Piechotą do źródeł Orinoko

Okładka książki Piechotą do źródeł Orinoko
Wojciech Cejrowski Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2019-10-02
2019-10-02
Cejrowski podróże literatura podróżnicza Biblioteka Poznaj Świat

Okładka książki Busem przez świat. Droga 66 Aleksandra Lewandowska, Karol Lewandowski
Ocena 7,9
Busem przez św... Aleksandra Lewandow...
Okładka książki Zanim wyjedziesz w Bieszczady Maciej Kozłowski, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina
Ocena 6,7
Zanim wyjedzie... Maciej Kozłowski, K...
Okładka książki Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy Maria Pilich, Przemysław Pilich
Ocena 7,4
Wybitni polscy... Maria Pilich, Przem...

Szybko się czyta Cejrowskiego, aczkolwiek to chyba jego najsłabsza książka. Jest ok, ale pozostawia pewien niedosyt i czasem te religijne wstawki trochę rażą.

Zastanawiam się, czy Autor naprawdę przeżył wszystkie opisane historie. Jednak tempo akcji, dowcip i inteligencja wystarczą mi, żeby cenić twórczość p. Cejrowskiego.
„Piechotą do źródeł Orinoko” po raz kolejny przenosi nas do świata fascynującego, ale może nie każdy chciałby tam być.

Wojciecha Cejrowskiego można albo kochać albo nienawidzić, jednak trzeba przyznać, że książki pisze niemalże genialne. Ja oczywiście należę do grupy miłośników Cejrowskiego. Cejrowski ma dar do opowiadania historii. Jest swoistym gawędziarzem, a takie książki zawsze bardzo dobrze się czyta. Nie ma w niej nawet odrobiny nudy, a po przeczytaniu ma się ochotę na więcej i więcej. Szczerze powiedziawszy ta książka ma same plusy. Minusów nie dostrzegam. Jest tu wszystko: dzika natura, dzicy ludzie, ciekawe historie, humor, rzeczy przerażające, cwaniactwo, fura szczęścia i wolność. Jakże ta książka jest różna od niektórych (dużo nudniejszych) książek podróżniczych, które dane mi było przeczytać. Nie ma w niej lania wody, przestojów. Akcje płynie wartko. Bardzo często jest zabawnie. Plusem tej książki jest również to, że każdy doskonale zna autora i potrafi sobie wyobrazić to, że te historie można by w łatwy sposób przenieść na ekran i również byłoby arcydzieło. Reasumując: książkę jak najbardziej polecam każdej osobie, którą interesuje literatura podróżnicza. Osobom, które autora nie lubią również ją polecam - bo tej książki (patrząc uczciwym okiem oczywiście) nie da się nie lubić. To był bardzo dobrze spędzony czas. Tego właśnie się spodziewałem i to otrzymałem.

Na półkach: , , , ,

Nie można odmówić Cejrowskiemu tego, że pisze świetnie a jego książki z podróży po prostu się połyka. Dla mnie bomba. Polecam zarówno tę pozycję jak i inne jego książki z podróży po Ameryce Południowej.

Ciągle ten sam styl! Czas na zmianę miejsca Panie Cejrowski

Ciągle ten sam styl! Czas na zmianę miejsca Panie Cejrowski

Książka napisana fajnie i lekko. Wiele ciekawostek podróżniczych, których nie każdy by się w ogóle spodziewał, niesamowite rozwiązania i znajomość kultury indian, pozwoliły nieraz umknąć Panu Cejrowskiemu od śmierci.

Opowieść wciągająca i pełna ciekawostek, jak zwykle przy książkach Pana WC bawiłem się dobrze.
W kilka kwestii jak zwykle nie bardzo aż chce się wierzyć, ale skąd mam wiedzieć czy to prawda czy nie.
To co mi się nie podobało, to że wyprawa, a zatem i cała opowieść skończyła się tak nagle i jak za ucięciem noża.

🚀 Książka w 3 zdaniach:

1. Książka to wydane po wielu latach dzieło Wojciecha Cejrowskiego. (Zostało ono wydane po 20 latach, gdyż pewne sprawy musiały się przedawnić- związane ze szmaragdami, o których więcej w książce).
2. Lektura sprawia czytelnikowi wiele radości oraz daje ogromną porcję rozrywki.
3. Opowiada o wyprawie autora książki do źródeł Orinoko, wszystkich przygodach związanych z tym przedsięwzięciem, a także zawiera wiele anegdot z życia pana Wojciecha.

😯 Wrażenia

Jak odkryłem tą książkę?

Zakupiłem ją na stand-up'ie Wojciecha Cejrowskiego wraz z autografem.

Kto powinien ją przeczytać?

Każdy, kto lubi przygody w południowej Ameryce, a także każdy, kto lubi i podoba się twórczość Wojciecha Cejrowskiego. Jeśli lubisz też dobrą lekturę o przygodach podróżnika w samym sercu dżungli, to ta książka jest na pewno dla Ciebie!

🍀 Jak ta książka zmieniła mnie?

- Sprawiła mi wiele radości i pozostawiła niezapomniane przeżycia.
- Pozwoliła spojrzeć na wiarę z perspektywy osoby bardzo wierzącej.
- Nauczyła wielu ciekawych rzeczy na temat Ameryki Południowej.

✍ 3 najlepsze cytaty z tej książki

- "Humor był jego potrzebą osobistą. Dobrze jest mieć kogoś takiego przy sobie."
- "Bo mężczyźni zawierają prawdziwe przyjaźnie wyłącznie w boju, w zwarciu, w osaczeniu."
- "Kładę się w dżungli na ciepłej skale, z oczami utkwionymi w niebo, w Niego, i w milczeniu słucham ciszy. Piękny świat."

🚀 Książka w 3 zdaniach:

3. Opowiada o wyprawie autora książki do źródeł Orinoko, wszystkich...

Pan Wojtek bardzo ciekawie opowiada i przedstawia życie w zupełnie innych kulturach w oryginalny sposób. Sam wszystkiego doświadcza. I była to bardzo interesująca wyprawa. Dokładnie opisuje wszystkie niebezpieczeństwa czyhające w dżungli. Choć mógłby sobie darować niektóre wagi na temat kobiet i Niemców. Bardziej jednak podobała mi się „Wyspa na prerii”.

Mając wiele do zarzucenia prywatnym opiniom autora, zdziwiło mnie, jak niewiele problemów odnajduję w jego książce. Gładkość i swoboda wypowiedzi Cejrowskiego idealnie sprawdza się przy pisemnym bajdurzeniu o wyprawie do Wenezueli. Jak wszyscy już zauważyli, pan Wojciech ma niesamowity dar do opowiadania historii. Niejedna wydaje się zbyt dziwna, żeby była wiarygodną, lecz nie przeszkadza to ani na sekundę, ba! Wręcz nie mogłam się oderwać od tych magicznych i fantastycznych historii.

Problem największy jednak widzę w sposobie opisywania "siebie". Widać od razu, jak bardzo pan Cejrowski chce przedstawić swoją postać jako "łowcę", "macho" itd. Co rusz autor rozpoznaje myśli obcych ludzi i wie doskonale, co dzieje się za jego plecami. Aroganckość jest z pewnością cechą piszącego, stąd nie ma co się dziwić, że zawartość książki jest nią przesiąknięta.