Podróżnik WC. Wydanie II poprawione

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
1 075
Cejrowski, podróże, humor
ChoiYoona

Oto pierwsza podróżnicza książka Wojciecha Cejrowskiego. Wydaliśmy ją w roku 1997 i została bestsellerem. Chcieliśmy ją potem wznowić, ale WC się nie zgadzał. Twierdził, że jest źle napisana, bo wtedy nie umiał jeszcze dobrze pisać. Ja twierdziłem co innego. W końcu udało się go przekonać, by w takim razie poprawił i rozbudował tekst. I oto nowe wydanie – poprawione, uzupełnione,...

W końcu udało się go przekonać, by w takim razie poprawił i rozbudował tekst. I oto nowe wydanie – poprawione, uzupełnione, rozbudowane.
Już wtedy czytało się dobrze, teraz czyta się jeszcze lepiej.
[Wydawca]

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

chrispu | 2013-10-15

Troszeczkę się zawiodłem po tej książce. Zmylił mnie jej tytuł. Podróż w pełnym tego słowa znaczeniu to dopiero kilka ostatnich rozdziałów ( świetnie napisanych, muszę przyznać), pozostałe to zlepek pojedynczych opowieści sytuacyjnych z różnych miejsc. Krótkich, wywołujących często uśmiech na twarzy ale raczej nie powiązanych za sobą. To wszystko przeplatane denerwującymi wstawkami polityczno - religijnymi (czasem bez związku z podróżą i tematyką książki). Raziła mnie również bijąca z tekstu (szczególnie na jej początku) wyższość autora nad całą resztą świata i chwalipięctwo. Nie wiem czy te wstawki były już w pierwszym wydaniu, ale drugiemu na pewno nie pomogły.
Z trzech do tej pory wydanych książek tego autora, tę uważam za najsłabszą. Zaletą jest jej niewielka objętość, ładne fotografie i to, że da się ją przeczytać (pochłonąć) w ciągu jednego dnia. No i interesujący styl pisania autora o swoich podróżach.

| 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I kolejny WC - przewodnik za mną. Znów uśmiałam się jak norka. Przygody pana Wojtka są niesamowite. No bo kto by pomyślał, że będzie on przemycał "maryśkę" w starej lodówce, albo nauczy się kląć lepiej od marynarzy i wzbudzi tym niemały szacunek. Jego porady mogą okazać się bezcenne, gdy wybierzemy się w taką wyprawę. Wiadomo już co zrobić, gdy grozi nam deszcz kurzych kup, ile par majtek zabrać na wyprawę i po co wrzuca się Alka-Seltzer do gara z fasolówką.
Książka jest bezbłędnie obłędna :-)

pablo | 2011-02-11
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Są takie osoby, które albo się kocha albo nienawidzi – pośrednich stanów raczej brak. Do tej kategorii na pewno zalicza się nasz czołowy podróżnik Wojciech Cejrowski. Z książek jego autorstwa, bez wątpienia największą popularność zdobyły Gringo wśród dzikich plemion i Rio Anaconda. Oba te tytuły to pozycje typowo globtroterskie i niewiele można się w nich doszukać tak typowych dla pana Wojtka moralizatorstwa i uszczypliwych komentarzy na tematy niekoniecznie związane z opisywanym krajem. Wznowiony niedawno Podróżnik WC, takiej popularności może już niestety nie osiągnąć.

Pierwszą rzeczą jaka rzuciła mi się w oczy, jest pewnego rodzaju bałagan jaki panuje w książce. Zwiedzamy sobie Meksyk, czytamy o zwyczajach ludzi tam żyjących, odwracamy stronę i bach!, nagle jesteśmy w USA, albo w jakimś innym miejscu. Poprzednie dzieła Cejrowskiego (a raczej następne biorąc pod uwagę, ze mamy do czynienia z wydaniem drugim), są już zdecydowanie bardziej poukładane tematycznie. Podróżnika WC...

Witold Lisek | 2014-02-27
Na półkach: Podróże, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 marca 2014

Samochwała w kącie stała
I wciąż tak opowiadała:

"Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem".

Ale tutaj gościu -jak to się mówi- przegiął pałę

Usłyszałem w konfesjonale w czasie spowiedzi-
"Bardzo pieknie opowiadasz synu i byłoby grzechem zaprzepaścić ten dar,On nie należy ciebie"

A więc
I have mission from God .
The Blues Brothers mogą mu po prostu buty lizać!
Kurde nie wiem czy nie powinienem tego czytać na kolanach.

Tak po prawdzie to facet umie opowiadać i gawędzić wiec przeczytałem z przyjemnością,chociaż WC za bardzo się tutaj-w tej książce nie wysilił

Lil | 2010-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Ech, ten Cejrowski. Nie do zniesienia jako społeczno-polityczny komentator, za to fascynujący jako podróżnik i gawędziarz. Kiedy trafię akurat w TV na jego "Boso przez świat", nie sposób przełączyć na inny kanał. A jak usłyszę fragment jakiejś wypowiedzi, w której z bufonadą prezentuje swoje poglądy polityczne, mam ochotę trzasnąć czymś w telewizor.

