Pulpecja

Cykl: Jeżycjada (tom 8)
Wydawnictwo: Akapit Press
1 855
Pulpecja, Borejko, Poznań,

Patrycja Borejko jest zwyczajną nastolatką, która oprócz rozterek sercowych przeżywa stres związany ze zbliżającą się maturą. Przyjaciółka i rodzina również nie przysparzają jej wielu powodów do radości. Czy Patrycja zda maturę? Czy wreszcie znajdzie szczęście w miłości? I kto okaże się jej wybrankiem? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu tej wspaniałej książki. "Pulpecja" jest...

"Pulpecja" jest znakomitą powieścią również dlatego, że czytelnik łatwo utożsamia się z tytułową bohaterką. Dzięki temu razem z nią, jak z najlepszą przyjaciółką, pokonuje rozmaite przeszkody i trudności. Książka ta jest niezwykle barwna i warta poświęcenia jej uwagi również ze względu na nietypową rodzinę Pulpecji, mianowicie jej trzy wyjątkowe siostry, ojca filologa klasycznego, miłą i serdeczną mamę oraz niesforne siostrzenice płatające wszystkim figle (szczególnie młodsza, Laura).
Jestem pewna, że "Pulpecja" na każdym wywrze ogromne wrażenie i zachęci do przeczytania pozostałych, równie ciekawych, tomów "Jeżycjady".

"Pulpecja" otrzymała wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych Książka Jesieni ’93.
Małgorzata Musierowicz - znakomita autorka wielu powieści, które uczą, bawią i wychowują. Seria jej książek "Jeżycjada" zjednała sobie już wiele serc młodych czytelników. Mnie jednak najbardziej zainspirowała "Pulpecja". Polecam ją wszystkim, nie tylko miłośnikom książek, ponieważ jestem pewna, iż każdy doświadczy z nią wiele pozytywnych emocji.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-39-Pulpecja

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jako że ostatnio czytałam same najnowsze wydania Jeżycjady dla odmiany postanowiłam przypomnieć sobie tytuł, którego treści już zapomniałam tak dawno to było:)
'Pulpecja' to książka o tyle ciekawa, gdyż rzecz dzieje się jeszcze w starym środowisku Borejków a główną bohaterką jest najmłodsza z sióstr - Patrycja. W czasie trwania akcji ma ona 18 lat. Czuje się zapomniana przez rodzinę, która (co trzeba przyznać) pochłonięta jest innymi obowiązkami i zaniedbuje dziewczynę.
Ponadto Patrycja przeżywa pierwszą miłość i wiele różnych ciekawych sytuacji z tego wyniknie. Niekiedy trochę były uciążliwe te zmiany nastrojów bohaterów. Jednak mimo wszystko nadal czyta się tę książkę płynnie i lekko. Ogromnym jej atutem jest język oraz humor, który nieustannie bawi i wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika.

Zakończenie nieco enigmatyczne... A może tym samym autorka chciała pozostawić pewien niedosyt? Nie wiem, ale na pewno sięgnę po kolejną część.

"Pulpecję" koniecznie trzeba czytać od razu po "Noelce", bez najmniejszej przerwy. Wtedy zachowujemy taką przyjemną płynność akcji.
Cóż napisać nowego o ulubionym cyklu? Dużo w tym tomie o Borejkach, świetny pomysł na budowanie akcji na dniach świątecznych w naszym kalendarzu.
Dla mnie osobiście jest to ten tom, w którym moją ulubioną bohaterką staje się Natalia. Niedoceniana moim zdaniem postać, zawsze za mało o niej.
No to ja przewrotnie, pisząc o "Pulpecji", powiem, że jak dziadek Cesi ze wszystkich łakoci najbardziej lubił boczek, tak ja ze wszystkich Borejkówien najbardziej lubię Natalię.
Wtajemniczeni zrozumieją;-)

ardnaskela | 2016-11-21

Małgorzata Musierowicz w najlepszej możliwej formie. Książka jest mądra, zabawna, prawdziwa i bardzo romantyczna. Polecam gorąco.

Inez | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2015

Od kilku miesięcy stopniowo zagłębiam się w świat „Jeżycjady”. Bez pośpiechu zapoznaję się z kolejnymi tomami, historiami, bohaterami. Nie ukrywam, że „Pulpecji” byłam wyjątkowo ciekawa, gdyż wielu czytelników właśnie tę, ósmą część serii uważa za swoja ulubioną. Dlaczego tak się dzieje? Świeżo po lekturze mogę wymienić aż 5 powodów takich upodobań czytelniczych.

Po pierwsze, główna bohaterka - Patrycja „Pulpecja” Borejko. Najmłodsza z córek Borejków nie jest już takim małym dzieckiem, za jakie uważa ją cała rodzina. To pewna siebie, postrzegana za atrakcyjną 19-letnia dziewczyna u progu dorosłości, która swoim hartem ducha i spokojem wewnętrznym mogłaby obdarować kilkoro bohaterów. W życiu codziennym jest namiętną kolekcjonerką popielniczek oraz indywidualistką, która walczy o swoją tożsamość. Mimo swych pełnych kształtów, wyzbyła się kompleksów; chętnie ogląda posępne bajeczki na dobranoc, a noszenie szlafroka uważa za sprzeczne ze swoją naturą. Ma też bardzo stanowcze poglądy...

książek: 1988

Poznań, przełom 1991 i 1992 roku. Od 3 lat w sklepach nie ma już kilometrowych kolejek, za to są dostępne od ręki towary wszelakie. Ponadto kwitnie przedsiębiorczość, zwłaszcza na Jeżycach.

