Niezwykłe życie Aleksandry David-Néel

Tłumaczenie: Ewa Pankiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
5 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Secret lives of Alexandra David-Néel
biografia, wspomnienia
hunter

Biografia pierwszej kobiety, która w przebraniu pielgrzyma przemierzyła Tybet w czasie, gdy cudzoziemcom zabraniano tam wstępu

chrispu | 2013-10-12

Po oglądnięciu w serialu "Byli sobie odkrywcy" odcinka o Aleksander David Neil sięgnąłem po tę książkę. Zaintrygowała mnie postać bohaterki. I tu rozczarowałem się - nie przetrwałem do końca książki - rzadko mi się to zdarza (i z ulgą pozbyłem się jej na aukcji).
Niestety książka okazała się suchym opisem faktów z życia badaczki, działającym usypiająco - mnóstwo faktów, nazwisk, dat, zależności polityczno - towarzyskich. Można się w tym pogubić. Mało w niej przygody.
Gdzieniegdzie w tekście pojawiają się fragmenty pisanych przez nią listów i są to fragmenty, które czyta się najlepiej.
Dla osoby zainteresowanej kulturą Tybetu będzie to jak najbardziej wartościowa pozycja, natomiast dla kogoś kto oczekiwał książki w stylu "Tony Halik opowiada.." to stracone pieniądze. Film był o wiele ciekawszy.

Bardzo wyczerpująca, dość przenikliwa i w miarę obiektywna biografia - trochę przegadana. Życie Aleksandry David-Neel, to wielka autentyczna przemiana. Ci, którzy w buddyzmie i kulturze tybetańskiej szukają spokoju i równowagi będą zawiedzeni, książka epatuje szaleństwem, przemocą, a szczególnie egoistyczną postawą bohaterki - to czyni ją prawdziwą.

dorojo | 2013-10-25
Przeczytana: 2008 rok