Schach z Wuthenow

Wydawnictwo: Czytelnik
Schach von Wuthenow
klasyka
Marek

Historia ta ma charakter wyraźnie romansowy, osadzona jest w starannie zrekonstruowanym tle obyczajowym Berlina wczesnych lat XIX wieku. Zasadnicza intryga obejmuje trzy postacie. Wokół nich zaś wyczuwa się stale przytłaczający mur niewzruszonego, rygorystycznego i żadnych kompromisów nie uznającego pruskiego konwenansu. Czyni on z bohaterów bezwolne figurki, zmuszone do podporządkowania się szablonom obyczajowym, wbrew własnemu przekonaniu i zwykle przeciw sobie.

źródło opisu: Czytelnik, 1978

źródło okładki: www.conrada11.pl