W tym tomie główną bohaterką jest najmłodsza z sióstr Borejko - Patrycja, od dziecka zwana właśnie "Pulpecją" ze względu na swoje dość obfite kształty. Pulpa jest w klasie maturalnej, ma ewidentnie antymęskie podejście do życia, a z drugiej strony adoratorów jej nie brak (Marcelek-psychopata, przypadkiem w Kodaku poznany Szymek, syn hurtownika Jacunio i najbardziej tajemniczy Baltona). Dziewczę to obdarzone jest bowiem błyskotliwym intelektem, silnym charakterem, przebojowością oraz posągowymi kształtami i urodą (na dodatek dziewczę w ogóle nie ma kompleksów w przeciwieństwie do wszystkich nastolatek świata). Nagle w jej życiu wszystko zaczyna się zmieniać, nie bardzo wie kim sama jest, kim chce być i co ze sobą zrobić. Na dodatek kompletnie nie idzie jej nauka do matury. A wszystko za sprawą...

Degamisz | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Jeżycjada
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Jako kolejna część Jeżcyjady „Pulpecja” niestety nie przypadła mi do gustu. Ani główna bohaterka, ani też postaci drugoplanowe tym razem mnie nie urzekli. Mało tego, tytułowa Pulpecja wydała mi się antypatyczna, a cała rodzina Borejków jakby nagle straciła rozpęd. Zabrakło mi tej lekkości, tego humoru, tego dowcipu. Natomiast cały czas miałem wrażenie, że całość jest „na siłę”, nazbyt oczywista i przewidywalna.

Trochę szkoda, że Musierowicz aż tak drastycznie odbiegła od „Noelki”. Jakby nie patrzeć początek tej części to kontynuacja wspomnianej „Noelki”, która moim zdaniem była rewelacyjna. Zamiast stopniowo odchodzić od tej historii wchodząc powoli w świat Patrycji autorka dokonała gwałtownego zrywu. I nie spodobało mi się to, jako, że uważam „Noelkę” za temat nie do końca wyczerpany. Ale cóż, może go jeszcze wyczerpie, kto wie…

Moim zdaniem jak dotąd najsłabsza i najnudniejsza część.

Monika | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Mojej przygody z rodziną Borejków ciąg dalszy. W związku z tym, że zupełnie mną zawładnęła fantastyczna atmosfera wykreowana przez Małgorzatę Musierowicz, postanowiłam porzucić wszystkie inne pozycje czekające na mnie na półce i sięgnąć po część kolejną – „Pulpecję”. O ile „Noelka” skłoniła mnie do refleksji o tyle „Pulpecja” mocno rozbawiła. Perypetie szalonej nastolatki, naprawdę poprawiły mi nastrój, choć to może okrutne stwierdzenie, biorąc pod uwagę fakt, że opowieść dotyczy trudnych dylematów dorastania. Na szczęście ja mam je już dawno za sobą, więc spędziłam przemiłe chwile z „Pulpecją”. Polecam, bo to doskonała pozycja, która świetnie sprawdza się w roli książkowego poprawiacza humoru.

Kolejna książka Małgorzaty Musierowicz… Tym razem znów o rodzinie Borejko. Kontynuacja książki "Noelka". Tym razem jednak główną bohaterką jest dobrze większości z was znana Patrycja.
Ślub Idy. Jaz zwykle masa kłopotów, oraz różnych przypadków. Wraz z nimi pojawienie się w domu Borejków męża Idusi… Całe zamieszanie: ślub, Wielkanoc, Lany poniedziałek… Długo można by wyliczać. Kolejna porcja śmiechu, zmartwień i kłopotów. Najwięcej w tej części dostarcza nam oczywiście Pulpecja. Coraz gorsze stosunki z Romą, zmartwienia dawane rodzinie… Jednym słowem Patrycja się zmieniła. Do tego wszystkiego jeszcze Baltona się zmienił. Był osobą zupełnie inną niż kiedyś. Teraz był kolejną osobą, która była zainteresowana Patrycją jako dziewczyną a nie jak dawniej koleżanką. Wszystko się zmienia… Całe relacje Patrycji i Baltony ulegają zmianie… Lecz nie w życiu Patrycji przechodzą zmiany. Również w życiu jej siostry Gabrysi. Kolejna osoba z rodziny Borejko się zakochuje… Do tego Tygrys i Pyza…
Co...

Karolina | 2013-09-30

Moja ulubiona część Jeżycjady! Tak jak wszystkie części Jeżycjady tak i ta posiada standardowe ciepło rodzinne charakterystyczne u pani Musierowicz. Pochłonełam ją bardzo szybko. W tej części radosna Pulpa poznaje Baltonę... Scena nad jeziorem chyba najlepsza. Polecam! :D

Agata | 2011-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2011

Wspaniała, tak jak i każda część Jeżycjady.
Jak zwykle opowieść przepełniona rodzinnym ciepłem, miłością i wyjątkową atmosferą.

Co zaś tyczy się samej pary Patrycji i Baltony to strasznie podobała mi się scena nad jeziorem. Byli wtedy tak blisko, tak naprawdę razem. Pani Małgosia tak pięknie ubrała w słowa uczucia, tak wspaniale opisała tę sytuację, że czytając czułam to, co czuła sama Patrycja.
Coś spaniałego.