Narodziny Wenus

Birth of Venus : love and death in Florence
miłość, florencja, sztuka, władza
historyczna
Ćma

Nagradzana pisarka brytyjska, autorka malarskiej, zmysłowej powieści o miłości, śmierci, sztuce, władzy, wierze, marzeniu i poszukiwaniu wolności. Sarah Dunant, znana brytyjska pisarka, krytyk literacki i prezenterka telewizyjna, jest autorką głośnych powieści sensacyjnych. Wiele z nich zdobyło prestiżowe nagrody, a dwie są obecnie przenoszone na ekran filmowy. „Narodziny Wenus” to pierwsza...

„Narodziny Wenus” to pierwsza tak bogata literacka książka Dunant. To piękna i zmysłowa powieść o miłości. Ożywa w niej świetność renesansowej Florencji, potęga dworu Medyceuszy, olśniewające dzieła sztuki, polityczne intrygi i strach przed ogniem piekielnym Savonaroli. Sarah Dunant zachwyca talentem narracyjnym i impresjonistyczną malarskością, z jaką oddaje plastyczny obraz XV-wiecznych „nowych Aten”.

Nastrojowa, pełna napięcia, dramatyczna książka rozwija wątek sensacyjny, który nie przesłania jej prawdziwej wymowy – intelektualnej i filozoficznej.

„Narodziny Wenus” to również przesycona subtelnym erotyzmem powieść kobieca, która opowiada, jak to było być kobietą – obdarzoną niepospolitym talentem i niepospolitą odwagą – w czasach nowych idei, które nie wypleniły jednak z sumień poczucia grzechu jako obrazy ładu ustanowionego przez Stwórcę.

[Amber, 2004]

aga | 2015-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Ta książka ma swój specyficzny klimat i swoje tempo. Wszystko dzieje się w niej bez zbędnego pośpiechu. Piękny i barwny język wprowadza nas w tamtą epokę i jej mentalność. Opisuje sztukę, prawa (a raczej ich brak) kobiet, fanatyzm religijny. Mnie ta książka ukoiła, uspokoiła, nastroiła. Przyjemna lektura.

Cardio | 2012-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2012, Beletrystyka
Przeczytana: 29 maja 2012

Przyznam, że na początku nic mnie w tej książce nie ujmowało. Motyw życia klasztoru żeńskiego skojarzył mi się natychmiast z powieścią Joanne Harris „Duch przeszłości”, motyw kobiety-artystki natomiast ze zbeletryzowaną biografią Artemizji Gentileschi (autorstwa Susan Vreeland). Nic szczególnego, pomyślałam. Stopniowo jednak postacie zaczynały coraz bardziej do mnie mówić, a cała historia wciągać. Co tu dużo mówić – w końcu pokochałam postać Alessandry, jej upór w trudnej sytuacji. Jej mądrość, rozwagę i godność. Polecam. Zostałam oczarowana.

pulcinella | 2010-09-29

Wątek romansowy, owszem zajmujący, ale obraz Florencji czasów Medyceuszy świetny: realistyczny, plastyczny, przekonujacy. Portret Savonaroli - genialnego kaznodziei - szczególnie zapadł mi w pamięć:)

Tomek | 2016-08-27
Przeczytana: 11 sierpnia 2016