Obrazy z życia na Wschodzie 1879-1893

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Odkrywanie świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-01-16493-5
Wschód, podróże, historia
Łukasz Kuć

Ileż osób chciałoby dzisiaj odbyć wyprawę dawnym szlakiem z panią Neumanową! Wyprawę prawdziwą, pozwalającą poznawać świat, nie szczędząc czasu, otwierając wiele drzwi. A Anna Neumanowa jako kobieta mogła zajrzeć za wiele drzwi, przekraczać progi innym zakazane. Autorka miała talent obserwacji, a nawet podglądania życia. Urzeka jej zdolność dostrzegania szczegółów i kolorów świata, ale też...

Autorka miała talent obserwacji, a nawet podglądania życia. Urzeka jej zdolność dostrzegania szczegółów i kolorów świata, ale też spora dawka krytycyzmu, przed którym się nie wzbrania, gdy oko dostrzega taką potrzebę. W jej obserwacjach dominuje tematyka obyczajów, tak na Wschodzie ważna.

Olgierd Budrewicz

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

enga | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Po raz pierwszy o Annie Neumanowej usłyszałam w momencie, w którym zaproponowano mi ksiązkę do recenzji. Mam ogromne podejrzenia, że w całej Polsce słyszał o niej jakiś promil obywateli. Teraz już mogę to powiedzieć: a szkoda!

Szkoda, bo to kobieta niezmiernie interesująca. Panienka, która urodziła się i żyła w majątku rodzinnym na Pokuciu, a która to została wydana za mąż za konsula austrackiego. I to właśnie dzięki temu miała okazję spędzić kilkanaście lat na podróżach. A my mamy aktualnie możliwość poznania jej wrażeń z życia w czterech krajach: Rumunii, Bułgarii, Egiptu oraz Grecji.

Najdłużej - bo aż osiem lat - mieszkali w Egipcie, zarówno w Aleksandrii, jak i w Kairze. Dzięki swojej uprzywilejowanej pozycji mieli okazję poznać naprawdę dużą część kraju, jego mieszkańców, obyczaje, historię, kulturę. Widać, że Anna zakochana była całym sercem w tym kraju - poświęcała się badaniu różnych aspektów jego dotyczących, uczyła się ciągle nowych rzeczy, odwiedziała różnorakie...

Łukasz Kuć | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010