Rekrut

Okładka książki Rekrut Robert Muchamore Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Rekrut
Robert Muchamore Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: CHERUB (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
CHERUB (tom 1)
Recruit
Egmont Polska
2013-11-06
2010-05-19
2012-08-04
9788328101944
Bartłomiej Ulatowski
Robert Muchamore Cherub thriller literatura szpiegowska sensacja kryminał literatura dziecięca i młodzieżowa

Wersja mini

Ogólnie książka na pierwszy rzut oka wydaje się super tj. wartka akcja i zero nudnych fragmentów. Po pewnym czasie czytelnik może jednak zauważyć, że charakter Jamesa i przeciętnego człowieka są kompletnie odmienne. Nawet czasami się wydaje, że zachowanie Jamesa jest kompletnie nienaturalne ale również to, że zawsze (James) pakuje się do najgorszych z najgorszych grupek społecznych o wadliwej reputacji w dodatku zawsze James ulega złym wpływom innych osób ( np. dał się przekonać aby ukraść 24 pack puszek piwa jak dopiero co wyszedł z komisariatu z oficjalnym ostrzeżeniem). Ale beznadziejnego głównego bohatera zrekompensowała mi jego siostra - Laura, pełna energii dziewczyna nienawidząca spódnic i sukienek (dokładnie ten sam typ co ja ;) ) ponad to wbrew opinii innych ludzi na tym portalu ( patrz Sekta - opinie i recenzje) uważam, że nagrodzenie jej czarną koszulką ( dla żółtodziobów przypominam - najwyższy stopień jaki można zdobyć) w tak młodym nawet jak na cheruba wieku było genialnym pomysłem autora, by zacząć patrzeć na jej postać z szacunkiem a nie poprzez pryzmat zachowania jej nieznośnego brata - Jamesa.

Świetna książka dla nastolatków. Akcja nieustannie zaskakuje, nastoletni bohaterowie dojrzewają, zmieniają się, są prawdziwi w swych nie zawsze mądrych wyborach, ale uczą się, ratują siebie i świat przed degrengoladą. Nabywają doświadczenia i mądrości oraz sprytu potrzebnego w uprawianiu zawodu szpiega. W 1. tomie 12-letni James po pobycie w domu dziecka znajduje się w ośrodku szkoleniowym Cherub dla agentów specjalizujących się w szpiegowaniu przestępców w celu zapobiegania zbrodniczym procederom. Bierze udział w morderczym szkoleniu, uczy się m.in. pływać, karate, radzenia sobie z bólem i głodem i innymi niedogodnościami w czasie misji. Nauczyciele Cheruba zwracają też uwagę na rozwój emocjonalny uczniów i uczą zasad etyki, co ma wymiary uniwersalne, przy okazji edukujące też młodych czytelników. Książka jest tak sprytnie pomyślana, że przykuwa uwagę każdym zdaniem. Czytałam z przyjemnością historię o niepełnoletnich szpiegach, a to dopiero początek. Warto podsunąć "Rekruta" nastolatkowi czy nastolatce, będą czytać po nocach.

bardzo ciekawa i intersująca książka, bardzo mi się podobała

bardzo ciekawa i intersująca książka, bardzo mi się podobała

Miła, lekka, króciutka, w sam raz dla młodzieży. Mi posłużyła jako relaks po ciężkiej pracy i łamaniu głowy. Odskocznia. Sama fabuła wciągająca na wieczór.

Świetnie wykreowany świat, dobrze napisani bohaterowie, porywająca fabuła. Doskonałe wprowadzenie do długiej serii.

Jest to praktycznie najlepsza seria jaką kiedykolwiek czytałam. "Cherub" jest jednocześnie słodkim wspomnieniem jednego z pierwszych przeczytanych cykli, jak i intrygującą rzeczywistością powieści, którą zachwycam się do dziś i którą zamierzam przeczytać jeszcze raz.
Historia ma wspaniały klimat, jednak jest on dostosowany stricte pod młodzież w wieku 12-16 lat, ponieważ osobom dorosłym z wielu powodów może nie przypaść do gustu. Wydarzenia oplecione są w przyjemny, nastoletni luz, który jednak zrozumieją i docenią raczej tylko osoby młode. Dodatkowo książka ma w sobie liczne zabawne fragmenty uwielbiane prawdopodobnie przez większość nastolatków.
Fabuła jest naprawdę oryginalna - na próżno szukać podobnej. Przyznają to nawet osoby dorosłe. Niektórzy twierdzą, że jest ona słabo opisana, jednak ja zdecydowanie nie mogę się z tym zgodzić. W mojej opinii opisy zarówno akcji, jak i wątków pobocznych są naprawdę dobrze zrobione.
Bohaterowie są ciekawi, jednak nie przesadnie. Autor bardzo dobrze przedstawia ich charaktery, nic nie jest wciśnięte na siłę. Plusem jest to, że głównym bohaterem jest całkiem zwyczajny chłopak, który wyróżnia się z początku jedynie swoim niegrzecznym i nieodpowiedzialnym zachowaniem. Z pewnością nie jest on idealny, ciężko go nawet - do pewnego czasu - nazwać bohaterem. Postacie drugoplanowe również zasługują na uwagę - są różnorodne i często nietypowe.
Moją ocena jest zdecydowane 10/10, jednak wkrada się w to nieco sentymentu. Pomimo to, bez wahania polecam ją wszystkim młodym ludziom, a szczególnie tym, którzy nie mieli wcześniej styczności z czytelnictwem, a nawet go nie lubili - jest to historia, która ma dar przekonywania do literatury!

Na książkę trafiłem przypadkiem szukając zupełnie innego "Cheruba", ale bardzo sie z tego cieszę. Pisana lekko czyta się szybko i przyjemnie.
Duża ilość tomów daje gwarancję dobrej i długotrwałej zabawy.

Polecam.

Duża ilość tomów daje gwarancję dobrej i długotrwałej zabawy.

Polecam.

Bardzo dobrze wspominam serię cherub, szczególnie pierwsze tomy.

Bardzo dobrze wspominam serię cherub, szczególnie pierwsze tomy.

W niektórych wydaniach bradzo nie zachęcający i nudzący opisy. Cała seria książek jest fantastyczna, jaki bowiem musi być autor żeby zatrzymać przy sobie czytelnika przez 16 tomów! Raziło mnie jednak dodanie 21 wieku w jego książkach pt. "zdrada", było tego dużo za dużo.

Wyobrażasz sobie dzieci agentów? Nie, no to najwyższy czas sięgnąć po książkę Roberta Muchamore. Mimo, że bohaterami się dzieci dorośli też będą śmiać się i emocjonować przy jej czytaniu.

• Młodzieżowe