Wiersze i poematy

Okładka książki Wiersze i poematy Władysław Broniewski
Okładka książki Wiersze i poematy
Władysław Broniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie poezja
467 str. 7 godz. 47 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Łódzkie
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
467
Czas czytania
7 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
8321800793
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,2
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
255
255

Na półkach:

Zbiór wierszy i poematów Władysława Broniewskiego, zawierający twórczość ze wszystkich napisanych przez niego tomików poezji. W skład tomu wchodzi również kilka poematów.
Broniewski uchodzi za poetę politycznego, jednak jest to błędne przekonanie. Należy pamiętać, że był autorem czerpiącym wiele z nurtów romantyzmu, często opisywał również swoje osobiste, miłosne, lub rodzinne przeżycia. Cała jego twórczość przesiąknięta jest głębokim pesymizmem, przynajmniej ja to tak odbieram.
Broniewski to autor bardzo odbiegający od mojego światopoglądu i można powiedzieć, że nie zgadzam się z nim absolutnie we wszystkim. Doceniam jednak jego kunszt i warsztat poetycki.

Zbiór wierszy i poematów Władysława Broniewskiego, zawierający twórczość ze wszystkich napisanych przez niego tomików poezji. W skład tomu wchodzi również kilka poematów.
Broniewski uchodzi za poetę politycznego, jednak jest to błędne przekonanie. Należy pamiętać, że był autorem czerpiącym wiele z nurtów romantyzmu, często opisywał również swoje osobiste, miłosne, lub...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1457
1431

Na półkach: ,

Niektórym komunizm wybaczam. W zasadzie nie pamiętam komu jeszcze, ale Broniewskiemu na pewno. Uwielbiam jego wiersze, żadne inne nie działają na mnie w ten sposób, kiedy czytam, gotuje się moja krew i to nieważne, czy ja czytam o żołnierzu, czy o fiołku alpejskim, siła oddziaływania poety na mnie jest taka sama. Czuję go każdym oddechem, każdą literką złapaną przez oko, każdym zakończeniem nerwowym, które przetwarza znaczenie.
Ich było tylko pięćdziesięciu...
lecz po nich poszły nas miliony - te słowa nabierają nowego znaczenia w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wszystko teraz nabiera nowego znaczenia, a poezja pomaga sobie wszystko ułożyć jeszcze raz, jeśli potrzeba.

Niektórym komunizm wybaczam. W zasadzie nie pamiętam komu jeszcze, ale Broniewskiemu na pewno. Uwielbiam jego wiersze, żadne inne nie działają na mnie w ten sposób, kiedy czytam, gotuje się moja krew i to nieważne, czy ja czytam o żołnierzu, czy o fiołku alpejskim, siła oddziaływania poety na mnie jest taka sama. Czuję go każdym oddechem, każdą literką złapaną przez oko,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
40
39

Na półkach:

Bo Broniewski Wielkim Poetą był !
Jeśli macie ochotę posłuchać i o Nim, zapraszam na nasz VLOG poetycki.
Pozdrawiam :)
Kasia

Bo Broniewski Wielkim Poetą był !
Jeśli macie ochotę posłuchać i o Nim, zapraszam na nasz VLOG poetycki.
Pozdrawiam :)
Kasia

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
1493
33

Na półkach:

Władysław Broniewski kojarzy się przede wszystkim z poezją wojenną i socjalistyczną. W szkołach zapoznajemy się głównie z jego wierszami o tematyce patriotycznej, opiewającymi waleczność żołnierza polskiego, jak i piękno polskiej ziemi. Tak też postrzegamy tego poetę. Jako rewolucjonistę i "poetę ojczyzny". Muszę przyznać, że gdy zapoznałam się ze zbiorem "Wiersze i poematy", zaskoczył mnie liryzm i emocjonalność w wierszach Broniewskiego. Pomijając kilka naprawdę znakomitych liryków wojennych, zwrócę uwagę na przepiękne, przejmujące utwory dotyczące bezpośrednio poety. Przede wszystkim treny poświęcone zmarłej córce. Są one właściwie dalszym ciągiem utworów napisanych po śmierci żony Marii, przewijających się w tomikach "Drzewo rozpaczające" i "Nadzieja". Poeta pisał także zachwycające liryki o samotności, o poczuciu straty, o pustce, którą czuł wokół siebie w różnych okresach swojego życia. Choćby dla tych wierszy warto sięgnąć po twórczość Władysława Broniewskiego.

