Grzeszne miasto

Wydawnictwo: Kwartet
Poznań, pamiętnik

Poznań, to miasto przygarnęło mnie do siebie. Zależnie od kaprysu to gnało ulicami do utraty tchu, skręcając kiszki z głodu, to niby ostatni sadysta odsłaniało przed młodocianymi oczyma dzieje grzechu, jęk ciemnych zaułków, lub oczarowało blaskiem neonów i dobrobytu. Nie tylko w mieście miałam rodzica, bo znalazłam prócz rodzonej, jeszcze drugą matkę, Wartę. Ukochałam ją ponad wszystko, a gdy...

Nie tylko w mieście miałam rodzica, bo znalazłam prócz rodzonej, jeszcze drugą matkę, Wartę. Ukochałam ją ponad wszystko, a gdy okrutne miasto odbierało mi radość życia, gdy doprowadzało do rozpaczy, u niej znajdowałam zawsze ukojenie. To ona chłodziła swym zimnym dotykiem me rozpalone gorączką ciało, to ona przyjmowała gorzkie łzy bólu i rozpaczy i wreszcie ona otwarła mi oczy na piekło. Nad Wartą dumałam w ciemne, długie wieczory, zachwycając się pięknem, często nieludzkiego, miasta. Nad Wartą siedziałam skoro świt, by oglądać wyłaniające się miasto w złotych promieniach słońca, które mi wówczas słało uśmiechy odblaskiem tysiąca szyb i smukłych wież, by potem wrócić z powrotem i znów cierpieć lub radować się. Tak więc mając podwójnych rodziców, byłam jednak sierotą i w najcięższych chwilach życia zawsze samotną, zdaną tylko na siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Kwartet, 2007

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wieśka | 2014-05-25

Moja ulubiona książka , okrutne losy dziewczynki mieszkającej w Poznaniu w czasach przed drugą wojną światową ,bliskie dla mnie uliczki mego miasta ,i okres młdości mej babci i jej wspomnienia które zobrazowuje ta powieść.Niekiedy szokujące przezycia wstrząsneły mną i nie dały się zapomnieć do dziś .Zachęcam do przeczytania tej ksiązki ,jakże innej od modnych dziś pozycji.

Nanna | 2014-08-14

Piękna i zarazem przerażająca. Mieszkam w okolicy Poznania, miejsca które opisuje, gdzie mieszka gdzie chodzi, jak się miasto pozmieniało. Pamiętnik a jednak chyba nie koniecznie. Straszne losy dziewczynki która musiała szybko dorosnąć, nie miała dzieciństwa. Co mnie najbardziej uderzyło, starsi ludzie mówią "za naszych czasów tego nie było" a książka pokazuje jednak że było....

manfred | 2014-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

to moja gwara, moje miasto, a nawet moja dzielnica...
a jednak nie czytało się łatwo, nie tylko ze względu na styl( podziwiam ludzi spoza Wielkopolski, którzy zrozumieli słownictwo ), ale także z powodu pewnego chaosu i pomijania niektórych wydarzeń ( jak choćby urodzenie drugiego syna). No i brakuje mi dalszego ciągu. Chciałabym poznać losy pani Marii także z czasów po wojnie

Dorota | 2012-04-25

Bardzo polecam, w szczególności mieszkańcom Poznania.Ukazuje obraz przedwojennego miasta z perspektywy ubogiej dziewczynki,pochodzenia niemieckiego.Jako "poznańska pyra" nie znałam Poznania od tej strony.Ciekawe wspomnienia - całkiem inne od wspomnień mojej babci.

poraka | 2014-09-01

Już dawno nie czytałam tak dobrej książki. Choć miejscami niespójna, to jednak całość wymiata.

Edzia | 2016-07-09
Kinga Chojnacka | 2015-11-08