Środowisko naturalne, korzenie

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1293-9
wojna, BIP, AK
MsSurrealist

W swoim długim życiu Władysław Bartoszewski spotkał wielu niezwykłych ludzi - zarówno tych powszechnie znanych, jak i zapomnianych przez Historię. W tomie „Środowisko naturalne. Korzenie” Profesor wspomina osoby, z którymi zetknął się w młodości, do roku 1945. Wśród bohaterów m.in. Tadeusz Gajcy, Juliusz Wiktor Gomulicki, Jan Karski, Zofia Kossak-Szczucka, Kazimierz Wierzyński, ksiądz Jan Zieja. Książka zawiera noty biograficzne i fotografie.

Książka powstała na podstawie rozmów przeprowadzonych z Władysławem Bartoszewskim przez Michała Komara w latach 2008-2009

Perfekcjonistka | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Profesor Bartoszewski, którego, niestety, od niemal roku brak wśród nas, był człowiekiem niezłomnym, autorytetem dla wielu. Do końca swych dni pozostał wierny swoim ideałom oraz, co szczególnie imponowało, mimo upływu lat jego sądy nie zatraciły trzeźwości ani aktualności.
Publikacja "Środowisko naturalne. Korzenie" sprawia, że wypowiedzi Bartoszewskiego nabierają innego wymiaru. Słowa, które wcześniej mogły być postrzegane jako wynik refleksji, w obliczu wydarzeń z życia Bartoszewskiego okazują się wnioskiem logicznie wysnutym na podstawie doświadczenia.
Co najistotniejsze jednak, książka ta przybliża czytelnikowi sylwetki wielu zapomnianych ludzi, cichych bohaterów dnia codziennego okupacji, którzy nie odznaczyli się brawurą, a ,przede wszystkim, zaangażowaniem. Ludzi, którymi nie kierowała ambicja, adrenalina czy szaleńczy partiotyzm, a współczucie, wiara, dobro czy zwyczajna, pospolita przyzwoitość. To właśnie ich zaangażowaniu zawdzięczamy powstanie "Żegoty",...

MsSurrealist | 2010-04-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: luty 2010

Była to jedna z pierwszych książek profesora, jakie czytałam. Akurat często w tym okresie spotykałam się w sieci z hasłami o egoizmie pana Bartoszewskiego i rzekomym 'wychwaleniem swoich zasług'. Szybko doszłam do wniosku, że muszą to wypowiadać ludzie, którzy nigdy nie zajrzeli do książek profesora. Choćby nie wiem jak krytycznie do tej pozycji nie podchodzić - nie znajdziemy tutaj ani odrobiny egoizmu! Każda kartka i każda historia przepojona jest niezwykłym szacunkiem dla tych ludzi, podziwem, wdzięcznością i pokora autora. Zakochałam się w niej, płakałam na niej i bardzo ją przezywałam. Utwierdziła mnie, dziś już pewną, w przekonaniu o tym, jak wspaniałym człowiekiem jest jej autor. Opisuje ludzi, o których zapewne gdyby nie praca prof Bartoszewskiego nigdy bym nie usłyszała.

magdalena | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Pan Profesor i jego przyjaciele. Osoby, z którymi był blisko, które go ukształtowały, wpłynęły na jego wybory i postawy.
Wspaniała książka, bardzo mądra, ciepła, czuć w niej masę pozytywnych emocji wobec osób, o których Władysław Bartoszewski opowiada. Są to osoby znane, mniej znane i w ogóle zapomniane.

LOKI | 2012-12-20
Przeczytana: 2012 rok

Honorowi, uczciwi, koleżeńscy i przyjaźni, bezinteresowni i pomocni w biedzie. O kim mowa? O ludziach z tej książki okrutnie doświadczonych przez wojnę i represje stalinowskie. Z postawami ludzi opisanymi w książce możemy się identyfikować lub nie. To jest indywidualna sprawa każdego z czytelników. Warto jednak przeczytać tę pozycję dla samego autora. Fenomenalna pamięć p.Bartoszewskiego daje nam niesamowitą frajdę z czytania. Wszystko opowiedziane jest barwnie i ciekawie. Dla mnie rewelacja!

marta_w | 2014-02-07

Rewelacja,podczas czytania ma się wrażenie że Pan Bartoszewski siedzi obok i snuje opowieści,które przyprawiają o śmiech,łzy i gęsią skórkę.Dla mnie to lektura obowiązkowa.polecam

Ariel_O | 2016-11-26
klonek | 2016-09-28