Kwarantanna

Wydawnictwo: Czytelnik
978-83-07-03196-5
opowiadania, wojna, cenzura
Edyta

Drugie, rozszerzone i poprawione wydanie tomu opowiadań, który ukazał się w „Czytelniku” w 1960 r., wzbogacone o kilka tekstów ze skonfiskowanego przez cenzurę pod koniec lat 50. zbioru „Codzienna ściana płaczu” i, jak pisze we wstępie Włodzimierz Odojewski, „kilka nowel zachowanych u mnie w teczce «nie do druku»”. Niektóre opowiadania dotyczą wojny i jej konsekwencji, o innych Odojewski mówi: „Druga połowa lat pięćdziesiątych to czas dość szybko zaostrzającej się cenzury. (...) Pisywałem więc nowele, które działy się wszędzie i nigdzie, w jakiejś jakby ponadczasowej i ponadgeograficznej przestrzeni, w snach, w chorobowej gorączce, pod narkozą, w malignie”. Takie alegoryczne utwory jak Syzyf, czyli bliski bogom czy Ahaswer pozwalają nam poznać mniej znane oblicze pisarstwa Odojewskiego.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Awenturyna | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

Książka trudna i nie dla każdego. Bardzo wymagająca. To trzeba zaznaczyć na wstępie. Zbiór opowiadań o niesamowicie długich i złożonych zdaniach, z których jedne zachwycają, inne trochę nużą, bo dla mnie - jako czytelnika - nie wszystkie były zrozumiałe. Pewnie wynika to z pokolenia, do którego należę - nie pamiętam i pamiętać nie mogę lat 50. ubiegłego wieku. A większość opowiadań w tym czasie pisana była i w większości tego okresu dotyczyła, choć niektóre dotykały także wojny.
To, co daje się zauważyć, to ogromna samotność wykreowanych bohaterów. Samotność, beznadzieja, bezsensowność jakichkolwiek działań. Bo i tak nie da się zmienić przeszłości ani świata. Ale, jak zaznacza Odojewski, trzeba się buntować.
Tak naprawdę trudno o tej książce cokolwiek napisać. Można polecić każdemu, kto lubi literaturę wymagającą. Taki czytelnik na pewno się nie rozczaruje. W stanach głębokiej depresji psychicznej jednak bym odradzała sięganie po tą pozycję ;)

rokita49 Boruta | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Kilka świetnie napisanych opowiadań.Czasami nie wiadoma w którym świecie przebywa narrator.Świetne opisy przyrody.Ksiązkę kupiłem w namiocie z tanią ksiązką w Białogórze.

Toruń | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Ciężka. Dająca do myślenia i myślenia podczas lektury wymagająca. Ukazuje niesamowite spojrzenie na świat. Pisana w sposób specyficzny, ale warty docenienia.

Skrzydełko | 2016-11-02
Marquee | 2014-10-30
Borsukolis | 2014-04-29
Przeczytana: maj 2012
Włodzimierz Odojewski nie żyje

20 lipca zmarł Włodzimierz Odojewski – pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych, przedstawiciel tzw. pokolenia Współczesności. Miał 86 lat.