"Podróżnik WC", choć należy do podróżniczego nurtu twórczości Cejrowskiego, nie jest niestety wolny od śladów ultra konserwatywnych przekonań autora. Irytujące jest to tym bardziej, że jak na dłoni widać czasem niekonsekwencję tych przekonań i przykrawanie do nich faktów, nie mówiąc już o najpospolitszej złośliwości i prostactwie, które osobie, ochoczo rozprawiającej o miłości bliźniego, po prostu nie przystoją. Robiło mi się przykro i niemiło, kiedy czytałam opis niemieckich turystów, z którymi autor zmuszony był podróżować przez kilka dni. Dobra, może i byli głośni, nieprzygotowani do ekstremalnych wycieczek, niezbyt rozgarnięci,...

lucy | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Rewelacja!!!Nigdy nie czytałam tak dobrej książki podróżniczej. Zawsze lubiłam Wojciech Cejrowskiego i jego program "Boso przez świat", ale książka jest jeszcze lepsza.
Jego niezwykłe przygody opisane są śmiesznie, a w dodatku jest bardzo dużo zdjęć, dzięki czemu można sobie wyobrazić miejsca. Naprawdę gdybym wybierała najlepszą książkę podróżniczą to właśnie wybrałabym "Podróżnik WC" Wojciecha Cejrowskiego. Podziwiam go że odważył się pojechać do Meksyku bez pieniędzy i nie znając nikogo.
Chciała bym kiedyś pojechać w taką podróż sama, lub z W. Cejrowskim. Wielkim plusem jest to że książka opowiada o Meksyku [do którego chciała bym pojechać] i o innych krajach Ameryki Łacińskiej.
Dzięki tej książce nauczyłam się kilku słówek po hiszpańsku i poznałam kulturę innych państw.

" Chciałem przejść na tył autobusu, a tu na zawadzie staną mi burro*."
"Umiar jest cnotą, natomiast chciwość i obżarstwo to grzechy główne".
"Podróżnik" to tyle co "notatnik z podróży" - zeszyt, w...

nigrum | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadamy
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Zamiłowania do podróży , misji odkrywczych i wszelkiego rodzaju eskapad skłoniła mnie nie po raz pierwszy do przeczytania "Podróżnika WC". Byłam i jestem szczerze urzeczona spisanymi tam historiami. Wtedy jeszcze nie doceniałam jak pomocne informacje zgromadził i zawarł w tej książce autor.Skupiłam się jedynie na walorach artystycznych, co nie jest wcale niepoprawne przy tak wielkim nagromadzeniu niebywałych fotografii.
Kilka dni temu dokonałam wspaniałego zakupu "Podróżnika WC" i po raz kolejny zagłębiłam się w lekturze.
Wojciech Cejrowski w znakomity i wymyślny sposób przedstawił nam kolejne etapy podróży wprawionego poszukiwacza adrenaliny.Uzmysłowił mi jak wiele człowiek może zdziałać sam.

(...)Państwa nie powinien powstrzymywać brak pieniędzy, zły kręgosłup, krótkowidztwo, nieznajomość języków, podeszły wiek i temu typu duperele.Świat należy do zuchwałych, a nie młodych zdrowych i bogatych."(...)

Ta złota myśl autora może popchnąć do działania.Wojciech Cejrowski swoją...

"Podróżnik WC" to pierwsza podróżnicza książka Wojciecha Cejrowskiego. I dlatego moje spotkanie z Cejrowskim jako autorem zaczęłam właśnie od tej lektury. I co?
Pozwólcie, że najpierw sobie trochę ponarzekam. Och, ten Cejrowski. Jak na książkę będącą swego rodzaju pamiętnikiem z podróży panuje tu swoisty bałagan, a przy tym znajdujemy w niej całkiem zbyteczne polityczno - religijne wstawki, przesiąknięte dość mało tolerancyjnymi poglądami autora. Bo oto wpierw zwiedzamy sobie z wielkim zaciekawieniem Meksyk, czytamy np o chorobie lokomocyjnej spowodowanej trzęsieniem ziemi, zaraz potem nagle lądujemy w Arizonie i wraz z Cejrowskim wędrujemy po pustyni, by za chwilę ni w pięć ni w dziesięć przeczytać rozdział (wcale nie pochwalny) o Świadkach Jehowy. I tych takich dziwacznych przemądrzalskich wtrąceń (ciągnących się czasem przez cały rozdział) jest tutaj całkiem sporo. Znaczna ich część jest tak przesiąknięta stereotypami, że wręcz żenująca do czytania.
Ale jedno Cejrowskiemu muszę...

książek: 2027

Aaaaaaaaa... Dlaczego? Ubóstwiam książka pana Cejrowskiego, najnowszą "Wyspę na prerii" oceniłam na 10/10, a ta jest w porównaniu z innymi jest słabiutka... Może dlatego, że pierwsza, nietematyczna itd. itd. Może gdybym przeczytała ją jako pierwszą, to nie zdawałabym sobie sprawy z jej "pozostawania w tyle". A tak... Przeszkadzało mi skakanie pomiędzy różnymi krajami i sytuacjami. Przeważa Meksyk, ale jest też większość Ameryki Środkowej, USA... No i czuć, że to nie jest jeszcze TEN Wojciech Cejrowski. Ale obiektywnie książka dobra :)

Lilian | 2015-03-02
Na półkach: Cejrowski, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2015

Po tę książkę sięgnęłam głównie z powodu stylu pisania i poczucia humoru Cejrowskiego, które bardzo mi odpowiada. Takie książki zawsze poprawiają mi nastrój. I zgodzę się z innymi, że jest tu obok przygód podróżniczych sporo indywidualnych przemyśleń autora na temat życia , wiary itp. a także można odczuć pewnego rodzaju przechwalanie w stylu „ile osiągnąłem, ile zobaczyłem …”, ale autor lojalnie, na początku książki ostrzega, że taka właśnie ona będzie, że od czasu wydania I części Podróżnika znacznie zmienił się jego język, styl pisania i opowiadania przygód, a książkę wznowił po wielu własnych wahaniach i namowach wydawcy. Dlatego czytamy to na własną odpowiedzialność, a tym bardziej warto, że autor sam przyznał, że wiele z tych opowiadań po prostu obecnie nigdy by czytelnikowi nie przedstawił…