Stracony chłopiec czyli w poszukiwaniu ciepła i miłości

Okładka książki Stracony chłopiec czyli w poszukiwaniu ciepła i miłości Dave James Pelzer
Okładka książki Stracony chłopiec czyli w poszukiwaniu ciepła i miłości
Dave James Pelzer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
The Lost Boy
Prószyński i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
83-7255-890-6
Jacek Spólny

Okładka książki My, rodzice dzieci z Dworca Centralnego Krystyna Karwicka, Andrzej Ochremiak
My, rodzice dz... Krystyna Karwicka, ...
Okładka książki Dziewczyna z piwnicy. Szokująca historia Nataschy Kampusch Allan Hall, Michael Leidig
Dziewczyna z p... Allan Hall, Michael...
Okładka książki Dziecko niczyje Marie Balter, Richard Katz
Dziecko niczyje Marie Balter, Richa...

Książka przedstawia dalsze losy Davida Pelzera, którego dzieciństwo opisane jest w "Dziecku zwanym niczym". Po tym, jak małoletni Dave został zabrany z pełnego przemocy domu rodzinnego trafia do kolejnych rodzin zastępczych i ośrodków wychowawczych. Nie umie sobie jednak poradzić z kolejnymi zmianami. Zaczyna wdawać się w konflikty z rówieśnikami, a także w bójki. W końcu trafia do zakładu poprawczego, gdzie wreszcie, pod okiem rozsądnych wychowawców, uczy się prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Książkę można polecić tym osobom, które nie oczekują wysłodzonych historii, ale opowieści o prawdziwym trudnym życiu i niełatwych relacjach.

Po przeczytaniu pierwszej części, choć wstrząsnęła mną niesamowicie i przeczołgała emocjonalne po nizinach ludzkich uczuć, postanowiłam sięgnąć po kontynuację.

Poznajemy dalsze losy dziecka, Davida, po tym jak został wyrwany ze szponów rodzinnego domu. Możemy obserwować jak to co się dział wcześniej, ma wpływ na jego dalsze życie, relacje z opiekunami zastępczymi i rówieśnikami w szkole. Matka i jego rodzina wciąż z nim są choć z nimi nie mieszka. Są wciąż w jego głowie, emocjach i czynach.

Książka niesamowicie przejmująca. Nie aż tak bardzo jak pierwsza ponieważ już nie dotyczy tak małego, bezbronnego dziecka ale wciąż to ten sam chłopiec, choć starszy.

Polecam serdecznie i jestem pewna, że sięgnę również po kolejną część by wiedzieć jak się historia Davida skończy.

Druga część serii o maltretowanym chłopcu. Ta książka opowiada dalsze losy Dave`a, Jego tułaczkę po różnych rodzinach zastępczych. Opisuję też przemianę chłopca, jak zmieniał się Jego charakter podczas dorastania, jak radził sobie z odrzuceniem i niedostosowaniem się. Mimo wielu trudności potrafił wykrzesać z siebie siłę i przeciwstawił się trudnemu losowi. Potrafił wejść w dorosłość mądrze i zachowywać się bez piętna dzieciństwa na dalszej drodze swojego życia.

Już nie tak wstrząsająca jak pierwsza część ale równie mocno zapadająca w pamięć i nadal emocjonalnie trudna. Nie łatwo jest czytać o dziecięcym cierpieniu.

Kilka miesięcy temu przeczytałam pierwszy tom trylogii Dava Pelzera, a mianowicie „Dziecko zwane „NICZYM”, czyli dziecięca wola przetrwania”. Poruszyła mną dość głęboko. Podczas lektury uroniłam nie jedną łzę. Dramat przez, który przeszedł autor w dzieciństwie zszokował mnie. Nie mogłam uwierzyć w to do czego była zdolna jego matka.
W drugim tomie Dave znajduje się w kolejnym zwrotnym momencie swojego życia. 5 marca 1973 roku nauczyciele zawiadomili policję, aby ratować chłopca. W tym dniu wkracza on na nowy etap swojego życia. Niepewność, domy dziecka, kradzieże, dom poprawczy, trud przystosowania się do nowych warunków życia- „bycia wolnym” i lęk przed matką, która nieustannie walczy z nim przybierając inne metody, tak aby skrzywdzić go jeszcze bardziej.