Władysław Broniewski kojarzy się przede wszystkim z poezją wojenną i socjalistyczną. W szkołach zapoznajemy się głównie z jego wierszami o tematyce patriotycznej, opiewającymi waleczność żołnierza polskiego, jak i piękno polskiej ziemi. Tak też postrzegamy tego poetę. Jako rewolucjonistę i "poetę ojczyzny". Muszę przyznać, że gdy zapoznałam się ze zbiorem "Wiersze i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
962
962

Na półkach: ,

Władysław Broniewski pisał utwory liryczne o tematyce głównie rewolucyjnej, wojennej, autobiograficznej, socjalistycznej, patriotycznej. I robił to zazwyczaj świetnie. Ta książka to udowadnia, ukazuje i potwierdza.
Polecam wydanie z roku 1972 (Państwowy Instytut Wydawniczy). Po pierwsze ze względu na wybór utworów. Warto tu przytoczyć fragment noty wydawniczej, która mówi, że książka była przygotowywana "w ostatnich miesiącach życia autora. Mimo zaawansowanej choroby Poeta wykazywał żywe zainteresowanie zawartością i układem tomu. Był z wydawnictwem w stałym kontakcie, przekazując szczegółowe uwagi i dyspozycje". Autor zadbał między innymi o układ i kolejność utworów. Są to ważne informacje dla czytelnika. Po drugie znajdziemy tu wiersze i poematy z całego okresu pisarskiej działalności autora. Są tu wiersze z tomików "Wiatraki" (1925 rok),"Dymy nad miastem" (1926),"Troska i pieśń" (1932),"Krzyk ostateczny" (1939) "Bagnet na broń" (1943),"Drzewo rozpaczające" (1945),"Nadzieja" (1951),"Anka" (1956) oraz wiersze napisane w ostatnich latach życia poety. W książce znajdziemy następujące poematy: "Ostatnia wojna", "Pieśń o wojnie domowej", "Komuna Paryska", "Opowieść o życiu i śmierci Karola Waltera-Świerczewskiego, robotnika i generała", "Nadzieja", "Mazowsze", "Wisła" (fragmenty). Po trzecie wreszcie książka zawiera nagrodzone i wyróżnione ilustracje do wybranych utworów wyłonione w ramach konkursu Związku Polskich Artystów Plastyków. Autorzy prac to: Janusz Stanny, Barbara Olszyńska-Guzik, Marek Sapetto i Wiesław Szamborski, Tadeusz Michaluk, Paweł Udorowiecki, Tomasz Jura, Tadeusz Moskala, Tadeusz Michał Siara, Barbara Gawdzik-Brzozowska, Kazimierz Hałajkiewicz, Nicole Naskow, Marian Stachurski, Danuta Żukowska. Po trzykroć ciekawa książka z interesującymi, ciekawymi, niezwykłymi wierszami i poematami w roli głównej.
Na zakończenie i na zachętę do lektury całości przedstawiam poniżej jeden z moich ulubionych wierszy Broniewskiego. Wiersz pt. "Rysunek":
"Ziemio moja, droższa od innych,
nie śpię, szukam wspomnień dziecinnych,
bazgrzę niezręcznie, i na papierze
dom się pojawia, płoty, ganki,
bzy pachnące w majowe ranki,
i wśród trawnika konwalie świeże -
kwiaty mej matki w dniu jej imienin -
ławka, gąszczem bzu opleciona,
dąb, co od wieków nic się nie zmienił
i błogosławiąc wznosi ramiona.
Czemu słyszę dominikański
dzwon, co dzwonił na Anioł Pański?
Głowa słońca tonie już w Wiśle...
Mały chłopiec - o czym ja myślę? -
o narcyzach? o wildze na gruszy?...
Bije siedem wieczornych uderzeń,
grusza biało płatkami prószy,
rośnie stary dom na papierze...

