przypadł do gustu.
Podoba mi się ten kontrast między najlepszym i najgorszym scenariuszem ludzkiej przyszłości. Poza tym o odpowiadają mi takie pacyfistyczno / mistyczne klimaty.
Gorąco polecam te książkę.

Książkę właściwie poleciła mi mama. Ona lubi tego typu powieści.
Mi osobiście też Piąty Święty Żywioł bardzo przypadł do gustu.
Gorąco polecam te książkę.

Ciekawa, nietuzinkowa, proekologiczna prezentująca zderzenie dwóch kultur opartych na różnych, sprzecznych założeniach - pierwszej, która bazuje na ochronie naturalnych zasobów, wspólnej pracy na rzecz społeczności, w której wszyscy są równi oraz drugiej, w której występuje wyraźny podział na klasy, przy czym niższe klasy są tłamszone, a elitom daje się przyzwolenie na popełnianie najgorszych przestępstw. Akcja dzieje się na naszej Ziemi po jakiegoś rodzaju katastrofie (powolnym procesie wykorzystywania wszelkich zasobów naturalnych przy jednoczesnym nie dbaniu o przyszłość następnych pokoleń),która wyeliminowała możliwość korzystania z nowoczesnych technologii, wyjałowiła ziemię, zanieczyściła oceany. Woda stała się najcenniejszym zasobem, a życie ludzkie stało się niewiele warte. Ludzi modyfikuje się genetycznie i hoduje do określonych celów.

Utopia i antyutopia. Bardzo ciekawa powieść Starhawk opowiadająca o tym jak uczynić świat lepszym. Z punktu widzenia doświadczeń Europy Środkowo - Wschodniej trochę naiwne, ale i tak porywające.

Bardzo trudna książka, ale przeczytanie jej daje niesamowitą satysfakcję. Godna polecenia!

Jakoś tak z 10 stron przeczytałam, więc moja opinia na nic się wam nie przyda.

Jakoś tak z 10 stron przeczytałam, więc moja opinia na nic się wam nie przyda.

Spektakularna opowieść, jednocześnie najpiękniejsza i najbardziej przerażająca wizja przyszłości, o jakiej czytałam. Natomiast Bird jest, moim zdaniem, jednym z najlepiej skonstruowanych męskich bohaterów w historii literatury.

Bardzo dziwna książka.
Choć widzę w niej wiele dość kontrowersyjnych treści, dostarczyła mi wiele materiałów do przemyśleń.

Bardzo dziwna książka.

Wyjątkowo naiwna powieść. Widać, że Autorka zna realia systemów totalitarnych jedynie z lektur, a właściwie, to nawet nie potrafi ich sobie wyobrazić.

• Zaczęte, nie skończone
  • Chcę kupić
  • Fantasy, sci-fi i inne takie