Ucieczki Oświęcimskie

Okładka książki Ucieczki Oświęcimskie Tomasz Sobański
Okładka książki Ucieczki Oświęcimskie
Tomasz Sobański Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1969-01-01
1969-01-01

Kolejne świadectwo, którego nie powinno podlegać ocenie. Natomiast na pewno warto się z nim zapoznać.

"Ucieczki oświęcimskie" jest to dobra powieś ilustrująca zapał w sercach i pragnienie wolności jaka rodziła się w wielu myślach oświęcimiaków. Wydawało by się, że jak się już trafi do piekła, to nigdy się z niego nie wydostaniesz, a jednak! Jedyny minus tej książki jest taki, że historie Tomasza są napisanie bardzo skromnie, bez jakichkolwiek szczegółów. Odczuwa się niedosyt.

Książka pokazuje Oświęcim walczący, ludzi którzy nie chcieli być tylko numerem, ale chcieli decydować o sobie. Nigdy bym się nie odważyła napisać o człowieku, który przeżył Aushwitz, że napisał książkę która nie oddaje "klimatu"...chyba, że mój przedmówca to również były więzień. Moim zdaniem warto przeczytać Ucieczki.

Brawurowe ucieczki z „Kombinatu Śmierci”. Pomnik wystawiony wielu mieszkańcom podoświęcimskich wsi, którzy ryzykując własnym życiem nieśli pomoc wiejącym więźniom. Niestety, czyta się to słabo. Czerstwe pisarstwo Sobańskiego nie oddaje w pełni klimatu tamtych dramatycznych lat.

Z zapartym tchem można śledzić dzieje odważnych uciekinierów spod
"opieki"Kadry obozowej.

Z zapartym tchem można śledzić dzieje odważnych uciekinierów spod
"opieki"Kadry obozowej.

Fascynująca rzecz. Co prawda moje wydanie byłoby jeszcze ciekawsze o uzupełnienia (co się stało po wojnie, nie wszędzie to jest),ale absolutnie nie narzekam.

Opis 19-tu brawurowych ucieczek.Niektóre ciekawie szczegółowo opisane, niektóre "po łebkach".

• * Polska
  • [Pochodzenie:] Polskie