W drugim tomie Dave znajduje się w...

Dave jako dwunastoletni chłopiec zostaje dzięki interwencji nauczycieli odebrany katującej go matce. Jednak sam fakt uwolnienia chłopca od maltretowania nie rozwiązuje wszystkich problemów. Zaczyna się tułaczka Dave’a po rodzinach zastępczych. Chłopiec znajduje się po opieką pracownika społecznego, pani Gold, która wspiera go w czasie procesu sądowego o odebranie praw rodzicielskich matce. W czasie procesu chłopiec musi podjąć decyzję, czy chce wrócić do domu rodzicielskiego, czy zostać pod opieką państwa. Decyzja ta wbrew pozorom nie jest łatwa, gdyż chłopiec z obawy przed zemstą matki w razie gdyby wypowiedział się przeciwko niej, jest gotów do niej powrócić. Na szczęście sąd decyduje o odebraniu praw rodzicielskich matce. Dave mieszka odtąd u różnych rodzin zastępczych, aż wreszcie trafia do państwa Turnbough, dzięki którym poznaje smak miłości rodzicielskiej i ciepła ogniska domowego.
To nie oznacza niestety końca problemów. Chłopiec musi się nauczyć funkcjonować w normalnym społeczeństwie, uporać się ze wspomnieniami i strachem, jak również uwierzyć w siebie i swoją wartość jako człowieka. Początki nie są łatwe. Chłopiec zabiega o uznanie i sympatię kolegów szkolnych, kradnąc dla nich w sklepie słodycze i zabawki. Za drobne przestępstwa trafia do więzienia dla młodocianych. Pobyt tam całkowicie go zmienia. Dave jest ostrożniejszy w kontaktach z rówieśnikami i zaczyna pracować, by móc się utrzymać, kiedy osiągnie pełnoletność i będzie musiał opuścić dom państwa Turnbough. Równocześnie Dave poznaje smak prawdziwej przyjaźni, a ojciec jednego z jego przyjaciół rozbudza w nim zafascynowanie lotnictwem.
Książka jest brutalna i smutna. Dla mnie jest to jednak nadal niepojęte, jak można wykazać się takim okrucieństwem wobec niewinnego dziecka.

Drugi tom trylogii (ależ te trylogie ostatnio popularne) o dziecku, torturowanym fizycznie i psychicznie przez własną matkę. Tom, który zaczyna się optymistycznie - nasz bohater wyrywa się ze szpon szalonej matki, by trafić w szpony opieki socjalnej.

Nie jest już tak drastycznie i makabrycznie, to na pewno. Ale czy jest łatwiej? Książka opowiada o dorastającym, bardzo skrzywdzonym dziecku, który za wszelką cenę usiłuje się dostosować do świata, którego nie zna. Do normalnego świata. Trafia na ludzi mniej lub bardziej pomocnych, usiłuje pogodzić się z utratą rodziny, wpada w kłopoty i się z nich wydostaje. Wyrasta na mężczyznę. I stawia rodziny zastępcze w bardzo dobrym świetle. Godna polecenia książka.

O czym ta książka to już każdy wie, ja tylko podsumuję, że jest niezwykle trudna i ciężka, pozostawia w głowie czytelnika trwały ślad. Pozostawia też wiele pytań otwartymi i zmusza do refleksji.

• Domowa biblioteczka
  • Do zdobycia
  • Przeczytane w 2023
  • ✔ 2014 . . . [61]
  • Chce je miec
  • Przeczytane w 2012 roku

Dodaj cytat z książki Stracony chłopiec czyli w poszukiwaniu ciepła i miłości