Rok 1809

Okładka książki Rok 1809 Wacław Gąsiorowski
Okładka książki Rok 1809
Wacław Gąsiorowski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Trylogia napoleońska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia napoleońska (tom 2)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1986-01-01
1968-01-01
8320535026
Naopleon Polska historia

“Rok 1809” jest powieścią historyczną z czasów wojny polsko-austriackiej. Zarówno główny bohater , jak i większość postaci przedstawionych w powieści są postaciami historycznymi.
Autor starał się odtworzyć wydarzenia z roku 1809, czasami jednak wyobraźnia pozwalała mu na odstąpienie od prawdziwych faktów. Styl powieści przypomina mi trochę Sienkiewicza, a czasem Dumasa.
Przygody głównego bohatera Tadeusza Zabielskiego śledziłam z zapartym tchem, czasami jak w mrocznym thrillerze. Tadeusz był burmistrzem małego miasteczka Ostrowiec na Lubelszczyźnie, miał żonę, ustabilizowane życie, które pod wpływem głębokiego patriotyzmu zmieniło się w koszmar. Po przebrnięciu przez uwięzienie i uwolnienie, gównie dzięki generałowi Dąbrowskiemu staje się żołnierzem polskiej armii. A miał tylko zawieźć meldunek ostrzegający władze o groźbie ataku armii austriackiej i wrócić do żony.
Niestety życie okazało się bardziej skomplikowane, a nawet musiał zostać żołnierzem armii austriackiej....

Miałem szczęście dorastać w czasach, gdy czytanie historycznych powieści sprzed lat nie było dowodem przebywania w jakiejś wyizolowanej niszy. Wielu moich rówieśników w latach 70. też zachwycało się Gąsiorowskim, zwłaszcza, że tłem była zgrzebna PRL w złowrogim cieniu "Ruskich", a tu romantyczna walka z Rosją o niepodległość.... Do dziś mam sentyment do tego cyklu Autora.

Przeczytałem jako nastolatek; pozostawiła po sobie trwałe, ciepłe wspomnienie. - Gąsiorowski jest moim zdaniem niedoceniany; pisze bardzo plastycznie (niekiedy popada w patos lub idealizowanie, ale w tej książce rzadko). Powieści swe opiera na faktach, nieco ubarwionych, wzorując się na podejściu Sienkiewicza. - Ta akurat stanowi kontynuację "Huraganu" (gorąco polecam; zresztą jej znajomość nie jest konieczna do lektury tego tomu). Jest to opowieść o losach młodego szlachcica spod zaboru austriackiego - żywot w podstawowych faktach przedstawiony prawdziwie, a tak fantastycznie barwny i dramatyczny, że możnaby zeń zrobić epopeję światowej sławy... Gąsiorowski aż tak daleko się nie posunął, ani pod względem talentu, ani rozmiaru - poznajemy natomiast gorączkowe nastroje, przemarsze i bitwy w obronie Księstwa Warszawskiego... Książka może nie jest obiektywnie wybitna, ale bardzo sugestywna, a losami bohaterów szczerze się interesujemy.

Bardzo udana książka, chyba najlepsza w całym cyklu. Bogato pokazane tło historyczne, przeskoki w skali mikro i makro, ciekawie i bez upiększeń przedstawieni główni aktorzy tamtych wydarzeń. Co ciekawe, książka dość krytyczna względem Napoleona, co w Polsce nie jest powszechne. Moja zdecydowanie ulubiona powieść Gąsiorowskiego.

Dobra powieść historyczna z Epoki Napoleońskiej. W dzieciństwie moja ulubiona, teraz styl pisania chyba nieco mniej mi odpowiada, ale ma fragmenty świetne, no i takie nieco mniej.

Czytałam jako lekturę na lekcje historii. Chociaż tematyka mnie nie interesuje, zleciało zaskakująco szybko.

• Powieść historyczna
  • Historyczne