Namiestniczka. Księga I

Tłumaczenie: Rafał Dębski
Cykl: Trylogia Suremu (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Выбор Наместницы
Trylogia Suremu

Wrota do Suremu zostały otwarte! Dla namiestniczki Enrissy, kobiety twardej i wykształconej, oraz dla rządzonego przez nią magicznego świata Suremu zbliża się chwila wypełnienia starożytnego proroctwa. Wszystko sprzysięgło się przeciw władczyni i bliska jest już zagłada podległych jej ziem. Czy Enrissie uda się uniknąć katastrofy? Czy wygra z podstępnymi wrogami? Bogato wykreowany świat,...

Wrota do Suremu zostały otwarte!
Czy Enrissie uda się uniknąć katastrofy? Czy wygra z podstępnymi wrogami?
Bogato wykreowany świat, wiarygodna psychologia postaci – „Namiestniczka”, pierwszy tom trylogii o świecie Suremu, to wciągające epickie fantasy!

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011.

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Krzysztof Baliński | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Zainteresował mnie cykl „Namiestniczka” Wiery Szkolnikowej i mam okazję przekonać się, że czytanie, jak na razie pierwszej części, to niezwykła przygoda literacka. Główną bohaterką jest namiestniczka Enrissa Imperium Anryjskiego.
Formalnie jest ona, tak samo jaj kilkadziesiąt jej poprzedniczek na tronie, małżonką króla Eliana, który zmarł dawno temu, i według legend ponoć ma wrócić. Ale właściwie nikt w to nie wierzy. Z tej racji, że to jest powieść fantasy nie można tego wykluczyć. Kandydatki na namiestniczki rekrutują się z wysokich rodów szlacheckich, ci najważniejsi zarządzają całymi prowincjami, które kiedyś były odrębnymi królestwami, jednak z jakiś powodów do imperium zostały przyłączone, tak jak to jest w koncepcji G. R. R. Martina, tyle, że podobnie jak u tegoż pisarza tworzy to zagrożenie, że rody się zbuntują. Jednak jak na razie porządek rzeczy jest stabilny, bowiem nie ma potrzeby robić zadym wystarczy pozbyć się namiestniczki, żeby przeforsować swoja kandydaturę na...

Scarlettrose | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Imperium Suremu rządzi namiestniczka Enrissa. Jest ona mądrą władczynią niestety dla niej przychodzi ciężki czas dla imperium. Ona jak i inni bohaterowie (a jest ich trochę) musi zmierzyć się z pytaniami: gdzie leży granica, do czego jestem zdolny/a by bronić swojego (imperium, rodziny, kraju,włości), co jest słuszne a co nie itp.
W książce można znaleźć wszystko, politykę, wojnę, miłość, nienawiść, przepowiednie czy magię.
Historia ciekawa, wciągająca. Książka ma niestety tą wadę, że jest jej zbyt dużo. Gdyby ścieśnić do połowy tego było by o wiele lepiej.
Ale i tak warto po nią sięgnąć.

Joanna Gołaszewska | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Tak, widziałam już oceny tej książki - mocno sceptyczne. Nie, nie czytałam recenzji. Z pełną premedytacją, bo sobie pomyślałam, że jestem bardzo pozytywnie nastawiona do książki, po co ktoś ma mi psuć jej odbiór jakimiś swoimi rozczarowaniami? Wolę podejść do niej zupełnie bez naleciałości.
I bardzo dobrze zrobiłam. Że nie czytałam tych sceptycznych opinii. Tych kręcących nosem i tych rozczarowanych też.

Reszta tekstu na moim blogu

Hrosskar | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Namiestniczka to pierwsza książka z trylogii Suremu, którą miałem okazję poznać dzięki wymianie książkowej. Książka została napisana przez Wierę Szkolnikową - rosyjskiego pochodzenia pisarkę, obecnie mieszkającą w Kanadzie. Początkowo miała to być jedna książka, jednakże świat jak i fabuła rozrosły się na tyle, by konieczne było wydanie trylogii.

