Ogród snu i pamięci. Dzieje cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010

Wydawnictwo: MS
978-83-619-1513-3
historia, wspomnienia, Lwów
Łukasz Kuć

"Na kartach tej książki przywołuję setki nazwisk osób, których prochy spoczywają na Cmentarzu Łyczakowskim. Czynię to przy omawianiu pomników artystycznych, inskrypcji i epitafiów, przy opisach uroczystych pogrzebów, manifestacji patriotycznych, obrzędów cmentarnych. Ale pagórki Łyczakowa kryją również prochy wielu ludzi, którzy za życia przekroczyli próg przeciętności, a po śmierci spoczęli pod prostymi mogiłami bądź w grobowcach rodzinnych pozbawionych wartości artystycznych: polityków i wysokich urzędników, sędziów i prawników, uczonych i nauczycieli, architektów, lekarzy, działaczy społecznych i filantropów, twórców kultury – pisarzy, poetów, aktorów i różnego rodzaju artystów, wreszcie duchownych, kupców, przemysłowców i rzemieślników chlubnie zapisanych w dziejach Polski. Nie sposób w monografii Cmentarza Łyczakowskiego pominąć ich nazwisk."
[ze Wstępu]

Anna Maria | 2010-12-27
Przeczytana: grudzień 2010

Interesująca książka, szczegółowo przedstawia dzieje Łyczakowa, grobowców i ludzi tam spoczywających.

Robert | 2016-11-24

Bardzo ciekawa pozycja,chylę czoła przed autorem,czytając czuć ogromną pasję i zaangażowanie.

nulka88 | 2017-05-29
Przeczytana: 2010 rok