Tajny arsenał Hitlera

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Wołoszański
Hitler's suppressed and still secret weapons, science and technology
II wojna światowa, broń, technika
historyczna
hunter

W czasie drugiej wojny światowej naukowcy i konstruktorzy wspierani przez całą hitlerowską machinę wojenną pracowali nad pierwszymi komputerami, latającymi talerzami, bronią rakietową, samolotami niewidzialnymi dla radarów, bombami atomowymi, super metalami. Eksperymentowali z czasem, wiedzieli, jak zatrzymywać w locie nieprzyjacielskie samoloty, produkować benzynę syntetyczną i super smary, stosować "promienie śmierci".Co z tego udało im się stworzyć ?

Kamil | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Książka zainspirowana świetnym pomysłem byłaby w stanie zainspirować wielu innych ludzi, w szczególności inżynierów. Dlaczego tak nie jest?
Bo autor jest przesadnym konspirantem, za bardzo ufa swojej wiedzy i swojemu rozumowi oraz nie ma wiedzy technicznej aby pisać o przedstawionych pomysłach (przykładowo myli napięcie z mocą i dodatkowo nazywa je energią). Tłumacz włożył również ogromną pracę w korektę informacji zawartej w książce - widać to w licznych przypisach typu "Przp. tłum.".

Jednak gdyby podejść z większym dystansem do tej książki można się naprawdę wiele nauczyć. I może stworzyć dość ciekawą grę, film lub książkę o paranormalnych zjawiskach (typu Wolfenstein :D).

Grzesio | 2012-12-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Militaria

Jedna z wielu ostatnio książek poświęconych zaawansowanym badaniom naukowym i tajnym broniom III Rzeszy. Jej niewątpliwym atutem jest oparcie się na materiałach wywiadowczych z epoki (doniesieniach, raportach, zeznaniach świadków itp.) i mało znanych relacjach prasowych. Całościową ocenę psuje jednak bezkrytyczne podejście autora do tematu, jako że Stevens w sposób wyraźny przecenia osiągnięcia Niemców na opisywanych polach i, starając się te osiągnięcia wykazać, wszelakie wnioski tudzież analizy formułuje pod swoją tezę. A trzeba mieć na uwadze, że charakter wykorzystywanych przez niego materiałów źródłowych sprawia, że są one ze swej natury - oględnie rzecz biorąc - niejednokrotnie nienajwyższej wiarygodności.
Momentami widać także poważne luki w wiedzy merytorycznej autora, z których część - na szczęście - skorygował w przypisach tłumacz polskiego wydania.

SzymekKing | 2013-09-22

Jeżeli tłumacz (w oryginale książka ukazała się po angielsku) znajduje w publikacji szereg błędów merytorycznych, to dobrze nie jest. Ale w przypadku Henry'ego Stevensa dobrze być nie może, bo jest to autor gnający za sensacją. A w zasadzie cwałujący za nią. Każdy, to już przeczytawszy rewelacje zawarte w jego książce, chce skonfrontować je z faktami i rzetelną oceną powinien sięgnąć po książki naszego rodzimego badacza zagadnień hitlerowskiej Wunderwaffe - Bartka Rdułtowskiego. Mam tu na myśli zwłaszcza jego trzytomowe opracowanie "Ostatni sekret Wunderwaffe". Bo tam nie ma pogonie za sensacją. Są za to fakty i rzetelna ich ocena.

Roberto82 | 2015-09-08
Wiktor Baka | 2015-06-17