Zdobycie Gasherbrumów

Wydawnictwo: Sport i Turystyka
83-217-2255-5
literatura faktu
Honorka22

Relacja z wyprawy kobiecej na Gasherbrum - jeden z himalajskich ośmiotysięczników.

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/89826/Zdobycie-Gasherbrumow

Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją książki „Zdobycie Gasherbrumów” (Sport i Turystyka, 1979 r.) opracowanej pod redakcją Wandy Rutkiewicz, a dotyczącej pamiętnej polskiej wyprawy w pasmo Karakorum, zrealizowanej w 1975 r. (Wyprawa Kobieca w Karakorum 75, Ladies Himalaya Expedition). Książkę tę wygrzebałem na jednej z półek Biblioteki Kraków .
Książka bardzo szczegółowo opowiada o tym w jaki sposób doszło do zrealizowania pierwszej tak zaawansowanej logistycznie wyprawy narodowej w pasmo Karakorum, jakie były jej cele oraz jak finalnie udało się je zrealizować.
W latach ‘60 i ‘70 ubiegłego wieku po raz pierwszy zaczęto poruszać kwestie wspinaczki sportowej realizowanej przez zespoły kobiece. Również w polskim świecie wspinaczkowym ten temat był poruszany co raz śmielej. Sama Wanda Rutkiewicz niejednokrotnie wypowiadała się na temat różnic we wspinaczce w zespole mieszanym (a więc z męskimi partnerami), a wspinaczce w zespole kobiecym. Uważała, że tylko wspinaczka w...

alanka | 2017-04-12
Przeczytana: 26 lutego 2017

Moja pierwsza książka o Himalajach i Himalaistach. I cieszę się, że zaczęłam właśnie od niej.
Pozwala spojrzeć na świat gór z punktu widzenia członków wyprawy na Gaszerbrumy. Ciężko było się oderwać.

ciemnowszedzie | 2012-11-07

to były czasy kiedy fascynowałem się wspinaczką, czytałem do białego rana i zarwałem dzień w szkole... ale nie żałuję (choć dostałem pałę następnego dnia). Polecam

PrzeCzytana | 2017-10-26
Przeczytana: 27 października 2017