Miła 18

83-87454-30-3
holokaust
literatura faktu
Ven

Na kartach powieści spotykają się: Andrzej- oficer ułanów, który ze wszystkich sił kochał życie, ale jeszcze bardziej wolność...Gabriela- kobieta, którą kochał Andrzej, ale nie mógł poślubić... Aleksander Brandel- człowiek wielbiący pokój, który musiał prowadzić wojnę...Rachela i Wolf- młodzi kochankowie, którzy odkryli miłość podczs agonii ich świata... oraz Christopher de Monti- dziennikarz, który znalazł sens istnienia w samym sercu holokaustu... Tragicznym zwieńczeniem losu tej garstki mieszkańców Warszawy jest klęska powstania w getcie warszawskim.
Opublikowana na początku lat 60 powieść Urisa odniosła za
Oceanem ogromny sukces, na całe pokolenia kształtując stereotyp postrzegania stosunków polsko- żydowskich.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl/mila-18-leon-uris-p-155457.html

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytałam w wakacje jednym tchem. Świetnie, realistycznie, ale i pięknie pod względem literackim opowiedziana historia ludzi, którym przyszło żyć w czasie wojny.
Różne sylwetki, różne charaktery, różne decyzje - jak różne były losy Polaków i Żydów w czasach Zagłady.
I bardzo dobrze pokazane powstanie w getcie warszawskim. Nic dodać, nic ująć...

baska | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Książka niesamowita, przenosi czytelnika w sam środek wojny polsko-żydowsko-niemieckiej. Odczuwałam ból czytając każdy opis cierpienia Żydów. Mimo, że autor stworzył swoją historię, jest ona poparta prawdziwymi przeżyciami różnych LUDZI. To, co również bolało to zdecydowanie negatywny stosunek autora do Polaków... Oczywiście, że byli Polacy, którzy nie pomagali Żydom, prowadząc ich świadomie na śmierć, ale przecież jest mnóstwo przykładów w historii bohaterów, którzy ryzykując własne życie - chronili i bronili Żydów przed Niemcami.
"Ludzie ludziom zgotowali ten los.." :(

adalbert | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

Czy wszystkie dzieła pisane przez żydowskich twórców npo II W.Ś. muszą być zawsze tak fałszywie antypolskie? To jakiś fenomen i paradoks,że w gorszym świetle stawia się Polaków,niż Niemców ( bo Niemców usprawiedliwia się nijako z urzędu toczoną wojną...).Na podstawie jakich źródeł napisano to - bezsprzecznie wartościowe - dzieło? Bo czy autora zapomniano poinformować,iż granie utworów Chopina w czasie okupacji było zabronione ? Postać Romana - "dowódcy" AK Okr.Warszawskiego - kompletnie i wręcz złośliwie wykoślawiona.Aryjska część społeczeństwa Warszawy potraktowana bardzo ogólnikowo i mętnie.Ta powieść to kolejna próba wbicia do świadomości ogólnoświatowej diaspory błędnego przekonania,iż każdy Polak jest antysemitą.
Generalizując uważam,iż powieść nadużywa prawa licentia poetica;jest to zdecydowane fałszowanie historii w znanych od dawna koniunkturalnych celach.Autor nie zdaje sobie sprawy,iż taki opis boleśnie obraża pamięć jego ziomków-powstańców,a przede wszystkim - ...

Bimbrownikus | 2014-11-26

Typowa historia z holocaustu, kilka ciekawych zwrotów akcji, ale do "Zdążyć przed Panem Bogiem" czy "Medalionów" nie ma nawet startu.

Joseph | 2016-09-09
Ilona | 2015-05-19
Tom_mmi | 2014-07-03
| 2013-08-22
Zaloguj | 2013-07-01
gwiazdka | 2012-09-08
Skąd się biorą tytuły książek?

To, jaki tytuł nosi książka, determinuje jej losy. Choć nasze mamy i mama Muminka przestrzegały nas, by nie oceniać książki po okładce, wciąż to robimy. I tytuł odgrywa w tej ocenie niebagatelną rolę. A gdyby okazało się, że nasze ulubione książki mogły nosić zupełnie inne tytuły?