Herbaciarnia Madeline

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Friendship Bread
978-83-7648-985-8
Ag2S

Pełna uroku opowieść o triumfie nadziei. Julia Evarts i jej pięcioletnia córka Gracie znajdują na ganku zaskakujący prezent: kawałki chleba przyjaźni amiszów i liścik: „Mam nadzieję, że będzie smakowało”. Do prezentu dołączone są przepis na chleb oraz zachęta, by podzielić się nim z przyjaciółmi. Po namowach córki Julia wręcza torebki chlebowego zakwasu Hannah de Brisay, wiolonczelistce,...

Pełna uroku opowieść o triumfie nadziei.

Julia Evarts i jej pięcioletnia córka Gracie znajdują na ganku zaskakujący prezent: kawałki chleba przyjaźni amiszów i liścik: „Mam nadzieję, że będzie smakowało”. Do prezentu dołączone są przepis na chleb oraz zachęta, by podzielić się nim z przyjaciółmi. Po namowach córki Julia wręcza torebki chlebowego zakwasu Hannah de Brisay, wiolonczelistce, której kariera i małżeństwo gwałtownie się skończyły, i Madeline Davis, która niedawno otworzyła w Avalon salon herbaciany. Właśnie w salonie herbacianym Madeline między kobietami rodzi się przyjaźń, która na zawsze zmieni ich życie...

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Herbaciarnia_Madeline-p-30984-1-30-.html

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Zapach chleba i herbaty

„Herbaciarnia Madeline” to książka pełna ciepła, zapachu herbaty i… zakwasu chleba. To właśnie on, zamknięty w niewielkich plastikowych torebeczkach, staje się cichym bohaterem całej powieści i motorem napędzającym kolejne wydarzenia. A wszystko zaczyna się bardzo niewinnie, kiedy pięcioletnia Gracie znajduje na progu domu ową torebeczkę zakwasu wraz z upieczonym już Chlebem Przyjaźni Amiszów i przekonuje mamę, Julię Evarts, by skosztowała, a potem upiekła własny.

Sprawa nie jest jednak taka prosta, gdyż list dołączony do niespodziewanego prezentu wyjaśnia jak „dbać” o zakwas. Trzeba go zgniatać przez kilka dni, „dokarmić” kilkoma składnikami, a na końcu podzielić i rozdać przyjaciołom nowo powstałe torebki z zaczynem. A Julia nie ma komu ich rozdać, ponieważ od lat nie utrzymuje kontaktów z przyjaciółmi ani rodzoną siostrą. Od lat, to znaczy od tragicznej śmierci jej syna. Tymczasem zakwas pęcznieje i wyraźnie domaga się nowego właściciela… W ten sposób Julia poznaje Hannah de Brisay oraz Madeline Davis.

Pierwsza z kobiet to młoda wiolonczelistka światowej sławy, przechodząca małżeński kryzys. Druga to starsza pani o niezwykle serdecznym i optymistycznym usposobieniu, która niedawno założyła tytułową „Herbaciarnię Madeline”. Choć są tak różne, stają się z czasem przyjaciółkami Julii, zupełnie zmieniając jej hermetyczny dotąd świat. Ale zmiany zachodzą nie tylko w życiu państwa Evartsów. Także pozostałe kobiety, otwierając się na siebie i poznając, zaczynają rozwiązywać dotychczasowe trudności a nawet wracać do problemów sprzed lat. Tymczasem Chleb Przyjaźni Amiszów zatacza coraz szersze kręgi, torebeczki z zakwasem wręcz się mnożą, opanowując całe miasteczko Avalon. W społeczności, w której właściwie wszyscy się znają, trudno cokolwiek ukryć, szybko więc chleb staje się tematem numer jeden. Niestety, nie wszędzie rodzi pozytywne odczucia… Czy mieszkańcy Avalonu poradzą sobie ze wzajemnymi pretensjami i wybaczą urazy?

Chociaż książce można zarzucić, że idealizuje rzeczywistość, bo w tej prawdziwej takie rzeczy się nie zdarzają, czyta się z przyjemnością. Powiem więcej – czytając, ma się ochotę usiąść w przytulnym saloniku herbacianym w towarzystwie Julii, Hannah i Madeline, z filiżanką earl grey’a i pysznym ciastkiem. Nie można się oprzeć wrażeniu, że wtedy problemy staną się jakby mniej przytłaczające a ich rozwiązanie nasunie się samo. I może chociaż przez tych kilka chwil świat będzie lepszy, pachnący herbatą i chlebowym zakwasem?

To wspaniała lektura, doskonale poprawiająca samopoczucie w długie jesienne wieczory, ale z pewnością sprawi przyjemność także w lecie czy o każdej innej porze roku i dnia. Do lektury zalecam kubek herbaty, a nawet… kawałek Chleba Przyjaźni Amiszów, na przykład czekoladowego lub z pistacjami. Przepisy znajdziemy na końcu książki. Smaczego!

