Rio Anaconda. Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana

Okładka książki Rio Anaconda. Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana Wojciech Cejrowski
Okładka książki Rio Anaconda. Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana
Wojciech Cejrowski Wydawnictwo: Bernardinum literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bernardinum
2017-01-01
2017-01-01
Wojciech Cejrowski literatura podróżnicza Ameryka Południowa

Wojciech Cejrowski, to podróżnik, ale również publicysta, często kontrowersyjny. Nie przeczę, że jego poglądy polityczne i światopoglądowe, to zupełnie nie moja bajka.
Jednak…
No właśnie…
“Rio Anaconda” to trzeci tytuł jego autorstwa, który miałam przyjemność przeczytać i lektura ta, jak za każdym poprzednim razem, dostarczyła mi mnóstwo przyjemności.
Narracja pana Cejrowskiego jest błyskotliwa, okraszona humorem*, ale poparta również dużą wiedzą. Opowieść, którą dzieli się z czytelnikami, to nie jest opowieść laika. Jest on wnikliwym obserwatorem, który czasem może się wydawać zbyt obcesowy czy dosadny. Jednak to tylko pozór, bo równie wyraźnie jest wyczuwalny szacunek jakim darzy on opisywanych przez siebie ludzi.**

Ciężko było mi się oderwać od opowieści o ostatnim szamanie z plemienia Carapana.
Fascynujący świat jego i jego ludu, świat, w którym rytm wyznacza dżungla, świat który nie potrzebuje cywilizacji, a wręcz przeciwnie, cywilizacja jest dla tego świata zgubna.
I mimo, że całość jest bardzo lekka w odbiorze, wnioski z lektury niestety, nie napawają optymizmem.
Bo to świat, którego już praktycznie nie ma, a jego pozostałości i te jego fragmenty, które opisuje autor, są jedynie namiastką i wspomnieniem jego dawnej świetności***. Degradacja środowiska naturalnego i ogromny postęp cywilizacyjny sprawiły, że ostatnie dzikie plemiona tracą swoje naturalne środowisko do życia.

Lektura “Rio Anaconda” dostarczyła mi wielu emocji. Lekkość stylu, połączona jest tutaj z rzetelnością relacji. Całość bawi, ale przede wszystkim daje do myślenia i poszerza horyzonty.
Dodatkowym atutem są zdjęcia, które pan Cejrowski wykonał podczas wyprawy.

Zdecydowanie polecam.

*w tym wyraźnie odczuwalną autoironią
**oczywiście nie wszystkich, ale to nie darzenie też jest zasadne😉
***zważywszy na to, że wyprawa opisana przez autora miała miejsce wiele lat temu, trudno nawet przypuszczać jak sytuacja przedstawia się na dzień dzisiejszy

Jednak…
No właśnie…
Dla mnie to jednak, przede wszystkim wyśmienity gawędziarz. Gawędziarz, niemalże hipnotyzujący. O swoich podróżach opowiada bowiem w sposób barwny, plastyczny i niezwykle oryginalny....

abstrahując od polityki (tu do cejrowskiego mi daleko bardzo) to styp pisania reportazy ma swietny... i poczucie humoru też nietuzinkowe... więc mam trochę ambiwalentne uczucia, bo sam cejrowski nie budzi u mnie sympatii, ale jego ksiazki lubie

Opis książki idealnie przedstawia co się dzieje z czytelnikiem w trakcie czytania. Świetna opowieść!

Książka wydaje się trochę "obłąkana", ale to zamglenie wyjaśnia się na końcu - autor błąkający się samotnie w zielonym piekle

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• -- DOC: MOT: Podróże
  • MATI
  • Y-BROWN & BEIGE
  • Literatura współczesna
  • 2019 "Norka cd."
  • -- DOC: GEN: Dokument/reportaż

Wojciech Cejrowski Rio Anaconda. Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana Zobacz więcej