Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata

Tłumaczenie: Tomasz Krzysztoń
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7 (10 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
The Jazz of Physics. The Secret Link Between Music and the Structure of the Universe
Tomasz Krzysztoń
Ag2S

„Jazz i fizyka” to bardzo osobista opowieść o nauce i muzyce, które splatają się ze sobą w życiu profesora Stephona Alexandra. To także opowieść o Nowym Jorku, grze na saksofonie i o licznych spotkaniach autora z wielkimi fizykami i wielkimi jazzmanami. Myślą przewodnią książki i ideą przyświecającą badaniom naukowym autora jest wykazanie, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę. Stephon...

Myślą przewodnią książki i ideą przyświecającą badaniom naukowym autora jest wykazanie, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę. Stephon Alexander przedstawia ją w książce na różne sposoby, posługując się teorią muzyki i jazzowych improwizacji, a także fizyką i kosmologią.
Ta książka ukazuje także moc analogii. Dzięki dźwiękom, zaczniemy rozumieć fizykę wiążąc ją analogiami z muzyką. Przekonamy się, że harmonia i rezonans są zjawiskami uniwersalnymi mogącymi wyjaśnić dynamikę całego.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

crystalsheenlespaul | 2017-11-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 listopada 2017

Popularnonaukowy sztos ze szczyptą fizyki kwantowej i teorii muzyki. Co prawda nie jest to tak gęsta lektura, jak Hiperprzestrzeń, ale daje radę dzięki przejrzystemu wyłożeniu istoty związków muzyki z fizyką i matematyką. Do tego autor jest postacią niesamowicie barwną i żywiołową :) Super sprawa!

no_won | 2018-05-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Doskonała. Idealnie się czyta, ciekawa, wciągająca, nie jest bardzo odkrywcza, ale czyta się wspaniale, dodatkowo potrafi zainspirować i rzucić światło na parę problemów, które można samodzielnie sobie opracować i przemyśleć.

Jakub | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Książka jest okej. Nic wiecej nic mniej. Porusza ciekawy temat, z którym nie spotkałem się nigdzie indziej. Dodatkowo jest prawdziwa. Autor przytacza historie ze swojego życia.
Pozycja jest jednak często niezrozumiała nawet dla osob bedących na bierząco z „nowoczesną” fizyką. Styl pisania również pozostawia sporo do życzenia. I redakcja nie jedt najlepsza.

Zobraiblack | 2018-02-15
Pudel | 2018-01-29