Etiopia. Ale Czat!

Wydawnictwo: G+J
okruszek

Jeżeli, nie umiecie odpowiedzieć na to pytanie, nie wiecie, co to jest misłak, yndżera i tedż, powinniście koniecznie przeczytać subiektywny przewodnik po Etiopii autorstwa Martyny Wojciechowskiej. Obecna redaktor naczelna magazynu National Geographic, zwiedziła niemal całą kulę ziemską i dziś przedstawia czytelnikom pierwszą książkę z podróżniczej serii dokumentującej jej przygody. Ze wszystkich, 61 krajów, do których dotarła to właśnie Etiopia zrobiła na niej największe wrażenie. Nowe dzieło Martyny Wojciechowskiej to wartka i dowcipna relacja z jej licznych perypetii, przeplatana wieloma praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju, życia jego mieszkańców i bogatej historii. Począwszy od komicznych opisów nieustannych spotkań z "etiopską władzą", po mrożące krew w żyłach wizyty w wioskach dzikich plemion.

Monika | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Przepiękna książka! Zdjęcia przecudnej urody!
Wiedziałam, że Etiopia to kraj chrześcijański, nie wiedziałam jednak, że chrześcijaństwo przyjęli już w IV wieku, czyli na kilka stuleci przed nami!
To, co zapamiętam z tej książki najbardziej i zapewne najdłużej, to stwierdzenie, że 90% ludności świata głoduje, a pozostałe 10% jest na diecie - czyli wszyscy mamy problemy zjedzeniem! Bardzo wymowne, bardzo głębokie i dające do myślenia.
Niestety, książka posiada też ogromny minus, który mi osobiście ciężko jest wybaczyć tak wytrawnej podróżniczce jak pani Martyna, która twierdzi, że koniec ramadanu przypada na październik/listopad... Taką niewiedzę mogę wybaczyć laikowi, ale nie jednej z moich ulubionych podróżniczek!

okruszek | 2010-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2010

Ostatnio polubiłam tego typu literature. Nie jestem w stanie byc w każdym miejscu a bardzo bym chciała poznac różne zakatki świata. Dzieki takim książkom mam taką możliwość, a przy okazji odrywam sie od szarej rzeczywistości i zapominam o problemach. Podoba mi sie to że oprócz opisywania tradycji w Etiopii, Martyna dodaje zawsze cos od siebie, jak ona sie czuje itp. Podsumowując, świetnie opisana przygoda, no i te zdjęcia.

Alicja | 2013-07-14
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lipca 2013

Podoba mi się, że książka nie opierała się tylko na sztywnej wiedzy, ale również na przygodach przezytych w Etiopii.

Karolina Sosnowska | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 listopada 2013

Czytałam ostatnio książkę Martyny Wojciechowskiej pt. „Etiopia. Ale czat!”. Wiecie, co mnie skusiło? Po pierwsze piękne zdjęcia (jest ich naprawdę dużo i są ogromnym atutem tej pozycji). Po drugie… pogoda za oknem! Tak, tak – nie lubię późnej jesieni i zimy (no, chyba, że pozwolono by mi przeleżeć je całe pod kocem z książkami!) i zapragnęłam przenieść się w cieplejsze rejony :) Książka Martyny Wojciechowskiej nadawała się do tego celu wspaniale.

„Etiopia. Ale czat!” to świetna pozycja zarówno dla osób pragnących wybrać się do tego kraju i poczytać kilka przydatnych informacji jak i dla takich ciekawskich jak ja, którzy siedząc w chłodnej już Polsce chcą dowiedzieć się czegoś o zupełnie obcym dla nich miejscu: poznać podstawowe wiadomości o kulturze, charakterze, przyrodzie, wierzeniach i zabytkach tego kraju. Nie znałam wcześniej stylu Martyny, ale okazało się, że pisze ona bardzo przystępnie, przez co książkę pochłonęłam w dwa dni!
Etiopia jest bardzo różna: zielona i dotknięta...

keys | 2013-01-02
Przeczytana: sierpień 2012

Kolejna z podróżniczych książek Martyny Wojciechowskiej bardzo fajnie napisana. Prosty styl, sporo informacji, ładne zdjęcia.

utada | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Książkę kupiłam na przecenie w Biedronce. Zapewne inaczej nie wpadłaby w me ręce, a szkoda! Lubię jak autorka opisuje swe podróże, z jakim zapałem opowiada o przygodach, zaraża radością poznawania. Robi wszystko, abyś choć przez chwilę poczuł tamtą, etiopską atmosferę. Wszystko, abyś się na tyle zainteresował krajem, że przesiedzisz pół nocy z nosem w monitorze szukając dodatkowych informacji. Do tego rewelacyjne zdjęcia i eleganckie wydanie książki. Jak najbardziej polecam!!

Colette | 2014-11-29
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 listopada 2014

Lubię poznawać świat w ten sposób - czytając ciekawe książki o miejscach, do ktorych pewnie nigdy się nie wybiorę. Lubię też Martynę Wojciechowską, a o Etiopii przed przeczytaniem tej pozycji nie wiedziałam zbyt wiele, teraz trochę się to zmieniło. Dzięki Ci, Boże, za wyobraźnię i literaturę podróżniczą :)

MadameShepard | 2014-04-01

Wojciechowska na pewno pisze dużo, lepiej niż Beata Pawlikowska, ale tak naprawdę to ten sam typ literatury travel-celebryckiej. Pretensjonalna, infantylne, nie porywa mnie ani treścią, ani sposobem narracji.

Madi | 2013-09-28
Przeczytana: 29 września 2013

Fajnie i lekko napisana książka, z lekkim poczuciem humoru ,który można rozpoznać we wszystkich książkach Martyny, a do tego piękne i malownicze zdjęcia.
Tu Martyna zabiera nas do Etiopii -z jednej strony pokazuje nam piękne ,niespotykane zabytki i widoki , a z drugiej straszną biedę panującą w tym kraju, a żeby jeszcze bardziej pokazać i przybliżyć nam kulturę tego ludu przeprowadza krótkie wywiady z napotkanymi osobami.
Uważam,że Martynie udało się pokazać w skrócie część Etiopii i chociaż przez moment mogłam być tam razem z nią.
A zawsze po przeczytaniu takiej powieści podróżniczej zazdroszczę autorom tych podróży i mam ochotę jechać ich śladami i na własne oczy podziwiać dany kraj .
I tak było tym razem .

Prezent, który przeleżał tyle czasu na półce, że już sama do końca nie pamiętam na które urodziny dostałam "Etiopię"!

Uwielbiam Martynę Wojciechowską i wszystko to, co ta niesamowita kobieta tworzy. Moim ulubionym kompendium wiedzy podróżniczej jak i kulturowej (tak to zwykle nazywam) jest seria "Kobiety na krańcu świata". Kocham! Jednak tym razem ruszyłam na Czarny Ląd..

Przyznam, że do tej pory Etiopia (poza tym, że leży gdzieś tam w Afryce - to z geografii) kojarzyła mi się dotąd - pewnie jak większości niezaznajomionych z tematem - z surowością Afrykańskich bezdroży, jak okiem sięgnąć bez jakiejkolwiek cywilizacji, dziewiczy nietknięty teren, zamieszkały wyłącznie przez tamtejsze plemiona i zwierzęta. Ładnie brzmi, ale w rzeczywistości mam na myśli: zabitą dechami (w tym wypadku lepiankami ze słomy i krowich placków) dziurę na prawdziwym końcu świata, z dzikimi tubylcami - chociażby Buszmenami, którzy paradują półnago z dzidą w łapie i są wystylizowani niczym postacie z...