Czemu, czemu tak smutno duszy?"

Władysław Broniewski pisał utwory liryczne o tematyce głównie rewolucyjnej, wojennej, autobiograficznej, socjalistycznej, patriotycznej. I robił to zazwyczaj świetnie. Ta książka to udowadnia, ukazuje i potwierdza.
Polecam wydanie z roku 1972 (Państwowy Instytut Wydawniczy). Po pierwsze ze względu na wybór utworów. Warto tu przytoczyć fragment noty wydawniczej, która mówi,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
190
34

Na półkach: ,

Jeden z moich ulubionych poetów, który w ramach wersów potrafi zmieścić zarówno emocję, złość i liryczne ujęcie świata.

Jeden z moich ulubionych poetów, który w ramach wersów potrafi zmieścić zarówno emocję, złość i liryczne ujęcie świata.

Pokaż mimo to

avatar
39
10

Na półkach: ,

Genialny twórca, fantastyczne wiersze. Uczta dla ducha

Genialny twórca, fantastyczne wiersze. Uczta dla ducha

Pokaż mimo to

avatar
644
14

Na półkach:

Według mnie najwybitniejszy polski poeta XX wieku, co w mojej opinii zbiór ten tylko udowadnia.

Według mnie najwybitniejszy polski poeta XX wieku, co w mojej opinii zbiór ten tylko udowadnia.

Pokaż mimo to

avatar
1545
691

Na półkach: , ,

Piękne, refleksyjne, wzruszające wiersze. Kilkakrotnie byłem zaskoczony tym, że znałem utwory, a nie kojarzyłem ich z autorem. Oczywiście, są w tym zbiorze także wiersze wychwalające socjalizm, i one wydają się mocno anachroniczne, ale nawet to nie wpływa na fakt, że uważam Broniewskiego za prawdziwego mistrza pióra.

Piękne, refleksyjne, wzruszające wiersze. Kilkakrotnie byłem zaskoczony tym, że znałem utwory, a nie kojarzyłem ich z autorem. Oczywiście, są w tym zbiorze także wiersze wychwalające socjalizm, i one wydają się mocno anachroniczne, ale nawet to nie wpływa na fakt, że uważam Broniewskiego za prawdziwego mistrza pióra.

Pokaż mimo to

avatar
504
40

Na półkach: , ,

Nie lubię poezji - tak, powiedziałam to. Po wielu latach męczarni na zajęciach języka polskiego w końcu to z siebie wyrzuciłam. Jednakże są wyjątki - jednym z nich jest Halina Poświatowska i jej twórczość, drugim - Władysław Broniewski. Ten właśnie stary tom wierszy leżący w szafie mojej mamy na długo pozostanie w mojej pamięci - urzekł mnie, oczarował, dał do myślenia. Piękne.

Nie lubię poezji - tak, powiedziałam to. Po wielu latach męczarni na zajęciach języka polskiego w końcu to z siebie wyrzuciłam. Jednakże są wyjątki - jednym z nich jest Halina Poświatowska i jej twórczość, drugim - Władysław Broniewski. Ten właśnie stary tom wierszy leżący w szafie mojej mamy na długo pozostanie w mojej pamięci - urzekł mnie, oczarował, dał do myślenia. Piękne.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    211
  • Posiadam
    122
  • Chcę przeczytać
    106
  • Poezja
    21
  • Ulubione
    16
  • Na półce
    2
  • Literatura polska
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Czytane wielokrotnie
    2
  • 2015
    2

Cytaty

Więcej
Władysław Broniewski Wiersze i poematy Zobacz więcej
Władysław Broniewski Wiersze i poematy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także