Katarzyna Marondel

Gosia | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 lipca 2016

I jak tu nie lubić takich historii. Z każdym słowem wsiąka w nas optymizm i dobre przesłanie tej książki oraz przekonanie, że pomimo trudności wszystko dobrze się skończy.
Trzeba przyznać, że Darien Gee umie snuć swoją opowieść. Uniknęła naiwności i sentymentalizmu, które mogłyby zagrozić tego typu prozie.
Urocze miasteczko Avalon, ciche i zapomniane, zostaje pobudzone przez chleb amiszów, który wielu ludzi skłania do wyciągnięcia pomocnej dłoni, zawarcia przyjaźni, zmiany życia, zażegnania sporów, wybaczenia, zrozumienia, odbudowania relacji.
Lektura dobra na poprawę nastroju i odbudowująca wiarę w ludzi.
Czasem dobrze przeczytać taką historię. Trochę bajkową i nierzeczywistą, ale jednocześnie bardzo ludzką. Nie wiem czy są takie miasteczka, ale miło byłoby w takim mieszkać.
Polecam do przeczytania dla odprężenia, może nawet lekkiego wzruszenia.

Arlet | 2016-02-20
Na półkach: Beem, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 20 lutego 2016

Jest kilka książek, które zapadły mi głęboko w pamięć. Jedna z nich to "Herbaciarnia Madeleine" autorstwa Darien Gee. Takich przyjemnych odczuć, jak podczas czytania tej książki, nie miewam zbyt często. Ta powieść to istna słodycz. Między bohaterkami, które dzieli różnica wieku, rodzi się piękna przyjaźń. Spotykają się w herbaciarni, dzielą się swoimi problemami, a mają ich sporo. Smaczną oprawą książki jest wątek kulinarny, bowiem takim cichym, ale bardzo znaczącym bohaterem powieści, jest wędrujący od domu do domu zakwas, z którego robi się chleb przyjaźni Amiszów. Fragmenty opisujące jak się go piecze i co można jeszcze z niego zrobić są takie smaczne, że czytając myśli się tylko o pysznych ciastach. Długo po przeczytaniu książki miałam obsesję na punkcie tego chleba. Zakwas jest nicią jaka łączy mieszkańców miasteczka, którzy w kryzysowej sytuacji okazuja sie dla siebie nawzajem ogromnym wsparciem. Dodatkowo powieść zawiera przepisy. Dla mnie to ideał - piękna historia i pyszne...

katala | 2018-08-17
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Miałam kiedyś tę książkę w rękach. Przeczytałam kilka rozdziałów i odłożyłam. Zapomniałam na tyle, że nawet tytuł nie powiedział mi wiele. Okładka też nie. Ale kiedy zaczęłam czytać, od razu przypomniałam sobie. A jako, że nie skończyłam, postanowiłam zrobić drugie podejście. Czasami bywa ono skuteczne. Czasami, choć nie wiem czy tutaj tak jest.
Herbaciarnia Madeline to opowieść o ludziach i ich życiu. Starych i młodych. Ale w każdym przypadku o ludziach ze sporym bagażem doświadczeń na barkach. O zagubieniu. I o tym momencie w życiu, kiedy jesteśmy już tak daleko od wszystkiego, że nawet w odruchu samoobrony nie próbujemy poderwać się, czy choćby podnieść głowę. Kiedy to, co nas otacza, przestaje dla nas istnieć. Przestaje mieć znaczenie. Ciąg nieszczęść i tych realnych i tych, które sami sobie fundujemy oddziela nas coraz bardziej nawet od tych, których najbardziej kochamy, którzy nas najbardziej kochają. Ciąg, który wypycha nas na margines. Im dalej tym gorzej. I paradoksalnie,...

Hania | 2017-11-12
Przeczytana: kwiecień 2017

Herbaciarnia - urocze miejsce, w którym historie ludzi chwytają za serce. To jest ten rodzaj książki, która na zawsze zostanie w mojej pamięci i do której będę często wracała. W "środku" książki jest ciepło, przytulnie, przyjaźnie. Mieszkańcy małego miasteczka dzielą się miedzy sobą zakwasem chleba przyjaźni amiszów, z tego przepisu powstaje przyjaźń, miłość, powracają wspomnienia, ludzie się otwierają na siebie i na świat. Jest pięknie!

filozof | 2017-09-07

Książka,jest bardzo ładna.To taka historia,o zwykłych ludziach.Mieszkaja w USA .Mamy,tu sympatyczna panią.Co robi chleb Amiszów.Jak widać,ludziom się podoba.Ten chlebek,bo lubią to jeść.Mamy,tu podział na rolę,więc łatwo jest czytać.Bohaterowie są wyraźnie.Opisani.Ksiazka nie,jest przekombinowa.Tylko,ciepła i dobra.Jak chlebek amiszów.

