Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy

Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
9788362020188
Warszawa, album, fotografia
albumy
DramaQueer

Książka poświęcona losom warszawskich kamienic: eklektycznych, secesyjnych i modernistycznych – przez ostatnich kilkadziesiąt lat najbardziej niedocenianym zabytkom miasta. Te, które przetrwały bombardowania 1939 roku, radzieckie naloty podczas niemieckiej okupacji, Powstanie Warszawskie, systematyczne podpalanie i wyburzanie przez Niemców po powstaniu, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Eklektyzm i secesję uznano wówczas za „kierunki wsteczne”, a kamienice odebrano właścicielom, skazując je tym samym na wieloletnią dewastację. O historii kamienic opowiadają odnalezieni przez Magdalenę Stopę mieszkańcy, najstarsi z nich często sięgający pamięcią do lat 30. Z tych powieści wyłania się obraz ostatnich stu lat dziejów miasta oraz powikłane losy warszawiaków. Wysmakowane fotografie Jana Brykczyńskiego uzupełnione są o - często publikowane po raz pierwszy - zdjęcia archiwalne.

źródło opisu: http://www.dsh.waw.pl

źródło okładki: http://www.pora.pl

Stanzzi | 2016-02-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam

Piękny album z historią wybranych warszawskich kamienic zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku, opowiadaną przez mieszkańców. Autorzy mieli niezłe oko do perełek, których czasem nie trzeba było długo szukać, a innym razem należało przebić się przez warstwę najtańszego tynku i kiepskiej farby, by odkryć prawdziwą wartość artystyczną. Może służyć jako przewodnik po kamienicach warszawskich, a ja taki spacer wkrótce planuję.

Zapalonym varsawianistom, ale też wszelkiego rodzaju urbanistom polecam.

DramaQueer | 2011-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

"Ostańce" to historia warszawskich kamienic opowiadana dwutorowo - poprzez zebrane przez autorów relacje jej przedwojennych i powojennych lokatorów jak i przez liczne zdjęcia (archiwalne oraz wykonane wyłącznie dla potrzeb publikacji).

Niestety na obu poziomach książka rozczarowuje. Przytoczone relacje, mimo iż ciekawe, wydają się być jedynie powierzchownym prześliźnięciem się przez zapewne dużo bardziej skomplikowane losy czynszówek i ich najemców. Warstwa historyczna lektury z pewnością pozostawia niedosyt. Ma się wrażenie, iż twórcy zebrali dużo więcej materiału, który z jakichś względów został po prostu okrojony.

Zdjęcia natomiast, oczywiście te wykonane współcześnie, to często podobne ujęcia, poprawne od strony technicznej, ale nie implikujące poważniejszych doznań estetycznych. Zwłaszcza portrety narratorów kamienicznych historii pozostawiają wiele do życzenia. Zamiast pokazać żywych, istniejących tu i teraz mieszkańców, ci na co drugim zdjęciu z nostalgią patrzą przez...

Norma | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, Paper
Przeczytana: 30 września 2013

Historia w indywidualnych historiach mieszkańców Warszawy. Seria nie jest idealna, ale najwyższa nota za to, że pomogła mi zmienić negatywne zdanie na temat centrum stolicy.

Dotka76 | 2011-07-26
Na półkach: Varsaviana, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2011

Pięknie wydana, ciekawie napisana. Tajemnice warszawskich kamienic. Warto!

Olga Załęska | 2016-06-24
Na półkach: Książki 2016, Przeczytane