Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata

Okładka książki Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata Stephon Alexander
Stephon Alexander Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wiedza i Życie - Orbity Nauki
The Jazz of Physics. The Secret Link Between Music and the Structure of the Universe
Prószyński i S-ka
2017-03-23
2017-03-23
Tomasz Krzysztoń
Tomasz Krzysztoń

Książka zapowiadała się fenomenalnie… ale jest trudna do przejścia. I chyba niczego tak naprawdę nie wyjaśnia. Jej walor edukacyjny gdzieś znika; zwyczajnie rozmywa się i gubi – dyfunduje w niejasności gąszczu. Głównie chyba z powodu przekonań autora. Wydaje się, że jest on tak bardzo pewny, że czytelnicy wiedzą o czym on pisze, że wielu rzeczy jasno nie precyzuje, nie wyłuszcza, nie ujawnia. Szkoda. Czytałem obszerne fragmenty w bólach… a reszta była nijaka, nie porywała. Książka opowiada o analogiach muzyki jazzowej (a ściślej akustyki) i fizyki kosmosu, ale autor nie wyjaśnia naprawdę ani tego co ma namyśli w kontekście dźwięku i fal oraz muzyki jazzowej ani nawet nie wchodzi dostatecznie głęboko w fizykę wszechświata, tak by uchwycić niuanse i prawdziwie czytelnikowi przybliżyć podobieństwa. Po za tym do tekstu nie ma co sięgać bez wiedzy z zakresu teorii dźwięku, czy muzyki – tak mi się zdaje. Treść to czasem bełkot muzyczny. No i co – czy zakres możliwych i przyjemnych dla ucha improwizacji jazzowych i struktura czasoprzestrzeni to analogia… Kto jest jednak operatorem instrumentu? Jazz nie bierze się znikąd. A co jest przyjemne w jazzie zależy od stanu mózgu słuchającego… osobiście np. nie lubię Johna Coltranea, choć uwielbiam eksperymenty, preparację instrumentów i swobodę tonalną oraz jazzowe galopady…Cenię też notację graficzną i grę poza schematem - np. taką:

https://www.youtube.com/watch?v=CPxW7KGbHFk ...itd.

Autor chyba książkę pisał dla własnej satysfakcji i może dla pieniędzy :) Czy warto? Chyba nie…

Stosunkowo mlody fizyk-teoretyk zajmujacy sie czastkami elementarnymi, teoria pola, kosmologia, OTW, teoria strun, opisuje swoj rozwoj naukowy. Zwraca uwage na sile analogii w fizyce, w tym przypadku z muzyka jazzowa. Jest murzynem i jazz, w szczegolnosci bebop i John Coltrane, jest jego druga pasja. Porownania miedzy mechanizmami w zjawiskach fizyki a schematami w muzyce przeplataja sie z historiami kolejnych poszukiwan naukowych, znajomosciami ze slawnymi fizykami. A przy tym troche edukacji fizycznej sie przewija - ale nie jest to specjalnie nowatorskie.

Ta książka wbrew pozorom nic nie wnosi.Czytelnikom ,którzy interesują się fizyką ,zrobi krzywdę.A zawodowcy zamilczą.Ciekawy tytuł, ciekawa okładka masa wzorów i ,wykresów które zabijają dobry pomysł.Dla kogo TO.Ta pozycja nie popularyzuje FIZYKI ona ją zabija.Nie polecam .OMIJAJCIE ją.Proszę

Książka jest okej. Nic wiecej nic mniej. Porusza ciekawy temat, z którym nie spotkałem się nigdzie indziej. Dodatkowo jest prawdziwa. Autor przytacza historie ze swojego życia.
Pozycja jest jednak często niezrozumiała nawet dla osob bedących na bierząco z „nowoczesną” fizyką. Styl pisania również pozostawia sporo do życzenia. I redakcja nie jedt najlepsza.

Popularnonaukowy sztos ze szczyptą fizyki kwantowej i teorii muzyki. Co prawda nie jest to tak gęsta lektura, jak Hiperprzestrzeń, ale daje radę dzięki przejrzystemu wyłożeniu istoty związków muzyki z fizyką i matematyką. Do tego autor jest postacią niesamowicie barwną i żywiołową :) Super sprawa!

Doskonała. Idealnie się czyta, ciekawa, wciągająca, nie jest bardzo odkrywcza, ale czyta się wspaniale, dodatkowo potrafi zainspirować i rzucić światło na parę problemów, które można samodzielnie sobie opracować i przemyśleć.

• Popularnonaukowe
  • Zakupione
  • T: Muzyka
  • Szukam
  • 'Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata