Niezwykłe życie Aleksandry David-Néel

Okładka książki Niezwykłe życie Aleksandry David-Néel Barbara Foster
Okładka książki Niezwykłe życie Aleksandry David-Néel
Barbara Foster Wydawnictwo: Twój Styl Seria: Biografie [Twój Styl] biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie [Twój Styl]
The Secret Lives of Alexandra David-Néel; a Biography of the Explorer of Tibet and Its Forbidden Practices
Twój Styl
2005-01-01
2005-01-01
Ewa Pankiewicz
Tybet mistyka podóże

Okładka książki Miłość we troje Barbara Foster, Michael Foster, Letha Hadady
Miłość we troje Barbara Foster, Mic...
Okładka książki Miłość we troje - od starożytności po czasy współczesne Barbara Foster, Michael Foster, Letha Hadady
Miłość we troj... Barbara Foster, Mic...

Po oglądnięciu w serialu "Byli sobie odkrywcy" odcinka o Aleksander David Neil sięgnąłem po tę książkę. Zaintrygowała mnie postać bohaterki. I tu rozczarowałem się - nie przetrwałem do końca książki - rzadko mi się to zdarza (i z ulgą pozbyłem się jej na aukcji).
Niestety książka okazała się suchym opisem faktów z życia badaczki, działającym usypiająco - mnóstwo faktów, nazwisk, dat, zależności polityczno - towarzyskich. Można się w tym pogubić. Mało w niej przygody.
Gdzieniegdzie w tekście pojawiają się fragmenty pisanych przez nią listów i są to fragmenty, które czyta się najlepiej.
Dla osoby zainteresowanej kulturą Tybetu będzie to jak najbardziej wartościowa pozycja, natomiast dla kogoś kto oczekiwał książki w stylu "Tony Halik opowiada.." to stracone pieniądze. Film był o wiele ciekawszy.

Bardzo wyczerpująca, dość przenikliwa i w miarę obiektywna biografia - trochę przegadana. Życie Aleksandry David-Neel, to wielka autentyczna przemiana. Ci, którzy w buddyzmie i kulturze tybetańskiej szukają spokoju i równowagi będą zawiedzeni, książka epatuje szaleństwem, przemocą, a szczególnie egoistyczną postawą bohaterki - to czyni ją prawdziwą.

• Tybet
  • Przeczytane 2012