Symbole i alegorie. Leksykon historia sztuka

Seria: Leksykon: Historia, Sztuka, Ikonografia
Wydawnictwo: Arkady

Nowa seria syntetycznych encyklopedii dotyczy ikonografii dzieł sztuki, odczytywania ich ukrytych znaczeń, interpretacji zarówno malarstwa mitologicznego, jak i religijnego, martwej natury, portretów, alegorii. Tom SYMBOLE I ALEGORIE przedstawia symbole związane z czasem, człowiekiem, przestrzenią, naturą oraz alegorie. Odpowiada na pytanie: o czym mówią i co tak naprawdę przedstawiają dzieła sztukia Jakie jest przesłanie artystya Rok wydania: 2005,

| 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Ciekawe i starannie wydane opracowanie dla osób zainteresowanych interpretacją dzieł sztuki na poziomie ukrytych znaczeń. Amatorom w tej dziedzinie uświadomi, jak wiele dzieł, zwłaszcza powstałych w epokach lubujących się w przedstawieniach alegorycznych, stanowi nośnik abstrakcyjnych znaczeń, niedostrzegalnych dla laika.
Leksykon zaznajamia także czytelnika z licznymi symbolami, wywodzącymi się z rozmaitych epok, kultur, mitów i wierzeń, unaoczniając, że ten sam symbol w zależności od kontekstu może być różnie interpretowany. W zupełnie innym świetle zobaczymy choćby naszego rodzimego jelenia na rykowisku, to przysłowiowe uosobienie kiczu, bowiem w wielu kulturach zwierzę to posiada znaczenie symboliczne.
Leksykon został wydany na kredowym papierze, co jest niezbędne dla estetycznego przedstawienia barwnych reprodukcji dzieł sztuki jako materiału poglądowego. Opatrzony jest indeksem alfabetycznym i rzeczowym, co pozwala na łatwe i szybkie odnajdywanie interesujących nas haseł.
W...

dobra , ale niestety sa błędy

Anna | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WB 1