Szachinszach

7,76 (2013 ocen i 92 opinie) Zobacz oceny
iran, ajatollach, rewolucja
literatura faktu
Oceansoul

„Szachinszach” to książka, która – jak mówi Ryszard Kapuściński – powstała trochę z przypadku. Autor zgłosił chęć wyjazdu do Teheranu, w którym odbywała się rewolucja islamska. Bardzo nie chciał się tam udać jego kolega z PAP-u, który otrzymał wcześniej powyższe zlecenie. Zamiana zaowocowała tym właśnie tekstem. Rewolucja była wielkim wydarzeniem nagłośnionym przez media, ale też wielką niewiadomą. Reportaż ukazuje prawdziwy konflikt drugiej połowy XX w., jaki zawiązał się między szachem Rezą Pahlavim – silnie współpracującym z Zachodem, usiłującym wprowadzić do kraju nowoczesność – a kontrrewolucją muzułmańskiego ajatollaha Chomeiniego. Autor relacjonował po kolei pierwsze manifestacje, pierwsze strzały, pierwsze ofiary, pierwsze takie światowe zamieszanie. Została zajęta amerykańska ambasada, wzięto amerykańskich zakładników, co z kolei spowodowało przybycie amerykańskiego desantu wojskowego. Na czele działań stał kler szyicki, najpotężniejsza siła w całym islamie, która z rozmysłem umieściła ruch opozycyjny w meczetach, w związku z czym stała się kompletnie nietykalna dla władzy i reżimu. Prawdziwe piekło dla ludzi, prawdziwy raj dla zapalonego reportera.

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/szachinszach/

Witold Lisek | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Większość twórczości Kapuścińskiego trudno nazwać reportażem sensu stricto,to raczej mocno zbeletryzowane doniesienia z danego kraju często gęsto przetykane mniejszymi lub większymi konfabulacjami.
Podobnie jest i w tym przypadku. Mało jest doniesień wprost z czasów rewolucji Chomeiniego,brak autentycznych obrazów i konkretnych faktów.

Pełno za to różnych pseudo naukowych,mętnych rozważań z zakresu socjologii,psychologii polityki czy historiozofii.
Jakieś rozważania z zakresy teorii rewolucji(rewolucja szturmująca,rewolucja oblegająca itd).
Po co ten cały wykładzik na temat powstawania i historii islamu i Persji,a zwłaszcza szyityzmu(gdyby chociaż się na tym znał- tak się wymądrza tylko i pieprzy trzy po trzy przedstawiając liczne truizmy np: bzdurne rozważania na temat: czy śmierć Alego ma jakiś znaczenia dla muzułmanów ,a w szczególności dla szyitów-to tak jakby rozważał np: jakie znaczenia i czy w ogóle jakieś ma dla dzisiejszego świata,a w szczególności dla chrześcijan Luter...

Lilian | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Kapuściński pisze bardzo obrazowo. Trudne tematy ubiera w pewne kształty, które każdemu czytelnikowi pozwalają łatwo zrozumieć to o czym autor pisze.

Tutaj mamy rewolucję w Iranie i obalenie szacha. Wszystko przedstawione czytelnie i zrozumiale, wręcz można poczuć klimat dusznego Iranu, zapoznać się z punktem widzenia żyjących tam ludzi i zobaczyć pazerność elit rządzących.

I tak jak pisze autor cytując Kiplinga - poznać mentalność Irańczyków to nie znaczy zrozumieć. "Wschód jest Wschodem i Zachód - Zachodem i te dwa światy nigdy się nie spotykają. Nie spotkają i nie zrozumieją"

Shimik | 2016-01-15

Szachinszach to część historii Iranu. Książka opowiada o zdarzeniach, o których nie miałem pojęcia, że kiedyś się zdarzyły. Ale co się dziwić? W końcu Iran i inne podobne kraje nigdy mnie nie interesowały i nie zwracałem na nie szczególnej uwagi. Dzięki książce Kapuścińskiego dowiedziałem się, że tam również działy się interesujące rzeczy. Ta wiedza pozwala spojrzeć inaczej na ten kraj. Wydaje mi się też, że poznając historię danego kraju łatwiej będzie zrozumieć ludzi w nim żyjących. Także dla wszystkich interesujących się stosunkami międzynarodowymi powinna to być pozycja obowiązkowa!

