Requiem dla tancerki

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-910-5
literatura polska
Pistacia

Miłość, zbrodnia i współczesny Paryż. Podczas swojego wieczoru kawalerskiego Bresson, inspektor paryskiej policji, zadurza się w Loli, przypadkowo poznanej tancerce. Mimo że spędza z nią noc, stawia się na swój ślub, sądząc, że zauroczenie szybko minie. Tymczasem w Paryżu ktoś zaczyna mordować dziewczyny tańczące w nocnych klubach, a śledztwo zostaje przydzielone właśnie Bressonowi. W żmudnym dochodzeniu wspiera go Maria, zdolna i inteligentna policjantka. W toku śledztwa inspektor, wciąż niemogący zapomnieć o pięknej Loli, odkrywa, że w miejscu zbrodni morderca dusiciel zostawia ślad, zagadkową wizytówkę, którą jest litera namalowana czerwoną farbą. Maria stawia hipotezę, że litery powinny się ułożyć w słowo lub zdanie, którym zabójca chce coś przekazać. Wkrótce okaże się, że podobne zbrodnie wydarzyły się przed laty w Polsce...

[opis wydawcy]

źródło opisu: wab.com.pl

źródło okładki: wab.com.pl

Alfalfa | 2011-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Muszę przyznać, że książka mnie wciągnęła, połknęłam ją w trzy wieczory, co przy moim braku czasu jest sporym sukcesem.
Akcja dzieje się przeważnie w Paryżu, może dlatego tak łatwo mi się ją czytało - mam sentyment do tego miasta.
Odejmuję jedną gwiazdkę za:
1. mniej więcej w połowie książki można się domyślić, kto zabijał;
2. brak jasnego zakończenia wątku Zosi i Krystiana Waszaka;
3. rozgrzeszenie inspektora Césara z niewłaściwego postępowania wobec rodziny (nie zdradzam o co dokładnie chodziło), moim zdaniem nie było to konieczne;
Ale i tak polecam, dobry kryminał.

_BB | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Czy autorka oby na pewno chciała aby napisana przez nią powieść była kryminałem? Powieść co prawda zawiera jego elementy ale jak dla mnie kryminału w całej tej powieści jest może jedna trzecia. Pozostała treść to rozterki sercowe głównego bohatera i problemy emocjonalne postaci drugoplanowych.
Mnie powieść nie urzekła. Od autorów piszących kryminały oczekuje znacznie więcej niż, to co zaproponowała mi Pani Fibich. Jednym słowem - za mało kryminału w kryminale.
Jedna gwiazdka za ładne wydanie, druga za zakończenie, które w zamiarze autorki zapewne miało spowodować usprawiedliwienie postępowania głównego bohatera.

korrnelia | 2014-08-05

W pewnym supermarkecie była promocja, każda książka za 9,99zł. Który mól książkowy by nie przystanął i nie pogrzebał? Przyciągnęła mnie okładka, a zatrzymał krótki opis książki choć nie byłam na nią "nagrzana". Już od pierwszych stron chciałam poznać co będzie dalej.. Ciekawość zżerała jak potoczą się losy inspektora. Zakończenie mnie zaskoczyło, a całą książkę czyta się lekko, bardzo bardzo polecam; ciężko się oderwać, polecam!

magdalena | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Paryż i Warszawa. Młode kobiety, tancerki, baletnice. Czy coś łączy zbrodnie dokonywane na młodych dziewczynach? Próbuje to odkryć Cesar, policjant przydzielony do sprawy.
Autorka nieco zakłóciła wątki kryminalne nadmiernym skupianiem się na życiu osobistym Cesara i rozterkami młodego męża. Za mało tu tajemnicy i emocji, bo sprawcę morderstw dość łatwo odgadnąć.
Nie jest to zła książka, historia jest bardzo ciekawa, ale osobiście wolałabym nieco więcej kryminału w kryminale.

Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Wzgarda twórcą

„Requiem dla tancerki” Agnieszka Fibich
wyd. W.A.B.
rok: 2011
str. 439
Ocena: 5/6

Zaraz na wstępie muszę stwierdzić, iż powieść Agnieszki Fibich była jedną z bardziej wyczekiwanych książek w moim domu. Usłyszałam o niej od przyjaciółki i tak zaczęła się moja choroba. Postanowiłam spróbować szczęścia i napisałam do autorki, która niemal natychmiast odpowiedziała i obiecała zorganizować dla mnie egzemplarz recenzencki. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z Wydawnictwem W.A.B. Cała ta historia miała miejsce kilka miesięcy temu. Z różnych przyczyn (mniej lub bardziej obiektywnych), po książkę sięgnąć mogłam dopiero teraz. I powiem tylko jedno – warto było czekać.

