Okładka książki Rok 1809

Rok 1809

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Trylogia Wacława Gąsiorowskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320535026
Naopleon, Polska, historia
historyczna
typ
papier
wiedzima
6.29 (24 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Rok 1809 jest kontynuacja powieści Huragan tego samego autora z 1902 roku. Jednak większość bohaterów Huraganu pojawia się w niej jedynie epizodycznie. Główną postacią jest Tadeusz Zabielski, burmistrz małego miasteczka Ostrowiec na Lubelszczyźnie, będącej wówczas pod zaborem austriackim. Tadeusz pędzi spokojne życie u boku ukochanej żony Janki. Pewnego dnia przypadkowo dowiaduje się o przygotowaniach korpusu austriackiego do inwazji na ziemie Księstwa Warszawskiego. Atak ten ma być częścią większej kampanii, jaką Cesarstwo Habsburgów zamierza prowadzić przeciwko cesarzowi Napoleonowi. Wiedziony patriotycznymi pobudkami, Tadeusz postanawia potajemnie udać się na terytorium Księstwa w celu ostrzeżenia miejscowych władz o groźbie ataku. Jednak szyki krzyżuje mu austriacki agent Dyzma Rudzki (Szczygielski). Na domiar złego Tadeusz, zostaje nieufnie potraktowany przez polskie władze, które widzą w nim szpiega. Ostatecznie z matni ratuje go sam generał Jan Henryk Dąbrowski, który jako jedyny daje mu wiarę. Kiedy wybucha wojna z Austrią, Tadeusz zaciąga się do polskiej armii i bierze udział w bitwie pod Raszynem, a potem w dalszych walkach z wrogiem. Kiedy chce powrócić do swojej żony wpada w ręce Austriaków. Przed śmiercią ratuje go znajomy austriacki generał. Ceną życia jest jednak służba w austriackiej armii...

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie - ceylonka

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Wiktoria | 2012-06-28

Czytałam jako lekturę na lekcje historii. Chociaż tematyka mnie nie interesuje, zleciało zaskakująco szybko.

Narcyz | 2014-05-25
Przeczytana: 24 marca 2005