Krąg krwi

Empire
1994-01-01
1994-01-01
Grzegorz Woźniak
szatan koszmary obrzęd seks śmierć literatura angielska horror horror satanistyczny Satanizm

Dość udany horror satanistyczny. Najmocniejszą częścią książki są moim zdaniem sceny erotyczne, które niemal wszystkie ukazują seks rytualny. Więc wypadają one całkiem oryginalnie. Drugą rzeczą, która sprawia, że „Krąg krwi” wyróżnia się na plus jest dość nieoczekiwany finał. I to finał, który zaskoczył mnie nawet kilka razy. Spodobało mi się też, że w powieści autor koncentruje się głównie na satanistach oraz ich różnego rodzaju grach o władzę, a sama instytucja Kościoła anglikańskiego oraz chrześcijański Bóg są tylko delikatnie zarysowani jako element tła. Na minus oceniam dłużyzny. Niestety jest ich trochę w tej książce. Odniosłem też wrażenie, że osoba, która dokonała polskiego przekładu była chyba dość wiekowa. Wnioskuję to po pojawiającym się w tekście kilka razy czasie zaprzeszłym, który wyparował z języka polskiego już kilkadziesiąt lat temu. W powieści jest również sporo różnego rodzaju archaizmów, które nie są używane w celach stylizacyjnych, a po prostu opisują najzwyklejsze wydarzenia. Ten język nie przeszkadzał mi specjalnie w trakcie lektury, ale był trochę dziwny. Niech nie zwiedzie nikogo względnie niewielka liczba stron. Brytyjskie wydanie tej powieści ma 312 stron i jest to jak najbardziej realna długość tej książki. Polski wydawca, co niestety nie ułatwia czytania, upchał tekst na 190 stronach.

Zacznę może od tego, że jest to chyba druga książka jaką czytałam z takich brutalniejszych i nie zawiodłam się. Posiada ona opisy, które bardzo potrafią wpłynąć na wyobraźnie, a ich wizualizacja prowadzi do gęsiej skórki, a sama niekiedy odczuwałam ból fantomowy co jest wielkim plusem bo właśnie czegoś takiego brakuje mi w niektórych kryminałach. Sama fabuła jest skonstruowana tak, że w trakcie czytania wiemy „mniej więcej” co nas czeka. Historia sprawia wrażenie mrocznej i tajemniczej, ale jest także zaskakująca. Jak dla mnie plusem jest tez to, że tytuł ma większy sens, a nie został on wzięty znikąd.
Lektura mocno pobudziła moją ciekawość i lekkie zainteresowanie wyznaniem satanistów, dlatego postanowiłam trochę poszukać oraz poczytać na ten temat. Niestety szukałam informacji dotyczących bractw wymienionych w książce, ale niczego nie znalazłam, dlatego skłaniam się do stwierdzenia, że konkretne bractwa zostały wymyślone na potrzeby historii, a co do samych wydarzeń są one fikcją literacką oraz podkoloryzowanym stereotypem, która brzmi dość realistycznie.
„Krąg Krwi” uznaje za ciekawą i nieoczywistą lekturę, a gdybym miała możliwość na pewno przeczytałabym więcej książek tego autora.

To przeciętny HORROR z wątkiem SATANISTYCZNYM.
Psychopatyczny morderca, członek Bractwa Synów Samaela morduje w Londynie i okolicach. Jego główny cel to zdobyć kobietę o imieniu Andrea, która 15 lat temu stała się przypadkowym świadkiem Czarnej Mszy na cmentarzu, w której on grał główną rolę.
Horror bardzo BRUTALNY i WULGARNY, przesiąknięty trupami, morderstwami i wszechobecną KRWIĄ, wypływającą z ofiar. Autor opisuje bardzo szczegółowo satanistyczne rytualne CZARNE MSZE oraz równie drobiazgowo przebieg zabójstw, np. jak skrawek po skrawku zdejmują skórę z twarzy jeszcze żyjącej osobie ... OKROPIEŃSTWO. Czytając książkę nie czujemy żadnego strachu ani dreszczu emocji, tylko wstręt, niesmak, zohydzenie i obrzydzenie.
To taki sobie mroczny horror z udziałem ludzi pozbawionych wyrzutów sumienia, żalu, litości czy poczucia winy, którzy zabiją dla zaspokojenia swoich pragnień i żądzy. Autor przedstawia swoich bohaterów bardzo blado, bezpłciowo i bez wyrazu, nie wzbudzając większego zainteresowania ich losami. Nawet ofiary nie budzą współczucia. Kiedy czytelnik przyzwyczai się do stylu pisarza to opowiastka staje się nużąca i usypiająca, a kolejny rytuał już nie robi nas pożądanego wrażenia. To jedna z książek należących do PZ (przeczytać i zapomnieć).
Polecam fanom gatunku, osobom o mocnych nerwach, którzy lubią w horrorach bezwzględną przemoc i brutalny sex.

To przeciętny HORROR z wątkiem SATANISTYCZNYM.
Horror bardzo BRUTALNY i WULGARNY, przesiąknięty trupami, morderstwami i...

Wydaje mi się ze "krąg krwi" jest książką niedocenianą na polskim rynku grozy-co jest o tyle dziwne ponieważ książka okazuje się całkiem dobra,fakt faktem nie jest to pozycja wybitna ale przyrównując ją do pulpowego horroru tamtych lat zaryzykuje stwierdzenie ze jest jedną z lepszych.
Rzekłbym ze powyższa książka to swoiste połączenie "Dziecka Rosemary" i kilku motywów tamtych lat z popularnych książek-seks,krew i makabra i własnie takie horrory to miła rozrywka na popołudnie.

niezła :)

niezła :)

• Horrory
  • C_Posiadam
  • Groza/horror/fantastyka_obcojęzyczna
  • Książki
  • Horror

Dodaj cytat z książki Krąg krwi