Joanna | 2013-03-15
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Avalon w stanie Illinois położone niedaleko Chicago to maleńkie miasteczko ogarnięte kryzysem gospodarczym. To tam w poszukiwaniu spokoju sprowadziła się wdowa Madeline po śmierci swego męża i otworzyła herbaciarnię z własnymi wypiekami. Jest to również nowe miejsce zamieszkania dla Hannah de Brisay – młodej wiolonczelistki, której małżeństwo i kariera muzyczna skończyły się.
Kiedy córka Julii Evarts znajduje na ganku swego domu zaskakujący prezent : kawałki chleba przyjaźni amiszów oraz dołączony list z instrukcją pieczenia chleba oraz torebką zakwasu oraz zachętą do podzielenia się nim z przyjaciółmi życie całego Avalon ulega ożywieniu.
Dzielenie się torebkami zakwasu chleba przyjaźni amiszów to rodzaj łańcuszka zbliżającego mieszkańców nie tylko Avalonu, ale w chwili zagrożenia powodzią również sąsiadującej miejscowości. Niczym rozrastająca się plazma w formie darowanej torebki zakwasu zacieśnia się więź mieszkańców i zbliża do siebie. Kończą się waśnie nie tylko poważne,...

allison | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Ciepła, wzruszająca i tchnąca optymizmem powieść, której głównymi bohaterkami są kobiety po przejściach. Dzięki zawiązanej przypadkowo przyjaźni udaje im się wiele zmienić w życiu, nie tylko swoim.

Opowieść o trzech przyjaciółkach i ich najbliższych przeplatana jest migawkami z codzienności innych mieszkańców miasteczka Avalon. Wszystkie fragmenty łączy motyw chleba przyjaźni amiszów, który zapoczątkował zmiany nie tylko w życiu głównych bohaterek. Przekazywanie sobie chlebowego zakwasu i robienie wypieków powoduje wiele zabawnych, ale i niezbyt przyjemnych sytuacji. Dzięki temu humor przeplata się w książce ze wzruszeniami i powagą.

Powieść urzeka swoją naturalnością. Nie ma w niej pretensjonalnych dialogów i sztucznych, naciąganych wydarzeń. Fabuła płynie równo i wciąga tak bardzo, że aż chciałoby się chociaż na kilka chwil przenieść do tytułowej herbaciarni, chociażby po to, by poczuć zapach smakowitych ciast, wypić filiżankę herbaty, posłuchać rozmów przy stolikach i -...

Książkę oceniam na 4 gwiazdki, ale gdybym mogła dać oddzielne gwiazdki za uczucia towarzyszące czytaniu, za ten pozytywny wydźwięk, to byłoby 10. Nazwałam nawet gatunek, który ta powieść reprezentuje 'pozytywne czytadła'. Podkreślam, książkę czytało mi się dobrze. I polecam ją innym, z zaznaczeniem, że jest to lektura dla odprężenia umysłu.
Książka jest długa, ale w połowie już wiadomo co się stanie, więc nie należy się przerażać. Postacie urozmaicone. Problemy kobiet są rodzinne, dotyczące uczuć, bliskie czytelnikom.
Akcja osnuta jest wokół czegoś w rodzaju łańcuszka. Bohaterka dostaje zaczyn na słodki chlebek, piecze bułeczki i przekazuje zaczyn następnym osobą. W książce powoduje to zmianę w życiu miasteczka.
Taka mała dygresja na koniec. Tak się złożyło, że jakoś przed Bożym Narodzeniem zaczyn wędrował 'pod strzechami', i jakoś wybuchu przyjaźni nie było... Widocznie sprawdza się opinia któregoś z polityków amerykańskich polskiego pochodzenia, że recepty amerykańskie w Polsce...

Zuela | 2013-09-26

Bardzo ciepła książka.Relacje rodzinne,relacje sąsiedzkie są w małym misteczku różne,ale z powodu chlebka przyjażni amiszów wszystkie nieporozumienia się wyjaśniają i w Avalonie zaczyna królować rodzinna,sielska atmosfera.Bardzo fajna książka,ale czytając ją trzeba mieć pogodny nastrój.Gorąco polecam HERBACIARNIE MADELINE pomimo mojego złego samopoczucia

Paula | 2012-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2012

Gdy tylko przeczytałam opis na okładce, od razu wiedziałam, że to był trafiony wybór. Uwielbiam opowieści o przyjaźni kilku kobiet, mają dla mnie jakiś niezwykły urok. Ta książka dokładnie taka jest: urocza, ciepła, klimatyczna, pełna emocji.