Monika | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Książki pana Kapuścińskiego są zawsze ucztą literacką. Gdy sięgam po ich przeczytaniu po literaturę "popularną" często widzę jej ułomność... Ale z drugiej strony książki Kapuścińskiego czyta się wolno, w skupieniu, z rozmysłem. Nie zawsze mam ochotę na tak ciężką prozę!

"Szachinszach" to kawałek historii politycznej Iranu. Kawałek bardzo ciekawy i niesamowicie krwawy. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

Świetny obraz Iranu, który mógł pozostać Persją. Jest opisem Rządów dwóch Szachów ojca a potem syna, który z czasem stał się taki jak ojciec okrótny i bezlitosny wobec poddanych. To dogłębna analiza sytuacji politycznej kraju, wpływającej na obywateli. To także opis natury, sposobu bycia mieszkańców tego nietypowego arabskiego kraju. Myślę że warto przeczytać tą książkę z tego chociażby względu że odsłania Nam odległy świat, a jest jednocześnie taka przyjemna.

książek: 1921
Akasha89 | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Ta niespełna 200-stronicowa książeczka to napisana pięknym językiem relacja z Iranu czasów Rewolucji Islamskiej pod wodzą ajatollacha Chomeiniego. Kapuściński dosyć kompleksowo naszkicował tło społeczno-historyczne, które doprowadziło do obalenia dynastii Pahlavi i utworzenia państwa teokratycznego.

Jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć to fakt, że momentami w trakcie czytania miałam wrażenie jakby Kapuściński wcale nie był świadkiem tych wydarzeń roku 1979, jakby siedział w hotelu i relację pisał na podstawie gazet, telewizji i ewentualnie tego, co mu uczestnicy rewolucji opowiedzieli. W trakcie tej opowieści brakuje trochę możliwości odczucia tego przedrewolucyjnego napięcia wśród zwykłych mieszkańców Iranu. To jedyny mankament.

Mimo wszystko czyta się ją bardzo płynnie i z przyjemnością. Polecam zwłaszcza czytelnikowi, który nie posiada zbyt wielkiej wiedzy o historii XX w. w Iranie - Kapuściński wszystkie informacje podaje w bardzo przystępny sposób. Osoby, które interesowały...

skiatos | 2015-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 listopada 2015

Hooman Majd - wybitny reporter, dziennikarz, który był gościem Conrad Festival w 2015 r. - napisał, że "Szachinszach" Kapuścińskiego to najlepszy reportaż o rewolucji islamskiej w Iranie, jaki kiedykolwiek powstał.

"Szachinszach" operuje wyłącznie szczegółem, opisem konkretnych ludzi, rozmów, sytuacji. Kapuściński pisze językiem zwięzłym, oszczędnych, chwilami wręcz telegraficznym. Ta oszczędność formy i treści jest jednak wstrząsająca, trzeba tylko z tych obrazów umieć odczytać, co się za nimi kryje.

Kapuściński - niczym legendarny Herodot - patrzy na ludzi spokojnym okiem człowieka, który nie stawia wymagań, nie ocenia, niewiele się spodziewa po ludziach, których opisuje. Nie załamuje rąk, nie opowiada się po żadnej stronie. Ludzie z reportażu Kapuścińskiego są tacy jacy są, a nie jacy być powinni. To znak rozpoznawczy prozy Kapuścińskiego, ale i drogowskaz dla współczesnego reportażu.

