Kwarantanna

2009-01-01
2009-01-01
978-83-07-03196-5
opowiadania wojna cenzura

Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...
Okładka książki Kwartalnik Literacki Wyspa Miron Białoszewski, Marek Czuku, Cezary Maciej Dąbrowski, Seweryn Górczak, Jacek Komuda, Karol Maliszewski, Piotr Milewski, Włodzimierz Odojewski, Aleksandra Słowik, Maksymilian Tchoń, Miłosz Waligórski, Radosław Wiśniewski, Piotr Wojciechowski, Katarzyna Wójcik
Kwartalnik Lit... Miron Białoszewski,...
Okładka książki Trzy córki Wellamo i inne baśnie pisarzy rosyjskich XIX i początku XX wieku Włodzimierz Dal, Aleksander Kuprin, Dymitr Mamin-Sybiriak, Wasilij Niemirowicz-Danczenko, Włodzimierz Odojewski, Orest Somow
Trzy córki Wel... Włodzimierz Dal, Al...

Włodzimierz Odojewski to kolejny pisarz obecnie zapomniany.Natomiast Kwarantanna to zbiór opowiadań napisanych w latach 50 XX wieku,który został zatrzymany przez cenzurę.W Kwarantannie znajdują się opowiadania dotyczące doświadczeń ludzi z drugiej wojny światowej,powojennej rzeczywistości w Polsce,bardzo dobrym opowiadaniem jest tu opowiadanie o Poznańskim Czerwcu,znajdują się tu również opowiadania które dzieją się w śnie,wyobrażni,śnie.
Mimo ,że jest to bardzo krótki zbiór opowiadań znajdują się tu bardzo wyraziste opowiadania,obszernie rozwiające temat.

Książka trudna i nie dla każdego. Bardzo wymagająca. To trzeba zaznaczyć na wstępie. Zbiór opowiadań o niesamowicie długich i złożonych zdaniach, z których jedne zachwycają, inne trochę nużą, bo dla mnie - jako czytelnika - nie wszystkie były zrozumiałe. Pewnie wynika to z pokolenia, do którego należę - nie pamiętam i pamiętać nie mogę lat 50. ubiegłego wieku. A większość opowiadań w tym czasie pisana była i w większości tego okresu dotyczyła, choć niektóre dotykały także wojny.
To, co daje się zauważyć, to ogromna samotność wykreowanych bohaterów. Samotność, beznadzieja, bezsensowność jakichkolwiek działań. Bo i tak nie da się zmienić przeszłości ani świata. Ale, jak zaznacza Odojewski, trzeba się buntować.
Tak naprawdę trudno o tej książce cokolwiek napisać. Można polecić każdemu, kto lubi literaturę wymagającą. Taki czytelnik na pewno się nie rozczaruje. W stanach głębokiej depresji psychicznej jednak bym odradzała sięganie po tą pozycję ;)

Kilka świetnie napisanych opowiadań.Czasami nie wiadoma w którym świecie przebywa narrator.Świetne opisy przyrody.Ksiązkę kupiłem w namiocie z tanią ksiązką w Białogórze.

Ciężka. Dająca do myślenia i myślenia podczas lektury wymagająca. Ukazuje niesamowite spojrzenie na świat. Pisana w sposób specyficzny, ale warty docenienia.

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2019/05/wodzimierz-odojewski-kwarantanna.html

• Polska
  • Przeczytane 2012