Punkt obserwacyjny

Seria: Pasaże
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
A--

Czasami (bardzo rzadko) pozostawiam swój punkt obserwacyjny. Wsiadam do samochodu albo pociągu i jadę przez długie godziny gdzieś, gdzie brak jest późnojesiennego błota, gdzie ludzie przesyłają sobie życzliwe spojrzenia, gdzie czas, ten codzienny dręczyciel, przyjmowany jest tak samo pogodnie jak inni mili goście. Z jesieni miejskiej w jesień wiejską. Z miasta murowanego do miasta drewnianego....

Z jesieni miejskiej w jesień wiejską. Z miasta murowanego do miasta drewnianego. Z epoki po królu Kazimierzu Wielkim do epoki sprzed jego panowania. Tu – nieustanne zachmurzenie, tam – słońce i wszystkie barwy jesieni, górski wiatr, dalekie widoki. Już wiemy, gdzie jesteśmy: w czarodziejskim mieście – Zakopanem.
Schodzę z wysoka, z nocnej przystani, jaką było dla mnie maleńkie schronisko na Hali Kondratowej. Schronisko, które wygląda identycznie jak przed laty, kiedy wraz z rodzicami mieszkałem w nim dni kilka i syciłem się pod tą dobrą opieką widokami przepysznymi: w dzień – gór wysokich, a w nocy – gwiazd dalekich. Wczoraj również przyglądałem się nocnym konstelacjom namalowanym wyjątkowo wyraźnie na górskim niebie, które o skaliste szczyty się niegdyś zaczepiło i pozostało tu na zawsze na uciechę zakochanym, zwariowanym i zamyślonym, bo przeważnie takich się tutaj spotyka.
Ale już przecież dzień, słoneczna symfonia, która wzbudza optyczne dźwięki na każdym źdźble trawy, na każdym kamieniu i na mnie – człowieku z plecakiem ogromnym.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Fille | 2017-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Moja Teściowa, tak samo jak ojciec autora pochodzi z Warszawy. Mieszka we Wrocławiu od wielu lat, mimo to zawsze mam wrażenie, że dla niej życie toczy się gdzie indziej. Mnóstwo w niej nostalgii za miastem rodzinnym, gdzie musiała zostawić wszystkie wspomnienia i historię swojej rodziny.
Mam wrażenie, że książka Krzysztofa Rudowskiego pełna jest tęsknoty i nostalgii. Autor tęskni i za tym co minęło i za tym, co jest teraz, jakby świadomy tego, że wszystko jest ulotne. Uczucia, związki, ludzie wokół podlegają entropii, są nieustannie w ruchu, są, a jakby ich nie było.
Ta książka pozornie opowiada o codzienności, o zapisie codziennej rutyny. Dla mnie to próba zapisu zdarzeń ulotnych, próba nadania wspomnieniom wyraźnego smaku i tamtej głębi.
Językowo świetna, bardzo precyzyjna proza. Zachwyca mnie również strona graficzna, nawiązująca do równie nostalgicznych "Paryskich pasaży" Krzysztofa Rutkowskiego.
Polecam.

eubz | 2016-09-11

Bohater - autor Krzysztof Rudowski (s.6), który boi się śmierci (s52), czasami po zwykłemu się puszy nad innych (s.107), jednocześnie będąc konstruktorem (s.112), siedzi w swoim punkcie obserwacyjnym [Okno wrocławskiego mieszkania, pierwsze piętro, poniemiecka kamienica (s.23)], i sobie myśli... o sobie.

Żeby tylko myślał! Pisze, to co myśli, a czasami pisze też to, co sobie wyobraża. Chyba nawet tą książkę napisał, wydaje się... sobie. Krzysztof nie czuje się dobrze, z tym co widzi na ulicy, woli Niemcy. Krzysztof pisze, że "Świat stworzono po to, aby dostarczał piwa dla dziurawego żołądka właściciela gęby." (s.14). Krzysztof patrzy z punktu obserwacyjnego przylepiając wszystkim gęby, ale sobie jedynie okazjonalnie. I jak już autor poprzykleja, i po-przemyśli, i sceduje na papier, i myślenie mu się skończy, i wyobrażanie się zamknie , to w okolicach 150 strony książkę kończy.

Skończyłem czytać... z gębą, bowiem nie wiem po co Krzysztof Rudowski napisał tą książkę, co chciał...

lila | 2017-04-22

Przejmująco ujęte egzystencjalne dylematy inteligentnego mężczyzny, który jakby mocniej czuje i lepiej widzi przeciekający nam wszystkim między palcami czas. Odnosi się wrażenie, że to bardzo osobiste doświadczenia autora przemieszane z kreacją. Wygląda na to, że niczego nie dostajemy w życiu za darmo, a za inność i niepospolite talenty trzeba płacić wysoką cenę.Chciałoby się przeczytać ciąg dalszy...

She-wolf | 2011-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Świetnie napisane. Troszkę jak Gombrowicz, troszkę jak Dzień Świra. Dla mnie genialne :)

MoMi | 2015-08-31
Szymon | 2014-08-05