Etiopia. Ale Czat!

Wydawnictwo: G+J
okruszek

Jeżeli, nie umiecie odpowiedzieć na to pytanie, nie wiecie, co to jest misłak, yndżera i tedż, powinniście koniecznie przeczytać subiektywny przewodnik po Etiopii autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Obecna redaktor naczelna magazynu National Geographic, zwiedziła niemal całą kulę ziemską i dziś przedstawia czytelnikom pierwszą książkę z podróżniczej serii dokumentującej jej przygody. Ze wszystkich, 61 krajów, do których dotarła to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion.

Książkę znalazłam w bibliotece i wypożyczyłam. Akurat szukałam czegoś o egzotycznych krajach i podróżach. A jej książki bardzo lubię.
Razem z Martyną wybieramy się do Etiopii. Poznajemy regionalną kuchnię, podglądamy życie dzikich plemion i zaglądamy do świątyń Lalibelii. Jest tu bardzo dokładny opis miejsc oraz rys historyczny i społeczny kraju. Afryka to piękne krajobrazy, świątynie, ale także głód i bieda.
Lektura zajęła mi dwa wieczory. Bardzo lekko i przyjemnie się czytało. Ciekawie napisana, wiele przydatnych rad, cudne zdjęcia i dobre ujęcia kraju. Fascynująca. Polecam gorąco!

Monika | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Przepiękna książka! Zdjęcia przecudnej urody!
Wiedziałam, że Etiopia to kraj chrześcijański, nie wiedziałam jednak, że chrześcijaństwo przyjęli już w IV wieku, czyli na kilka stuleci przed nami!
To, co zapamiętam z tej książki najbardziej i zapewne najdłużej, to stwierdzenie, że 90% ludności świata głoduje, a pozostałe 10% jest na diecie - czyli wszyscy mamy problemy zjedzeniem! Bardzo wymowne, bardzo głębokie i dające do myślenia.
Niestety, książka posiada też ogromny minus, który mi osobiście ciężko jest wybaczyć tak wytrawnej podróżniczce jak pani Martyna, która twierdzi, że koniec ramadanu przypada na październik/listopad... Taką niewiedzę mogę wybaczyć laikowi, ale nie jednej z moich ulubionych podróżniczek!

okruszek | 2010-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2010

Ostatnio polubiłam tego typu literature. Nie jestem w stanie byc w każdym miejscu a bardzo bym chciała poznac różne zakatki świata. Dzieki takim książkom mam taką możliwość, a przy okazji odrywam sie od szarej rzeczywistości i zapominam o problemach. Podoba mi sie to że oprócz opisywania tradycji w Etiopii, Martyna dodaje zawsze cos od siebie, jak ona sie czuje itp. Podsumowując, świetnie opisana przygoda, no i te zdjęcia.

Alicja | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 lipca 2013

Podoba mi się, że książka nie opierała się tylko na sztywnej wiedzy, ale również na przygodach przezytych w Etiopii.

książek: 1964
Karolina Sosnowska | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 listopada 2013

Czytałam ostatnio książkę Martyny Wojciechowskiej pt. „Etiopia. Ale czat!”. Wiecie, co mnie skusiło? Po pierwsze piękne zdjęcia (jest ich naprawdę dużo i są ogromnym atutem tej pozycji). Po drugie… pogoda za oknem! Tak, tak – nie lubię późnej jesieni i zimy (no, chyba, że pozwolono by mi przeleżeć je całe pod kocem z książkami!) i zapragnęłam przenieść się w cieplejsze rejony :) Książka Martyny Wojciechowskiej nadawała się do tego celu wspaniale.

„Etiopia. Ale czat!” to świetna pozycja zarówno dla osób pragnących wybrać się do tego kraju i poczytać kilka przydatnych informacji jak i dla takich ciekawskich jak ja, którzy siedząc w chłodnej już Polsce chcą dowiedzieć się czegoś o zupełnie obcym dla nich miejscu: poznać podstawowe wiadomości o kulturze, charakterze, przyrodzie, wierzeniach i zabytkach tego kraju. Nie znałam wcześniej stylu Martyny, ale okazało się, że pisze ona bardzo przystępnie, przez co książkę pochłonęłam w dwa dni!
Etiopia jest bardzo różna: zielona i dotknięta...

keys | 2013-01-02
Przeczytana: sierpień 2012

Kolejna z podróżniczych książek Martyny Wojciechowskiej bardzo fajnie napisana. Prosty styl, sporo informacji, ładne zdjęcia.

utada | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Książkę kupiłam na przecenie w Biedronce. Zapewne inaczej nie wpadłaby w me ręce, a szkoda! Lubię jak autorka opisuje swe podróże, z jakim zapałem opowiada o przygodach, zaraża radością poznawania. Robi wszystko, abyś choć przez chwilę poczuł tamtą, etiopską atmosferę. Wszystko, abyś się na tyle zainteresował krajem, że przesiedzisz pół nocy z nosem w monitorze szukając dodatkowych informacji. Do tego rewelacyjne zdjęcia i eleganckie wydanie książki. Jak najbardziej polecam!!

MadameShepard | 2014-04-01

Wojciechowska na pewno pisze dużo, lepiej niż Beata Pawlikowska, ale tak naprawdę to ten sam typ literatury travel-celebryckiej. Pretensjonalna, infantylne, nie porywa mnie ani treścią, ani sposobem narracji.

Colette | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 20 listopada 2014

Lubię poznawać świat w ten sposób - czytając ciekawe książki o miejscach, do ktorych pewnie nigdy się nie wybiorę. Lubię też Martynę Wojciechowską, a o Etiopii przed przeczytaniem tej pozycji nie wiedziałam zbyt wiele, teraz trochę się to zmieniło. Dzięki Ci, Boże, za wyobraźnię i literaturę podróżniczą :)

Madi | 2013-09-28
Przeczytana: 29 września 2013

Fajnie i lekko napisana książka, z lekkim poczuciem humoru ,który można rozpoznać we wszystkich książkach Martyny, a do tego piękne i malownicze zdjęcia.
Tu Martyna zabiera nas do Etiopii -z jednej strony pokazuje nam piękne ,niespotykane zabytki i widoki , a z drugiej straszną biedę panującą w tym kraju, a żeby jeszcze bardziej pokazać i przybliżyć nam kulturę tego ludu przeprowadza krótkie wywiady z napotkanymi osobami.
Uważam,że Martynie udało się pokazać w skrócie część Etiopii i chociaż przez moment mogłam być tam razem z nią.
A zawsze po przeczytaniu takiej powieści podróżniczej zazdroszczę autorom tych podróży i mam ochotę jechać ich śladami i na własne oczy podziwiać dany kraj .
I tak było tym razem .