Sama nie wiem jak to się dzieje, ale ostatnimi czasy nie czytam praktycznie nic poza kryminałami i thrillerami. Zdarzają się oczywiście ich ewentualne miksy z różnymi dodatkami (mój ulubiony to romans i paranormal). Kiedy przyszła kolej na Requiem… mocno zastanawiałam się, czy na pewno chcę się teraz brać...

gav | 2016-11-20

Pierwszy raz od długiego czasu, wessała mnie książka polskiego autora. Najpierw plusy. Po pierwsze świetny styl i język, czuć lekkość, nie ma tutaj nic na siłę, książkę czyta się z przyjemnością, bardzo szybko. Po drugie świetny, hermetyczny klimat, brak rozwlekłych pobocznych wątków, które byłyby jedynie wypełniaczami. Po trzecie świetnie zbudowany główny bohater, wyraźnie oddzielony od postaci drugo i trzecioplanowych. Na minus - wątki poboczne, które łączą się z głównym, mogły by być nieco bardziej rozbudowane, czytelnik chciałby się dowiedzieć, "co tam się wydarzyło?" Trochę mało tych moralnych przemyśleń głównego bohatera.
Cały wątek kryminalny dość spójny, jednak miejscami brak konsekwencji.
Cała książka jest na prawdę dobra! Wreszcie polska autorka kryminałów z talentem :)
Polecam!

książek: 1905
Czarnoskrzydła | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

Czytając tą książkę, prócz oczywiście kryminalnej zagadki, cały czas wokół nas krąży wniosek- miłość zjawia się niespodziewanie i nie odchodzi.

Agnesscorpio | 2011-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Jedziesz pociągiem. Wraz z przyjaciółką wracasz z wakacji. Panuje niemiłosierny tłok, jest koniec lat dziewięćdziesiątych, ludzie jeszcze korzystają z usług kolei państwowych. Siedzicie na plecakach koło śmierdzącego wucetu. Jest duszno, tłoczno i nieprzyjemnie. Widzisz wejście do ostatniego wagonu, które jednak jest zamknięte. Wagon jest pusty, ale masz dziwne wrażenie, że ktoś cię obserwuje. Kładziesz to na karb zmęczenia. Zasypiasz. Gdy budzisz się z niespokojnego snu, orientujesz się, że zniknęła i twoja koleżanka i jej bagaż. Szukasz jej po całym pociągu. Postanawiasz jeszcze raz spróbować zajrzeć do opustoszałego wagonu. Tym razem drzwi posłusznie ustępują. Nie wiesz, że otwierasz drzwi do swojego własnego koszmaru.
Tak zaczyna się pasjonujący thriller Agnieszki Fibich „Requiem dla tancerki”. Akcja rozgrywa się w Paryżu i w Warszawie, w roku 2008 i dziesięć lat wcześniej. Głównym bohaterem jest inspektor paryskiej policji, Cesar Bresson, którego poznajemy w przeddzień jego...

Marlena Mirowska | 2015-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Książkę "Requiem dla tancerki" kupiłam na jednym z typowych stołów w markecie z ceną 9,99zł. Czy za taką cenę było warto? Warto! Jednak z perspektywy czasu, po jej przeczytaniu wyższej ceny bym za nią nie zapłaciła. Niby kryminał, niby akcja, jakaś była, ale czy trzymająca w napięciu? Zaintrygowała mnie opisana historia, choć była nieco przewidywalna, szczególnie w drugiej połowie książki. Nie mogę powiedzieć, że ta książka jest niewarta uwagi, ale przyznam, że spodziewałam się czegoś lepszego.

Henioo | 2015-02-11
Przeczytana: 06 lutego 2015

Książka nieco ponad przeciętność. Ani za słaba ani zbyt dobra, ot taka nieco lepsza niż średnia krajowa.
Fajnie, szybko się ją czytało. Denerwował mnie strasznie główny bohater, ten detektyw, co za ciężki typ!
Samo zakończenie nie było zaskakujące, bowiem mniej więcej od połowy można się domyśleć, kto stoi za morderstwami.
Za to zostałem zaskoczony na samej ostatniej stronie. Ale nie będę zdradzał, aby nie spoilerować.
Podsumowując- czytajmy polskie powieści polskich autorów! Naprawdę warto!!!