Maciej Zembaty

Wydawnictwo: Twój Styl
poezja, Zembaty
poezja
A--

Maciej Zembaty urodził się 58 lat temu pod znakami Byka i Małpy. Tak jak wszyscy pochodzi z Wadowic. Mieszkał m.in. w Katowicach, Staliningradzie, Krakowie, Trójmieście, Hamburgu, Katmandu, Berkeley, Pekinie i Islamabadzie. Karany za politykę. Wykształcenie średnie plastyczne i nieukończone muzyczne: fortepian. Ukończył również studia polonistyczne w Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską o polskiej piosence więziennej. Posiada prawo jazdy i uprawnienia reżyserskie. Najbardziej lubi gotować, ale musi, żeby z czegoś żyć, zajmować się poezją, muzyką, filmem, estradą i dziennikarstwem. Tłumaczy z wielu języków, najlepiej wychodzą mu przekłady Cohena i rosyjskich piosenek ludowych, głównie bandyckich i obozowych. Zna się na fonografii i produkcji TV, próbował swych sił jako biznesmen, ale go to znudziło. Najbardziej znane dokonania Zembatego to: tekst do "Marsza żałobnego" Chopina i kabaret "Dreszczowisko", "Rodzina Poszepszyńskich" i "Magazyn ZGRYZ". Nagrał liczne płyty i CD, z których album "Alleluja" z balladami Cohena sprzedał się w 400.000 egzemplarzy uzyskując w 1986 nagrodę Złotej Płyty. W rok po Sierpniu zorganizował na Wybrzeżu pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane piosenki", którego druga edycja miała miejsce dopiero po 20 latach. Politycznie w centrum, tuz obok Unii Wolności, ale nigdzie nie należy. Uczy się powoli chińskiego i arabskiego. Jest interesownym egocentrycznym o silnych skłonnościach społecznych.

Johel | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016