Żelazne wrota

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00356-3
Marek

Wznowienie poczytnej powieści noszącej wszelkie cechy tradycyjnego romansu historycznego. Niezwykle frapująca akcja rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych okresu "Wiosny Ludów" i toczy się kolejno w Wiedniu, Siedmiogrodzie i na Węgrzech.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

allison | 2015-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Sięgnęłam po tę książkę z obawami, gdyż powstała ona w latach 50. minionego wieku, w czasach wszechobecnego socrealizmu. Mogła okazać się perełką albo gniotem. Na szczęście autorka pozostała wierna gatunkowi, jakim jest powieść historyczna, dlatego jej czytanie było dla mnie przyjemnością.

Wiernie, szczegółowo i ciekawie pokazane zostało tło historyczne Wiosny Ludów. Oprócz wielu fikcyjnych bohaterów pojawiają się autentyczne postacie, z których największą uwagę przyciągają generał Józef Bem i poeta Sandor Petofi.

Brawurowo i emocjonalnie autorka przedstawiła sceny batalistyczne. Nie jestem ich wielką miłośniczką, ale tym razem czytałam je z zapartym tchem.

Na tle walk pokazane zostały losy różnych rodzin, od arystokratów po robotników i chłopów klepiących biedę w pańszczyźnianych majątkach. Akcję ubarwiają wątki miłosne, które potrafią zaskoczyć swym przebiegiem i finałem.

Niektóre fragmenty mogą wydać się nieco przerysowane i mentorskie, gdy autorka pisze o społecznym...

Ina-b | 2014-11-24
sylpik | 2014-10-10