Poniżej i powyżej 8000 metrów

Hermann Buhl Wydawnictwo: AT Hudowski & Marcisz literatura faktu
literatura faktu
0-9521421-7-1
Jerzy Kopacz
Nepal alpinizm Alpy Himalaje Karakorum

To książka o tym, jaką rolę w życiu odgrywa pasja.
Każdy, kto nie docenia tej roli, powinienen ją przeczytać.
Każdy, dla którego pasja to tlen, musi ją przeczytać.
Książka nie jest ani przewodnikiem po górach, ani podręcznikiem dla wspinacza, jest za to pozycją, która pokazuje, jak z niemożliwego zrobić możliwe, jak z marzeń robić dzień powszedni.

Ty wiesz.....

Dość ciekawa, choć momentami nudząca. Dla mnie najbardziej interesująca była część, w której Buhl opowiada o zdobyciu Nangi. Opis ataku szczytowego i powrotu do namiotu jest niesamowity. Za to niektóre wspomnienia ze wspinaczki w Andach mogłyby być minimalnie krótsze.

Opisane wydarzenia miały miejsce latach 30, 40 i 50 ubiegłego stulecia, ale mimo tego nie tracą nic ze swej aktualności. Mijają dekady, a góry były, są i będą. Biograficzna książka jednego z największych himalaistów, pierwszego (samotnego) zdobywcy Nanga Parbat i Broad Peaku. Nie ukrywam, że przeczytałem ją głównie dla opisu wejścia na "Killer Mountain", ale wcześniejsze...

O pasji, sile charakteru i mocy gór, która wciąga bezpowrotnie. O człowieku dążącego do celu wielkim wysiłkiem, nie tylko fizycznym. Jeżeli uważasz, że nie masz siły czegoś zrobić, jesteś zmęczony bo w pracy było gorąco... Przeczytaj, doda Ci energii i wiary.

Książka o wspinaczce. Autor, uważany za jednego z najlepszych austriackich wspinaczy, pierwszy zdobywca Nanga Parbat (wejście solo i bez tlenu) i Broad Peak wprowadza czytelnika w świat swojej pasji - ukochane góry. Autor bardzo obrazowo opisuje zmagania z górami. Czytając książkę miałam wrażenie, że wspinam się razem z nim, razem z nim zdobywam szczyty, odczuwam trudy...

• Góry
  • Literatura górska