Zdobycie Mount Everestu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
The Ascent Of Everest
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
Honorka22

Nie ulega wątpliwości, że: Najbardziej doniosłą z wypraw wysokogórskich jest ta, której dzieje zaczęły się niejako owego dnia 1852 roku, kiedy w Urzędzie Pomiarów w Kalkucie rozległ się okrzyk: "Panie! Odkryłem najwyższą górę świata!". Sto lat więc minęło, nim na szpaltach gazet ukazała się w czerwcu 1953 roku elektryzująca wiadomość: "Mount Everest zdobyty!". Z niecierpliwością miliony ludzi czekały na pełny opis tego zwycięstwa. Właśnie niniejszą książką kierownik zwycięskiej wyprawy wprowadza czytelników w pasjonujące szczegóły zdobycia najwyższego szczytu najwyższych gór na ziemi.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Własne

MW600 | 2014-12-09

Książka o dużej wadze historycznej, ale muszę się zgodzić z opiniami poprzedników - jest to zdecydowanie pozycja dla odważnych. Większość lektury stanowi drobiazgowy opis organizacji logistycznej strony przedsięwzięcia (robi to oczywiście wrażenie i pomaga sobie uzmysłowić, jakiego nakładu sił wymagało wejście na Dach Świata), co na dłuższą metę jest bardzo nużące. W dodatku, co dobrze wypunktował Aleksander Lwow w przedmowie, Hunt popada często w wręcz zabawny patos. Moim zdaniem można przeczytać jako ciekawostkę i na zbyt wiele nastawiać się nie należy.

Nonoutor | 2013-02-20
Na półkach: Sport!, Pop-Nauk!, Przeczytane
Przeczytana: luty 2013

Wiadomo Everest :)) Wyzwanie ogromne, ale jak się okazuje napisanie książki o zdobyciu tej góry też stanowi nie lada wyczyn. Niestety autor tej książki, który był również dowódcą tamtej wyprawy nie potrafi pięknie pisać. Jego książka, to sztywna wojskowa relacja (sprawozdanie), bez cienia emocji, bez polotu i przez to bardzo nudna. Jakże przyjemny okazał się krótki rozdział, w którym do głosu dochodzi Hilary i który w prostych ale bardzo ciekawych słowach opisuje ostatni odcinek zmagań.
Warto wiedzieć, że taka książka jest, ale gdy się jej nie czytało niewiele się traci :))

olafina | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Niesamowicie rzetelny i dokładny opis pierwszej wyprawy na Dach Świata.
Jestem pod wrażeniem wyczynu, chociażby ze względu na warunki w jakich zdobywali szczyt. Technologia wtedy była daleko "w lesie" w porównaniu z obecnymi warunkami.
Wejść na szczyt z butlą tlenową która waży 13 kilogramów...
I "braterstwo liny" to coś co przyciąga do tej historii.

cbniki | 2013-02-18
Przeczytana: 23 lutego 2013

@Nonoutor ma rację. Lektura tej książki jest tak piekielnie trudna do strawienia, jak podeszwa starego buta, i to dla mnie, który żywo interesuje się tematyką himalaizmu i śledzi wszelkie nowości i "starości" w tym gatunku. Nie polecam tej książki szerokiej rzeszy czytelników, bo po prostu przez nią nie przebrną, mnie to się udało z trudem. Jest to bowiem suchy raport dotyczący głównie logistyki wyprawy na Mount Everest w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Śmiem twierdzić, że jedynie dla pasjonatów alpinizmu może ta pozycja być ciekawa. Ponieważ należę do tej grupy daję mimo wszystko 5.

Krecik | 2016-11-24
Przeczytana: 16 listopada 2016

Książka stanowi ciekawy opis organizacji jaki i przebiegu wypraw wysokogórskich, w tamtym okresie. Warto przeczytać aby mieć zarys z czym musieli się zmagać zdobywcy dziewiczych szczytów. Stanowi także porównanie w organizacji wypraw w czasach obecnych.

Anna | 2016-12-01
Na półkach: Góra 1, Posiadam, Przeczytane