Etiopia. Ale Czat!

Wydawnictwo: G+J
okruszek

Jeżeli, nie umiecie odpowiedzieć na to pytanie, nie wiecie, co to jest misłak, yndżera i tedż, powinniście koniecznie przeczytać subiektywny przewodnik po Etiopii autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Obecna redaktor naczelna magazynu National Geographic, zwiedziła niemal całą kulę ziemską i dziś przedstawia czytelnikom pierwszą książkę z podróżniczej serii dokumentującej jej przygody. Ze wszystkich, 61 krajów, do których dotarła to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion.

pati17053 | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Cos pieknego i niesamowitego jednocześnie.
Dużo zdjęć, ciekawostek i smaczków prosto z planu kręcenia odcinka. Godna polecenia książka.

Robert_Sawyer | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Pozytywna literatura podróżnicza. Opisuje i pokazuje (w książce jest naprawdę dużo zdjęć) codzienne życie w Etiopii, przybliża czytelnikowi jej historię, kulturę a także poglądy i zachowanie ludzi tam żyjących i jednocześnie stanowi źródło cennych wskazówek dla podróżników planujących odwiedzić ten kraj. Napisane lekkim, przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się szybko i, przynajmniej dla mnie, z ogromną chęcią wybrania się do Abisynii osobiście.

Książkę znalazłam w bibliotece i wypożyczyłam. Akurat szukałam czegoś o egzotycznych krajach i podróżach. A jej książki bardzo lubię.
Razem z Martyną wybieramy się do Etiopii. Poznajemy regionalną kuchnię, podglądamy życie dzikich plemion i zaglądamy do świątyń Lalibelii. Jest tu bardzo dokładny opis miejsc oraz rys historyczny i społeczny kraju. Afryka to piękne krajobrazy, świątynie, ale także głód i bieda.
Lektura zajęła mi dwa wieczory. Bardzo lekko i przyjemnie się czytało. Ciekawie napisana, wiele przydatnych rad, cudne zdjęcia i dobre ujęcia kraju. Fascynująca. Polecam gorąco!

ilo99 | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 04 lutego 2017

Książka podróżnicza znanej prezenterki telewizyjnej. Dlaczego spośród wielu krajów, które odwiedziła opisuje właśnie Etiopię? Może dlatego, że zdaniem antropologów to właśnie tam jest kolebka ludzkości, tutaj odnaleziono najstarszy zachowany szkielet homo sapiens. A może dlatego, iż jest to kraj bardzo różnorodny i to zarówno pod względem kulturowym jak i przyrodniczym. Z pewnością zrobił na autorce duże wrażenie. A jaka jest sama książka? Jednym słowem rewelacyjna. Napisana porządnym reporterskim językiem, bogata w wiadomości i świetne zdjęcia. Ukazuje przede wszystkim ludzi. Mieszkańców Etiopii, a właściwie przedstawicieli różnych plemion i grup etnicznych zamieszkujących ten kraj lecz także członków ekipy telewizyjnej podczas pracy. Autorka nie stroni od krytyki własnego postępowania, gdy widzi, że nie było mądre lub racjonalne. Pokazuje trudności w przełamywaniu barier językowych i kulturowych. Widzimy ekipę borykającą się z swobodnym traktowaniem czasu przez Etiopczyków,...

Aniu | 2016-06-25
Przeczytana: czerwiec 2016

Pierwsza moja książka Martyny...planowałam wszystkie...ale tak mnie rozczarowała "Etiopia. Ale Czat!". Ładne zdjęcia i tyle...Martyna opisuje jak jej ekipa kręciła film, to nie lepiej zobaczyć film? Informacja o Etiopii bardziej internetowa, takie wrażenie, że jest z Wikipedii...Chciałam poczytać o wyprawie z duszą...niestety.

malaMi | 2016-06-07
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Od dziecka mam w sobie ogromną ciekawość świata. Zapytajcie moich rodziców, a na pewno potwierdzą - kiedy moje koleżanki marzyły, by zostać księżniczkami, ja chciałam być archeologiem. Dni spędzałam na oglądaniu National Geographic, a programy dotyczące starożytnych cywilizacji podobały mi się najbardziej. Czerpałam niesamowitą przyjemność z nauki flag świata, a potem kazałam się wszystkim dookoła przepytywać ze swojej wiedzy. To oczywiste, że kraj, w którym swój początek ma cała cywilizacja przyciąga mnie jak magnes. Na razie jednak do Etiopii mogłam wybrać się jedynie dzięki książce Martyny Wojciechowskiej.

Być może część z was pamięta jeszcze program Misja Martyna. To właśnie w ramach nagrania jednego z odcinków ekipa Wojciechowskiej wybrała się do Etiopii. W niniejszej książce znajdziecie oczywiście informator zawierający najważniejsze informacje o tym kraju oraz kilka podstawowych zwrotów w języku amharskim, ale bądźmy poważni - to nie jest jej najlepsza część. Martyna...

nika1405 | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: kwiecień 2016

Bardzo mi się podobała. Druga moja książka Pani Martyny. Zdecydowanie bardziej podobała mi się książka Przesunąć horyzont. Jednak trudno je porównywać gdyż ich tematy są kompletnie różne. Etiopia pokazana z ciekawej perspektywy. Ciekawe dygresje, duży plus za obiektywizm i za poczucie humoru. Jak widać praca dziennikarza do łatwych nie należy i bywa niebezpiecznie. Nie należałam do fanów Pani Martyny ale teraz to się zmieniło. Czekam na kolejne książki z dalekich i bliskich podróży.Polecam.

Paweł M | 2016-01-08

Ciekawe spojrzenie na Etiopię - kraj, który stał się niestety w powszechnym rozumieniu symbolem zacofania, a który dźwiga kilka tysięcy lat historii cywilizacji, w tym prawie dwa millenia istnienia kościoła chrześcijańskiego. Swoją drogą ciekawe jest to, że opisywany przez autorkę niewinny "czat" zaczyna przenikać do Polski jako "khat", a policja mówi o zagrożeniu nowym, groźnym narkotykiem...

qqrczak | 2015-10-05

Martyna Wojciechowska zabiera nas w podróż po Etiopii podczas kręcenia jednego z programów TV. W książce poznajemy kulturę mieszkańców tego kraju zarówno - tak to ujmijmy - tej części cywilizowanej jak i bardziej dzikiej. Pozycja przyzwoita aczkolwiek nie należy do topowych książek podróżniczych, szczególnie gdy wcześniej przeczytało się Halika. Na olbrzymi plus należy zapisać przepiękne zdjęcia.

ania081292 | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Super książka. Można się dużo dowiedzieć. Nie nudzi się i lekko się czyta. Polecam.