Książka opowiada o losach Imperium Anryjskiego w świecie Suremu, którym władają Namiestniczki. To żony króla Eilana, który zjednoczył i utworzył owe imperium przed tysiącem lat. Był on wybitnym i mądrym elfem, który pojął za żonę ludzką kobietę. Zmarł jednak bezpotomnie - jak podają legendy zmienił się w posąg - by pewnego dnia powrócić. To stało się podstawą do jakże nietypowego i mało spotykanego w fantasy sprawowania władzy - przez kobiety. Bynajmniej nie dziwi on aż tak, gdyby nie to, że urząd ten nie jest dziedziczony, lecz kolejne Namiestniczki są wybierana przez Wielką Radę pośród córek lordów całego Imperium. Kobiety są...

auraya89 | 2011-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Chciałabym tej książce dać więcej gwiazdek, ale po prostu nie mogę :(
800 stron, a właściwie nic się nie dzieje. Niby intryga jest, ale jakaś taka rozwleczona. Wszystko zaczyna się rozkręcać dopiero na ostatnich 100 stronach, ale też jakoś nie poraża. Zawiodłam się.

Dobra na bezsenne noce - przy czytaniu powieki same się zamykają.

| 2011-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Caylith | 2011-03-03
Przeczytana: 2011 rok

Wziąć:
1 nieprzeciętnie piękną kobietę z bystrym umysłem na najwyższym stanowisku w państwie
1 parę bliźniąt połączonych niezwykłą więzią (i kazirodczym związkiem, z domyśle)
5 garści polityki
10 garści intryg
1 księgę, której pod żadnym pozorem nie wolno przeczytać
1 rasę nieco zniewieściałych elfów
1 kombinatorskiego szefa magów i jego niecny plan
1 tajemniczą przepowiednię

Wymieszać wszystko razem, doprawiając mnogością wątków i z pozoru obcych sobie postaci, które poznajemy rozdział po rozdziale, nie mając pojęcia kim są (i cholera nas przy tym bierze, ale nadal czytamy), posypać ciągle coś knującymi dworzanami, szlachtą, podgrzać na zarzewiu dopiero co zakończonej wojny...
Spożywać wieczorami, ciesząc się tą historią, bo, powiadam wam, nie pogryziecie jej jak kawałka pizzy, a mlaskać będziecie jak mrówkę mordoklejkę.

A teraz abstrahując od przepisów, parę słów jeszcze o samej książce.
Przyciągnęła mnie do niej grafika na okładce, nota bene jedna z moich ulubionych. Szczegół,...

iza161 | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Obszerna i dość nudna...
Postacie słabo wykreowane, przypomina serie ''Gry o tron''.
Kopia nędzna i bardzo rozciągnięta.
Choc momentami można by sie spodziewać jakiś optymistycznych zmian,a tu nagle bumm znowu nic .

Edith | 2011-02-15
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2011

„Namiestniczka” jest drugą książką z serii „Nowa Fantastyka” wydawnictwa Prószyński i S-ka, którą miałam możliwość przeczytać. Robi wrażenie przede wszystkim objętością, która przekracza 800 stron. Według danych od wydawcy jest to pierwsza część Trylogii Suremu, co oznacza, że kolejne części na pewno nie będą krótsze. Mimo tego, nie zniechęciłam się i szybko zabrałam się za lekturę.

Tytułową namiestniczką jest Enrissa, władcza i doskonale wykształcona kobieta. Znajomość etykiety, tradycji oraz często potrzebnego wyczucia, pomaga jej w sprawiedliwym i mądrym rządzeniem Imperium. Mimo, że nie zawsze wszyscy są zadowoleni z panowania kobiety, to jednak siedzą cicho, bo nie dzieje im się zbyt duża krzywda. W porównaniu do poprzednich namiestniczek, Enrissie nie można zarzucić nic złego. Jednak pewnego dnia wychodzi na jaw, że według starożytnego proroctwa do imperium zbliża się katastrofa. Wcześniej jednak Enrissa będzie musiała sobie poradzić z wieloma innymi problemami...

Oprócz...

SOL | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Długa... i dosyć nudna. Znaczy główny wątek namiestniczki jak najbardziej wciągający. ale te wszystkie poboczne - moim zdaniem mocno rozwleczone. Jakoś tak nie wygodnie się to czytało momentami. Ciężko, nudno, traciłam wątek.Sama gówna historia ciekawa - tutaj jak najbardziej mnie wciągnęło. Jednak wyciągniecie części z całości... mam mieszane uczucia. Z jednej strony średnio mi się chce brać za następny tom, a z drugiej jestem ciekawa losów głównej bohaterki... Która chyba jeszcze nie została główna bohaterka oficjalnie :) Książka dobra. Nie rzuca na kolana i nie ujmuje, jednak nie ma się tez ochoty rzucać nią o ścianę