A odnosząc się do ostatnio pojawiających się zarzutów wobec Kapuścińskiego, proponuję...

Kwyrloczka | 2018-02-21
Przeczytana: 10 lutego 2018

>>Po więcej zapraszam na www.kwyrloczka.pl<<

SZACHINSZACH - RYSZARD KAPUŚCIŃSKI

Lubię dyktatorów. To nie brzmi dobrze. Lubię studiować psychologię dyktatorów. Zaglądać w ich czerep i starać się pojąć co skłoniło ich do bycia tymi, którzy uciskają, mordują i niszczą. Parę lat temu studiowałam ambitnie życiorys Hitlera, potem wzięłam się za Stalina. To tacy oklepani dyktatorzy - nie to co Mohammed Reza Pahlavi. Jeszcze parę dni temu nie wiedziałam nawet, że ktoś taki istniał. Jeszcze parę dni temu nie wiedziałam, że Iran to dawna Persja. Trochę to obciach, ale tak właśnie było. Historia tamtych rejonów jest mi obca, nawet bardziej niż historia równie egzotycznej Japonii. Nigdy też nie zabiegałam o bliższe poznanie tamtejszych zakamarków świata. A tu bach - targi książki i nagle wychodzę z takim oto nabytkiem ładnie zareklamowanym przez mego małżonka.

DO ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA

Szachinszach nie jest studium osoby dyktatora. Owszem, traktuje o wymyślanych przez niego absurdach, ale...

robofree | 2017-12-31
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Szachinszach to unikalny reportaż Kapuścińskiego o panowaniu ostatniego szacha Iranu Mohammeda Rezę Pahlavi, to jego nieudolne rządy, absurdalne gospodarcze decyzję i całe pasmo niepowodzeń, niekorzystnie wpływające na jakość życia ludności Persji. To również szersze spojrzenie na wcześniejsze dzieje Persji, gdzie obejmowanie rządów przez kolejnych szachów, rewolty, krwawe rewolucje, coraz bardziej spychały kraj na samo dno. Każde następne pokolenie, było skazane na tą samą beznadzieje, chaos, brak jakichkolwiek perspektyw na lepsze jutro.
Szach w swoich wyimaginowanych planach, korzystając z nieograniczonych, złóż ropy, chciał stworzyć z Iranu co najmniej państwo dominujące w świecie islamu. Zakupiono nowoczesne fabryki, technologie, amerykańskie helikoptery i myśliwce. Cóż z tego jeżeli w kraju brakowało - specjalistów, inżynierów, technologów, pilotów. Fabryki stojąc puste niszczały a wojskowy sprzęt pokrył pustynny piasek. Szach bał się intelektualistów, myślenie zawsze...

almos | 2014-08-14
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Powrót do tej lektury po latach, tym razem słuchałem w wersji audio, czytanej przez Piotra Gasparskiego. Jest to studium tyranii Szacha Iranu, Rezy Pahlavi, i jego upadku w wyniku rewolucji w 1979r. Słucha się bardzo dobrze, chociaż pierwsza część, mówiąca o rządach Szacha, jego krwawym terrorze, wszechwładzy policji politycznej, kompletnym zastraszeniu obywateli, korupcji na najwyższych szczeblach władzy, brzmi teraz niezbyt odkrywczo. Mamy bowiem i teraz przykłady takich rządów w wielu krajach, a schemat wciąż się powtarza tylko szczegóły się różnią.

Najciekawsza jest część ostatnia, gdy Kapuściński pisze ogólnie o rewoltach, przedstawia swoją teorię rewolucji, a wie o czym pisze, bo rewolucja irańska była dwudziestą siódmą którą obserwował. Ciekawe są jego rozważania na temat strachu, który paraliżuje do pewnego momentu, a potem znika. Zawsze zagadką jest moment gdy ludzie już mają dość i powstają, z reguły ta reakcja jest spowodowana przez głupie posunięcie władzy. Pięknie...

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?